Řešení dluhů, o kterém se moc nehovoří
Vlády vyspělých zemí reagovaly na pandemii záchrannými balíčky a uvolněním fiskální politiky. To pomohlo ke stabilizaci ekonomiky a záchraně pracovních míst. Nicméně tato politika přinesla i růst veřejného zadlužení, které u zemí G7 dosahuje v průměru 140 % HDP. Na stránkách VoxEU na to poukazují Roel Beetsma a Ludger Schuknecht s tím, že situace je v tomto ohledu podobná jako na konci druhé světové války. Nejvýše přitom míra zadlužení leží v Japonsku a Itálii, ale i v řadě jiných zemí se pohybuje na úrovních, které „byly ještě před třinácti lety nemyslitelné“. Co s tím?
Ekonomové tvrdí, že podle některých názorů je zmíněná míra zadlužení v pořádku, protože sazby se drží nízko. A dokonce je třeba ještě vyšších vládních výdajů, aby podpořily poptávku, investice a růst. „Nikdo netvrdí, že je uprostřed pandemie dobré sáhnout k fiskálnímu utahování, ale tyto vysoké úrovně zadlužení nejsou zadarmo,“ dodávají ekonomové.
Beetsma poukazuje následně na to, že některé vlády chtějí na dluhy reagovat vyšším zdaněním. Nicméně podle jeho názoru by některým zemím prospělo, kdyby vlády omezily svou velikost, protože „s ohledem na velikost svých příjmů vytváří jen omezenou hodnotu“. Na přínosy takové strategie by měly ukazovat země, jako je Švýcarsko či Irsko, kde se vládní výdaje k HDP pohybují jen kolem 30 %, ale kde je podle řady ukazatelů efektivita vládního sektoru vysoká.
Tato výzva zvýšení efektivity vlády bude podle ekonomů ještě silnější po pandemii, a to právě kvůli vysokým dluhům. A k tomu se přidá stárnutí populace. Většina západních zemí bude čelit tlaku na růst vládních výdajů, který by měl do roku 2050 dosáhnout 4 – 5 % HDP. Což podle ekonomů zhruba odpovídá výdajům na systém vzdělávání. Proč ale doposud podobná volání vyzněla naprázdno?
Ekonomové míní, že lidé toho po vládě chtějí stále víc, a to zejména tam, kde potřebují zajistit proti riziku. Politici se těmto požadavkům snaží vyhovět, výsledkem je ale situace, kdy „se může dělat ještě více a to, co se dělá, by se mohlo vykonat lépe.“ Následně rostou dluhy, což může nakonec ohrozit stabilitu ekonomiky a společnosti, kterou se vládní výdaje snaží zajistit.
Co děláme v běžném životě, abychom skloubili neomezené požadavky s omezenými zdroji? Vytvoříme pravidla a podle ekonomů je to právě politika založená na jasných pravidlech, co pomůže k zajištění vládní solvence a dluhové udržitelnosti. O nich bychom pak měli přemýšlet již nyní s tím, že pokud stávající pravidla nefungují, je třeba je změnit. Tak tomu je podle ekonomů například s Paktem růstu a stability EU.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?