V Palestině byla s podporou ČRA zprovozněna předváděcí recyklační linka na výrobu stavebních suchých směsí z odpadových materiálů
V Palestině byla s podporou ČRA zprovozněna předváděcí recyklační linka na výrobu stavebních suchých směsí z odpadových materiálů
07.04.2021 / 09:47 | Aktualizováno: 07.04.2021 / 10:04
Palestina, jako další arabské země regionu Středního východu, nemá stále vypracované a aplikované komplexní metodiky pro odpadové hospodářství. Přitom problémy s komunálními i průmyslovými odpady se nadále zvětšují. Jedním z efektivních způsobu řešení může být recyklace a transformace odpadu na surovinu a zdroj.
Česká republika má v tomto směru co nabídnout, o čemž svědčí i projekt firmy LAVARIS, která se zde s podporou Programu B2B České rozvojové agentury pustila do realizace předváděcího a experimentálního centra recyklační technologie včetně instalace a zprovoznění předváděcí recyklační linky na výrobu stavebních suchých směsí z odpadových materiálů z kamenného průmyslu a další odpady ze stavebnictví.
Hlavní činností společnosti LAVARIS je výzkum a vývoj nových technologií v oblasti užití a zpracování druhotných surovin, vedlejších průmyslových produktů a vybraných odpadních materiálů, kterými jsou pryže, drcený beton, stavebný a demoliční odpad, odpad z kamenného průmyslu a biomasa. Realizace předváděcího a experimentálního centra pro technologie recyklace má za cíl zlepšit konkurenceschopnost firmy v Palestině a blízkém regionu, propagovat její výrobky a řešení, jakož i působit v místě v co nejbližší dostupnosti zákazníků při řešení jejích požadavků z různých odvětví průmyslu. Stejně jako hledat místní partnery pro další uplatnění a prodej české technologie a know-how. Firma LAVARIS už od roku 2012 spolupracuje s českými univerzitami (České vysoké učení technické v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Česká zemědělská univerzita v Praze) na společném aplikovaném výzkumu a vývoji řešení, která umožňují rozvíjet vhodným způsobem opětovné využití různých druhů odpadů a úspěšně je transformovat na zdroje.
Hlavními příjemci projektu budou obyvatelé města Beit Sahour, které bude zároveň sloužit jako partner pro oslovení dalších měst a obcí v Palestině. Stejně důležitá je pro rozvoj projektu spolupráce s Bethlehem University a Al-Quds University. Jedná se především o efektivnější zapojení do akademického sektoru s možnostmi propojovat české týmy na univerzitách s lokálními odborníky v Palestině.
Projektu nahrává i skutečnost, že v Betlémě a okolí je více jak 500 závodů a kamenolomů na zpracování kamene, produkujících přes 150 tisíc tun odpadních kalů. Firma LAVARIS má v plánu pomoci ke vhodné likvidaci těchto odpadů a předvést své řešení, jež mohou palestinské podniky převzít a integrovat do rozšíření vlastní aktivity. Pracovníci české firmy také poskytnou potřebné konzultaci k možné aplikaci technologií přímo u jejích výroby.
Spolupráce mezi palestinskými a českými firmami na projektu recyklace různých typu odpadů v Palestině, který se zakládá na výsledku výzkumu a spolupráce s českými vysokými školami, dává velkou šanci k udržitelnému rozvoji projektu a přispěje k rozvoji regionu i zlepšení kvality životního prostředí. Standardně nezpracovatelný materiál dokážou české technologie totiž přeměnit ve využitelnou druhotnou surovinu.
Hlavními partnery projektu pro vývoj a návrhy konkrétních řešení jsou na české straně výše zmíněné univerzity ČVUT, VŠCHT a ČZU. Propojení českých univerzitních partnerů s palestinskou univerzitou může navíc vést k dalším synergickým efektům, z něhož by mohli profitovat nejen místní podniky, ale i obyvatelé Betléma a dalších palestinských měst.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?