Okénko BIG EXPERT  |  12.04.2021 15:34:15

Tři trhy, které se vyplatí sledovat v tomto týdnu

Máme za sebou poklidný týden, který byl na některých trzích zkrácen o Velikonoční pondělí. Makrodat bylo zveřejněno pomálu a tomu odpovídaly nevýrazné pohyby mnoha instrumentů. Globální indexy se držely na vysokých úrovních, často v blízkosti historických maxim. Index S&P 500 už dokonce na počátku nového týdne překonal 4 100 bodů a rekordy jsou v jeho případě na denním pořádku.

Tento týden by měl být z pohledu fundamentů o mnoho výraznější. Začíná nám výsledková sezóna v USA za Q1/2021. Akcie si užijí zajímavé vstupy, které prověří jejich vysoké valuace. Projeví se ve výsledcích další kolo rozdávání peněz, nebo bude s posledním vzestupem koronaviru na některých místech Spojených států hrát roli obezřetnost? Začátek sezóny je vždy zajímavý, protože reportovat začínají velké americké banky, které naznačí směr dalších výsledků.

S&P 500 (US500)

První kvartál je už za námi. Nebyli jsme na indexech svědky žádné výraznější korekce (pokud se tedy nebavíme o některých technologických titulech). Maximálního drawdownu v Q1 dosáhl index S&P 500 na počátku března na hodnotě -4,23 %. A meziročně index roste stále bezmála o polovinu! Reporty velkých bank jsou vodítkem vývoje celé ekonomiky. Hospodářské výsledky Wells Fargo, JPMorgan a Goldman Sachs budou zveřejněny ve středu. Banky Citigroup a BlackRock jsou na programu ve čtvrtek a bankovní týden zakončí svým pátečním reportem Morgan Stanley. Za poslední kvartál minulého roku všechny jmenované banky pozitivně překvapily na poli zisků i tržeb. Udrží S&P 500 vysoké úrovně? Očekávání jsou vysoká. V prvním kvartálu hledají těžce problémy, které by se měly týkat celého bankovního sektoru. A nasypané biliony jistě zanechaly pozitivní stopu na ekonomickém růstu.

Zlato

Zlatu a stříbru se stále příliš nedaří. V případě zlata je horší výkonnost dána hlavně růstem výnosů z amerických dluhopisů. Slabý růst stříbra jako hlavně průmyslového kovu se již vysvětluje hůře (kromě toho, že si vzestup odbylo v minulém roce). Zlato se v minulém týdnu odrazilo od minim tohoto roku a dosáhlo na měsíční maxima. Růst výnosů zohledňuje zvyšující se inflační očekávání a z tohoto pohledu budou zajímavá data americké inflace CPI za březen (úterý 14:30). Určitý dopad na dolar a potažmo na zlato by mohl mít středeční projev guvernéra Fedu Powella v Ekonomickém klubu ve Washingtonu. Riziková averze na trhu však zůstává nízká a americký dolar by mohl mít spíše tendenci posilovat (s opět rostoucími výnosy). A tenhle mix prostě zlatu nesvědčí.

GBPUSD

Britské libře se v poslední době příliš nedaří. Po únorovém překonání úrovně 1,40 se libra dlouho na výsluní neohřála a od té doby vytváří v sestupném trendu stále nižší maxima. Za duben je zatím nejslabší měnou skupiny G10. Libře nepomohlo ani další zmírnění koronavirových restrikcí ve Velké Británii. Je samozřejmě otázkou, zda jsme svědky korekce pobrexitovského růstového trendu, nebo Velkou Británii trápí hlubší problémy. Ekonomický výhled však zůstává dobrý a země vakcinuje „o sto šest“. Navíc úvahy o negativních sazbách Bank of England jsou již minulostí. Pokles by tak nemusel mít dlouhého trvání. Více by mohla napovědět tvrdá data, ale tento týden jich není na programu mnoho. V úterý v 8:00 bude zveřejněna průmyslová produkce za únor. Na páru se projeví také americká data včetně čtvrtečních maloobchodních prodejů (14:30).

Jiří Tyleček

Stal se fanouškem finančních trhů během studií na vysoké škole, kdy realizoval první obchody na burze. Po několika pracovních zkušenostech začal pracovat jako analytik finančních trhů ve společnosti XTB se zaměřením na obchodování komodit v čele s ropou a zlatem. Během několika let své zájmy rozšířil o centrální bankovnictví, které hrálo po hypoteční finanční krizi stěžejní roli. K jeho současné práci patří fundamentální i technická analýza měnových párů, komodit, akcií a akciových indexů. Myšlenkově se transformoval ze zarytého zastánce volného trhu do pozice umíněného liberála.


XTB

XTB jako přední evropský broker byl založen v roce 2004 a je jedním z největších brokerů na světě s kancelářemi ve 13 zemích, včetně České republiky, Slovenska, Velké Británie, Španělska, Německa, Francie a Chile. Pražská kancelář je zde od roku 2008. Je regulován světovými dohledovými orgány jako je britské FCA, polské KNF nebo kyperský CySEC. Od roku 2016 je společnost kotována na varšavské burze.

Více na https://www.xtb.com/cz.






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688