Norská výzva pomůže najít cestu, jak zbavit řeky zbytků léčiv a hormonů
Norská výzva pomůže najít cestu, jak zbavit řeky zbytků léčiv a hormonů
I když je čištění odpadních vod u nás na pokročilé úrovni, ne vždy dokážeme zbavit vodu všech nečistot. Výzkumy prokázaly, že se v povrchových vodách vyskytují zbytky antibiotik, hormonů a jiných běžně používaných látek, které však mohou být pro vodní organismy a ekosystémy velice nebezpečné. V nové dotační výzvě „Trondheim“ z Norských fondů má Státní fond životního prostředí připraveno 94 milionů korun na inovativní opatření, jejichž výsledkem budou nové technologie pro čisté povrchové vody bez toxických zbytků léčiv.
Žadatelé z řad právnických osob mohou získat z prostředků dotačního programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu Norských fondů částku až 26 milionů korun a pokrýt tak 90 procent způsobilých nákladů na svůj projekt. Příjem žádostí o dotaci odstartuje 8. dubna 2021.
„Problematika znečištění vod nerozpustnými zbytky chemických látek různého typu, tzv. mikropolutanty, je vážným tématem. Jelikož tyto látky nepodléhají tak snadno biologickému rozkladu, dochází k jejich nežádoucímu hromadění ve vodě, půdě i v tělech živých organismů. I metabolity, které vznikají při rozkladu mikropolutantů, jsou mnohdy velmi toxické. Proto jsme se na tento typ znečištění rozhodli zaměřit v rámci podpory z Norských fondů. Náš program je jedním z prvních finančních nástrojů, které se zaměřují na hledání a podporu konkrétních opatření ke snižování tohoto typu znečištění“, představuje téma výzvy Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky.
Finanční podporu budou moci získat pilotní projekty, které se konkrétně zaměří na instalaci pokročilých technologií čistění odpadních vod umožňující redukci zbytků léčiv a jejich metabolitů, a to jak přímo u významných zdrojů, tak i na komunálních čistírnách odpadních vod. Mezi významné zdroje tohoto znečištění se řadí například zdravotnická zařízení či domovy pro seniory. Podporovány budou rovněž aktivity zaměřené na využití přírodních a přírodě blízkých procesů, jakými jsou například kořenové čistírny či umělé mokřady, které rovněž vedou k prokazatelnému snížení tohoto typu znečištění.
Dotační výzva Trondheim je vyhlášena jako dvoukolová. Žadatelé v prvním kole předkládají k posouzení pouze projektové záměry se základními informacemi o zamýšleném projektu: „K hodnocení projektového záměru bude vytvořena Expertní komise složená ze zástupců interních i externích odborníků v oblasti ochrany vod. Ti posoudí, zda je vhodné navrhovaný projekt zařadit k financování do dotačního programu. Úspěšní žadatelé budou vyzváni k dopracování projektového záměru, finanční podpora může činit od 5,2 do 26 milionů korun,“ vysvětluje mechanismus hodnocení dvoukolové výzvy Petr Valdman.
Žadatelé mohou své projektové záměry předkládat prostřednictvím Agendového informačního systému AIS SFŽP ČR a to od 8. dubna do 11. června 2021. Podpořené projekty musí být zrealizovány do 30. dubna 2024.
Dokumenty k výzvě Detail výzvyna stránkách SFŽP ČR.
A proč právě Trondheim?
Trondheim je třetím největším městem Norska, které leží u stejnojmenného 130 kilometrů dlouhého fjordu Trondheimsfjorden. V Trondheimu najdete pobočky hned několika významných institucí v oblasti ochrany životního prostředí. Sídlí zde také partner našeho Programu, Norská environmentální agentura, který zde má pobočku zaměřující se především na správu přírody. Najdete tu významnou Norskou technicko-přírodovědeckou univerzitu (NTNU), která je častým bilaterálním partnerem pro environmentální projekty v našem Programu a zabývá se mimo jiné i výzkumem mikropolutantů. Navštívit zde můžete i Norský institut pro výzkum přírody (NINA), který zde umístil oddělení zaměřená na výzkum vodní biodiverzity, biologické rozmanitosti či lososovitých ryb. Zajímavostí je, že právě lososy můžete v Trondheimu chytat na udici v samotném centru města.
Tiskové oddělení MŽP tel.: 267 122 818 nebo 267 122 534 e-mail: tiskove@mzp.cz
Poslední zprávy z rubriky Dotace:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Norská výzva pomůže najít cestu, jak zbavit řeky zbytků léčiv a hormonů
- Pardubice - Kraj s městem našly možnou cestu, jak pomoci pardubickému letišti
- Na Ukrajině se regulérně válčí. G7 hledá cesty jak se zbavit závislosti na ruské ropě a plynu
- Dnes se budou prezidenti a premiéři zemí EU v Bruselu snažit najít shodu jak pomoci členským zemím zasaženým pandemií Covid-19
- Fico: Zákonodárci musí najít cestu jak napodruhé ratifikovat navýšení EFSF
- Jak se zbavit minoritních akcionářů? ODS ví jak na to! (ze seriálu - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Jak se zbavit minoritních akcionářů? ODS ví jak na to! (ze seriálu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada