Artus: Fiskální expanze a normalizace monetární politiky
Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus si všímá toho, že řada centrálních bankéřů již nějakou dobu volá po uvolnění fiskální politiky. Podle nich je třeba, aby tato politika pomohla se stimulací reálné ekonomické aktivity a ulevila tak centrálním bankám. Ty totiž nesly hlavní tíhu stimulačních snah. Pokud by s nimi pomohla vláda svým rozpočtem, centrálním bankám by to umožnilo posunout se směrem k normalizaci své politiky. Artus ale míní, že vývoj se může vydat i jiným směrem.
Zmíněné argumenty, které zaznívaly jak z amerického Fedu, tak z ECB, byly podle ekonoma vyslyšeny. Americká fiskální politika byla totiž uvolněna v letech 2017–2018 a v eurozóně k tomu došlo v roce minulém. Toto uvolnění sebou ale přineslo i znatelný růst vládních dluhů – viz následující graf:
Zdroj: Natixis
Artus míní, že popsaný růst dluhů vede k tomu, že centrální banky budou muset nakupovat vládní obligace a držet sazby pod potenciálním růstem. Následující dva grafy srovnávají výši výnosů desetiletých vládních obligací v USA a v eurozóně s tempem růstu příslušné ekonomiky:
Zdroj: Natixis
Nebo je to trochu složitější?
V jiné analýze se ovšem Artus zabývá i globálním trhem investic a úspor a konstatuje, že nízké sazby jsou také odrazem převisu zamýšlených úspor nad investicemi (tedy ne odrazem politiky centrálních bank). K tomu ekonom dodává, že na to, aby sazby prudce vzrostly a vyvolaly fiskální krizi, by muselo dojít k poklesu globálních úspor. Je možné, že by nastala taková situace?
Artus míní, že ke znatelnějšímu poklesu nabídky úspor by v globálním měřítku mohlo dojít kvůli stárnutí populace. To by totiž mělo teoreticky zvyšovat spotřebu a naopak redukovat úspory. Například Japonsko ale ukazuje, že tento efekt se dostavit nemusí. Nerovnováhu mezi úsporami a investicemi by pak mohl teoreticky ještě zvyšovat posun k ekonomice služeb, protože ta má ještě menší investiční nároky. Artus k tomu ale dodává, že v budoucnu se také dá očekávat růst investic spojený s přechodem na nový energetický model. Celkově tak ekonom hodnotí další vývoj jako otevřený.
Zdroj: Natixis
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?