Euroskupina dnes bude debatovat problematiku bankovní unie (Ranní zpráva z finančního trhu)
Z geopolitiky se dnes bude pozornost soustředit na jednání Euroskupiny, kde se budou probírat sporné body v projektu bankovní unie. Pokud jde o ekonomický kalendář, z Evropy stojí za zmínku březnová statistika nově registrovaných automobilů, která je významným lakmusovým papírkem současné situace v automobilovém sektoru. Březnová inflace za eurozónu by překvapení přinést neměla, oproti předběžným číslům změnu nepředpokládáme. Odpolední americké statistiky z realitního trhu budou pozitivně ovlivněny příznivým počasím. Fiskální podpora a zlepšení pandemické situace by se mělo odrazit na zlepšení nálady amerických domácností, a tedy vyšším indexu spotřebitelské důvěry University of Michigan.
Nálada amerických spotřebitelů se zlepšuje
Ceny energií táhnou inflaci (nejenom) v eurozóně výše. Finální březnová data by měla potvrdit již zveřejněné předběžné hodnoty, když meziroční růst jádrové inflace zpomalil o 0,2 pb. na 0,9 % y/y. Důvodem byl zejména letošní jiný průběh výprodejové sezóny kvůli pandemii covidu, a to hlavně v Itálii. Celková inflace proti únoru vyskočila o 0,4 pb. na 1,3 % r/r. Hlavním důvodem je nízká srovnávací základna a vyšší ceny ropy na světových trzích. Ve výhledu dalších měsíců budou oba faktory působit ve směru další akcelerace meziroční dynamiky spotřebitelských cen. Během druhého čtvrtletí tak inflace vystoupá k 1,6 % r/r. Druhá polovina roku bude díky dočasnému snížení německého DPH a nižší statistické základny znamenat zrychlení jádrové inflace k 1,5 % r/r, což v kombinaci s vyššími cenami energií bude znamenat celkovou inflaci nad 2 %. V průměru tak letos inflace v eurozóně bude činit 1,6 % po loňských 0,3 % a jádrová složka letos přidá 1,2 % po loňských 0,7 %. Nicméně rok 2022 bude pravděpodobně znamenat návrat k nízkoinflačnímu prostředí – v průměru inflace včetně jádrové složky spadne na 1,1 %.
Obchodníci na finančních trzích vstupují do dnešního dne s lehce optimistickou náladou, kterou po včerejších silných amerických datech nerozhodila ani v noci publikovaná čínská data, i když na tržním očekáváním mírně zaostala. Protože pandemie v Číně začala již začátkem loňského roku, extrémně nízká statistická základna vedla k tomu, že byl za letošní první čtvrtletí vykázán růst reálného HDP o 18,3 %. Pohled na merzičtvrtletní dynamiku ale ukázal na výrazné zpomalení ze vzestupně revidovaných +3,2 % q/q v Q4 20 na 0,6 % q/q v Q1 20, když tržní konsensus počítal s 1,4% růstem. Nicméně samotná březnová data ukazují, že po slabších prvních dvou měsících roku začala v závěrečné třetině prvního kvartálu sílit domácí poptávka (meziroční růst maloobchodních tržeb dosáhl v březnu téměř neuvěřitelných 34,2 % oproti očekávaným 28,0 %).
Silná americká data podpořila dolar
Včerejšek byl na finančních trzích ve znamení silných amerických dat, které v odpoledních hodinách otočily trend na euro/dolarovém trhu a pomohly zeleným bankovkám, i když nakonec pouze dočasně. Významněji dolar posílil až v průběhu dnešní asijské seance. Kombinace Bidenova fiskálního balíčku, které americkým domácnostem přinesl hotovostní šeky, a zlepšení epidemické a vakcinační situace natolik, že se mohly začít otevírat obchody, se projevila v silných březnových maloobchodních tržbách. Ty překonaly veškerá očekávání a jsou příslibem toho, že odhady HDP za Q1 i Q2 21 budou revidovány dále směrem k lepšímu. Optimismus přinesly i vpředhledící indikátory podnikatelského sentimentu z New Yorku či Philadelphie. Drobným zklamáním byla statistika tamní průmyslové výroby, i tak ale během března rostla.
Povzbudivá americká data ovlivnila i českou měnu, její kurz vůči euru se tak v odpoledních hodinách na chvíli dostal pod hladinu 25,90 CZK/EUR, přestože během dopoledne měla spíše tendenci oslabovat směrem k 26,00 CZK/EUR. Naše měna tak byla nejlépe se vyvíjející v regionu. Polský zlotý stagnoval a maďarský forint dokonce lehce ztrácel.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdo má dnes svátek?
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
Benzín a nafta 02.12.2024
Natural 95 35.73 Kč | Nafta 34.98 Kč |
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select