V regionu střední a východní Evropy roste rychle věk odchodu do penze
Podle nové studie platformy AgeCalculator.com se průměrný věk odchodu do důchodu mezi lety 2000 a 2020 nejvíce zvýšil v Bulharsku, a to o 13,26 %. První trojici doplňují Estonsko a Lotyšsko. Další 4 země střední a východní Evropy jsou zařazeny do první desítky.
Studie analyzovala údaje OECD týkající se průměrného důchodového věku ve všech dostupných zemích v letech 2000 až 2020, aby zjistila, u kterých států došlo k nejvyššímu nárůstu.
Na prvním místě je Bulharsko, kde se průměrný věk odchodu do důchodu mezi lety 2000 a 2020 zvýšil o 13,26 %. To vyplývá z toho, že v roce 2000 byl průměrný věk odchodu do důchodu u mužů a žen 56 let, v roce 2020 už ale činil 63 let.
Na druhém místě je Estonsko s nárůstem o 11,93 %, zatímco sousední Lotyšsko se umístilo na třetím místě s nárůstem o 10,57 %. Tyto země v Pobaltí měly v roce 2000 věk odchodu do důchodu 58, resp. 59 let, a v roce 2020 už činil v obou případech shodně 65 let.
Dále v seznamu je na čtvrtém místě Nový Zéland, jediná neevropská země v první desítce, s nárůstem o 9,84 %. V této zemi je také nejvyšší věk odchodu do důchodu na seznamu, neboť se zvýšil z 61 let na celých 67 let v roce 2020.
První pětici uzavírá Maďarsko s nárůstem o 8,56 %. V těsném závěsu následují další dvě východoevropské země: Rumunsko je šesté s nárůstem o 8,42 % a Slovinsko sedmé s nárůstem o 8,35 %. První desítku uzavírají Portugalsko, Nizozemsko a Litva.
Mluvčí společnosti AgeCalculator.com se ke zjištěním analýzy vyjádřil takto: „Trend zvyšování věku odchodu do důchodu v mnoha zemích odráží složitou souhru různých faktorů. K některým z nich patří prodlužování průměrné délky života lidí, která se zvýšila díky pokroku v medicíně, ekonomické tlaky, které se projevují tím, že si lidé nemohou dovolit komfort ochodu do penze kvůli rostoucím životním nákladům, a demografické změny, jako je klesající porodnost a stárnutí populace.“
Podle zástupců společnosti, která uskutečnila studii, je zajímavé sledovat, jak údaje řadí evropské země mezi ty, kde se věk odchodu do důchodu neustále zvyšuje, a to se zvláštním důrazem na východoevropské země, jak je zřetelně vidět v první desítce. Prvním západoevropským státem je Portugalsko na osmém místě následuje deváté Nizozemsko, a ještě o dost níže v žebříčku, na 15. místě, můžeme najít další západní zemi, Itálii.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Důchody a penzijní:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka