Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 25.03.2021
Klíčové události
- ČR: Souhrnný indikátor důvěry v domácí ekonomiku v březnu poklesl o 2,7 bodu m/m na hodnotu 87,0. Bankovní rada České národní banky ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,25 %.
- Eurozóna: Kompozitní index PMI v březnu podle předběžného odhadu vzrostl na 52,5 z únorových 48,8 bodu. Spotřebitelská důvěra v březnu vzrostla na -10,8 z únorových -14,8 bodu.
- Německo: Kompozitní index PMI v březnu podle předběžného odhadu vzrostl na 56,8 z únorových 51,1 bodu.
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v únoru poklesly o 1,1 % m/m. Kompozitní index PMI v březnu podle předběžného odhadu poklesl na 59,1 z únorových 59,5 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Koruna ve středu ráno prudce oslabila nad hladinu 26,30 CZK/EUR a následně se během dne obchodovalo primárně v rozmezí 26,20 – 26,30 CZK/EUR. Důvěra v domácí ekonomiku v březnu s ohledem na vývoj pandemie Covidu19 nepřekvapivě poklesla, a to jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli. Hlavní domácí událostí však včera bylo zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). S úrokovými sazbami ČNB v souladu s předpoklady nehýbala. Klíčovým sdělením je, že kvůli nevyzpytatelnému vývoji pandemie je i nadále nemožné přesněji kvantifikovat termín, kdy by mohla bankovní rada poprvé zvýšit úrokové sazby. Guvernér J. Rusnok zároveň zdůraznil premisu, že riziko negativních dopadů v případě, že by ČNB začala zvyšovat sazby příliš brzy, je vyšší, než pokud by se ČNB se zvyšováním sazeb zpozdila. Z toho vyplývá, že si chce být bankovní rada před zahájením cyklu utahování měnové politiky opravdu jista, že je pandemie pod kontrolou. A to velmi pravděpobně nebude dříve než ve 3. čtvrtletí. Dopad zasedání ČNB na kurz koruny byl marginální.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu ráno oslabila těsně pod hladinu 22,30 CZK/USD a v průběhu dne se následně obchodování stabilizovalo v širším okolí úrovně 22,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo v rozmezí 5,65 – 5,70 CZK/PLN.
- URHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru ve středu posílil pod hladinu 365 HUF/EUR a byl nejsilnější měnou regionu. Polský zlotý naopak oslabil nad úroveň 4,63 PLN/EUR, což je nové letošní minimum zlotého.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve středu ráno oslabilo a po zbytek dne se obchodovalo v rozmezí 1,181 – 1,184 USD/EUR (nejslabší hodnota eura za posledních pět měsíců). Společná evropská měna zůstává pod prodejním tlakem kvůli negativnímu vývoji pandemie Covidu19 v Evropě, zároveň je však třeba zmínit, že vůči dolaru aktuálně oslabují v podstatě všechny světově významné měny, takže nelze vše svést na Covid. Euru včera nepomohla ani velmi solidní březnová čísla podnikatelských nálad v eurozóně – výrazný růst indexu PMI ve výrobním sektoru (62,4 bodu, což je historické maximum) i v sektoru služeb (48,8 bodu).
Očekávaná data a události
- Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (únor)
- Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK (duben)
- USA: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – finální údaj, Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 13. března), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Clarida
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna