Navzdory pandemii Covid-19 zůstává trh M&A v regionu střední a východní Evropy stabilní
Ačkoliv v první polovině loňského roku došlo vlivem pandemie Covid-19 ke krátkodobému zpomalení trhu fúzí a akvizic v regionu střední a východní Evropy, ve druhé polovině se trh vzpamatoval a vrátil se na původní úroveň aktivity jako před vypuknutím pandemie. Vyplývá to ze studie “Investing in CEE: Inbound M&A Report 2020/2021” připravené společností Mazars ve spolupráci s Mergermarketem, nezávislým poskytovatelem datových služeb pro fúze a akvizice, shrnující vývoj a trendy v regionu v roce 2020 a příležitosti v roce 2021.
Hodnota transakcí v regionu střední a východní Evropy ve srovnání s rokem 2019 vzrostla o 11 % na 49,2 miliardy EUR, i když počet fúzí a akvizic poklesl o 16 % na celkem 648. Z růstu hodnoty objemu transakcí lze odvodit, že navzdory globální pandemii je trh střední a východní Evropy atraktivnější pro investory se zájmem o větší transakce. Pokud nezapočítáme Rusko, největší ekonomiku v regionu, střední a východní Evropa v roce 2020 zaznamenala meziroční růst hodnoty transakcí o 28 %.
Region střední a východní Evropy stále více láká mezinárodní investory, jejichž investice představují 49 % celkové hodnoty uzavřených obchodů ve výši 23,9 miliard EUR. Podle Fabrice Demarigny, vedoucího partnera oddělení Financial Advisory Mazars Group „je trh střední a východní Evropy vnímán jako stabilní region, který přitahuje silný a stálý tok příchozích investic z celého světa.“
Soukromý kapitál byl v roce 2020 extrémně aktivní, když celkové zveřejněné nákupy dosáhly meziročního růstu o celých 40 % na 3,9 miliardy EUR. Trh private equity zaznamenal oproti roku 2019 růst o 11 % na 8,1 miliardy EUR. Covid-19 v současné době podle studie vytváří více příležitostí právě pro private equity a finanční investory, protože ti obecně disponují dostatkem likvidity a lidskými zdroji k uskutečňování transakcí.
V souvislosti s postupnou vakcinací obyvatel regionu se podle studie existuje předpoklad, že druhá polovina roku 2021 nabídne stabilnější prostředí pro mezinárodní obchodování. Přesto však existují rizika spojená s nástupem nových vln či mutací viru, mezinárodních sporů a dalších neočekávaných ekonomických šoků.
„Region střední a východní Evropy má za sebou pozitivní rok, i přes jeho nepříznivý začátek. Jeho konkurenční výhody oproti jiným regionům se nyní dostávají do popředí a region má dobré předpoklady stát se jedním z globálních center fúzí a akvizic,“ řekl Michel Kiviatkowski, vedoucí partner Financial Advisory ve střední a východní Evropě.
“V České republice zaznamenal Mergermarket v roce 2020 zhruba 70 uzavřených transakcí, což ve srovnání s rokem 2019 a 2018 představuje roční pokles o 22 %. Tento pokles souvisí především s pandemií téměř pozastavenou transakční aktivitou ve druhém čtvrtletí loňského roku, respektive zvýšenou celkovou nejistotou ekonomických subjektů, zejména pak investorů, v souvislosti s pandemií Covid-19,” uvedl vedoucí oddělení M&A Mazars v České republice Lukáš Hruboň.
- Na trhu nadále dominují čtyři země. První čtyři země z hlediska hodnoty obchodu zůstaly stejné jako v roce 2019 - Rusko, Polsko, Česká republika a Rakousko. Největší trh v regionu - Rusko – zaznamenal čtyři z deseti největších transakcí roku. Transakce roku se však uskutečnila v Rakousku, nejbohatším trhem v rámci střední a východní Evropy. Díky tomuto obchodu zvýšila rakouská ropná společnost OMV svůj podíl v petrochemické společnosti Borealis z 36 % na 75 % za 5 712 miliard EUR.
- Technologický sektor vzkvétá uprostřed pandemie. Největší počet příchozích obchodů do regionu střední a východní Evropy byl založen na technologiích a dosáhl celkem 57 transakcí v hodnotě 2,5 miliardy EUR, což představuje meziroční nárůst o 12 % objemem a 34 % hodnotou transakcí. Pokud jde o hodnotu příchozích obchodů, na prvním místě zůstaly sektory energetiky a veřejných služeb, které činily 9,1 mld. EUR (meziroční nárůst o 20 %).
- Intraregionální obchody jsou na vzestupu. Přeshraniční transakce v regionu představovaly 13 % z celkové hodnoty, což znamená nárůst ze 6 % v roce 2019 a ve výsledku představuje nejvyšší úroveň za posledních pět let.
Mazars
Mazars je mezinárodní, integrovaná a nezávislá organizace v oblasti auditorských, účetních, daňových a poradenských služeb. Společnost působí v 91 zemích světa. Organizace celkově zaměstnává přes 24 400 odborníků, kteří pomáhají velkým mezinárodním organizacím, středním a menším podnikům, privátním investorům a veřejným osobám v každé částí jejich vývoje.
V České republice působí společnost Mazars od roku 1995, poskytuje komplexní služby a zaměstnává 250 lidí.
Více informací najdete na: www.mazars.cz
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?