Stanovisko GDV prezentoval výkonný ředitel Jörg Asmussen. Zdůraznil, že GDV je proti zvláštním pravidlům pro InsurTech, a to jak proti velkorysým ulehčením, tak proti vyšším nárokům. Tímto GDV kriticky reagoval na oznámení BaFin (Spolkový ústav pro dohled nad finančními službami), že v budoucnu bude udělovat povolení k pojišťovací činnosti pouze tehdy, když startupy budou moci ke dni podání žádosti o povolení pojišťovací činnosti prokázat plné financování, resp. schopnost financovat činnost.
Podle Asmussena by stanovení zvláštních pravidel pro InsurTech „vyhnalo“ inovace z Německa. Nadále musí podle jeho názoru platit stěžejní zásada – „stejná rizika – stejná pravidla“. Jde mimo jiné o to, že společnosti typu InsurTech, které nejen zprostředkovávají pojištění, nýbrž chtějí být samostatnými nositeli rizika, musejí žádat BaFin o povolení. Orgán finančního dohledu – tedy BaFin – oznámil, že při udělování povolení bude co nejdříve žádat od InsurTech vyšší kapitálové vybavení ve srovnání s tím, co bylo doposud nezbytné podle regulatorního režimu pro pojišťovnictví, který se označuje jako Solventnost II. Asmussen dodal, že již nyní představuje pro nové soutěžitele Solventnost II náročnou překážku. Proto považuje za správné, aby noví pojistitelé museli splňovat stejné požadavky jako tradiční pojistitelé.
Plány BaFin by prý znamenaly zpřísnění podmínek také pro již povolené pojišťovací startupy, jež se ještě nacházejí ve fázi budování. Právě pro ty společnosti typu InsurTech, které již hodně investovaly, se mají změnit pravidla uprostřed hry, což není podle GDV správné.
Závěrem je vhodné uvést, že počet InsurTech v Německu rychle roste. Podle údajů z portálu Statista bylo v Německu aktivních v polovině roku 2016 celkem 50 těchto společností, ale v polovině roku 2019 již 134. Údaje za roku 2020 se nepodařilo získat, ale na základě odborných zdrojů lze soudit, že nárůst jejich počtu se nezastavil ani v době pandemie, možná naopak. O jejich kapitálovém vybavení a plnění solventnostních požadavků má informace jedině BaFin. I s ohledem na tyto aspekty musí nesporně platit stanovisko GDV o uplatňování rovných regulatorních a dohledových podmínek vůči všem soutěžitelům na pojistném trhu.