(Kurzy.cz)
AstraZeneca: Naše covidová vakcína je naprosto bezpečná. I pro trombofiliky a osoby s větší srážlivostí krve
V návaznosti na nedávné obavy vyvolané výskytem trombotických událostí by společnost AstraZeneca chtěla na základě jasných vědeckých důkazů ujistit o bezpečnosti své vakcíny COVID-19. Bezpečnost má prvořadý význam a společnost neustále sleduje bezpečnost své vakcíny.
Pečlivé zhodnocení veškerých dostupných dat o bezpečnosti více než 17 milionů osob očkovaných v Evropské unii (EU) a Velké Británii vakcínou COVID-19 AstraZeneca neprokázalo žádné známky zvýšeného rizika plicní embolie, hluboké žilní trombózy (DVT) či sníženého množství krevních destiček v jakékoli věkové skupině, u jakéhokoli pohlaví, jakékoli šarže či v určité zemi.
V EU a Velké Británii bylo hlášeno 15 případů hluboké žilní trombózy a 22 případů plicní embolie u osob, kterým byla vakcína podána, a to na základě počtu oznámení, které společnost obdržela k 8. březnu. To je mnohem méně, než by se dalo očekávat, že se přirozeně vyskytne v běžné populaci této velikosti, a čísla jsou podobná jako u jiných licencovaných vakcín proti COVID-19. Měsíční zpráva o bezpečnosti bude zveřejněna na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) příští týden, v souladu s výjimečnými opatřeními pro zajištění transparentnosti pro COVID-19.
Jak navíc klinické studie prokázaly, i přes výskyt nízkého počtu trombotických událostí, byly tyto nižší ve skupině očkovaných osob. Studie rovněž nepotvrdily, že by se u více než 60 000 účastníků objevila zvýšená krvácivost.
Jak sdělila Ann Taylorová, vedoucí lékařského týmu: „Asi 17 milionů lidí v EU a Velké Británii nyní dostalo naši vakcínu a počet případů krevních sraženin hlášených v této skupině je nižší než stovky případů, které by se daly očekávat v běžné populaci. Povaha pandemie vedla ke zvýšené pozornosti upírané na jednotlivé případy a my postupujeme nad rámec standardních procedur monitorování bezpečnosti licencovaných léků při událostech spojených s vakcínami, abychom ujistili veřejnost o jejich bezpečnosti.“
Pokud jde o kvalitu, neexistují žádné potvrzené problémy, které by byly spojeny s jakoukoli šarží naší vakcíny používané v Evropě nebo ve zbytku světa. Další testování bylo a je prováděno jak naší společností, tak i nezávisle evropskými zdravotnickými úřady a žádné z těchto přezkoušení nepřineslo znepokojivé výsledky. Během výroby vakcíny provádí společnost AstraZeneca, její partneři a více než 20 nezávislých zkušebních laboratoří více než 60 testů kvality. Všechny testy musí splňovat přísná kritéria pro kontrolu kvality. Tato data jsou předána regulačním orgánům jednotlivých zemí nebo regionů k nezávislému přezkoumání, než dojde k vydání každé dávky do dané země.
Vakcína COVID-19 AstraZeneca, dříve AZD1222
Vakcína COVID-19 AstraZeneca byla vyvinuta společně s Oxfordskou univerzitou a její dceřinou společností Vaccitech. Látka využívá nereplikující se šimpanzí virální vektor založený na oslabené verzi viru běžné chřipky (adenovirus), který způsobuje nákazu u šimpanzů a obsahuje genetický materiál spike proteinu SARS-CoV-2. Po vakcinaci je vytvořen povrchový spike protein, který způsobuje, že imunitní systém zaútočí na virus SARS-CoV-2, pokud později napadne tělo.
Vakcíně bylo uděleno podmíněné rozhodnutí o registraci, popř. rozhodnutí o nouzovém použití ve více než 70 zemích na šesti kontinentech, a nedávný zápis do seznamu přípravků použitelných ve stavu nouze (EUL) schválený Světovou zdravotnickou organizací (WHO) přispěl k rychlejší možnosti přístupu až do 142 zemích prostřednictvím zařízení COVAX.
----------------
Noah
Zyla
Grayling
Czech Republic
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI