Ceny v Česku rostou nejpomaleji od roku 2018, mohou však opět vystřelit
Růst cen v Česku zvolňuje. V únoru vykázala inflace své nejpomalejší meziroční tempo od roku 2018. Činila 2,1 procenta. Trh ve střední hodnotě odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg očekával setrvání míry inflace na lednové úrovni 2,2 procenta. Česká národní banka však ve své aktuální prognóze předpokládá pro únor inflaci dokonce výrazně nižší, na úrovni 1,7 procenta.
V únorovém zpomalení růstu hladiny spotřebitelských cen se projevuje i statistický efekt navýšené loňské srovnávací základny. Vždyť v únoru 2020 činila inflace 3,7 procenta, což byl – a stále je – nejvyšší inflační údaj od roku 2012. Růst cen v Česku ovšem zvolňuje také v důsledku poklesu cen energií. Meziročně zlevnila jak elektřina, tak zejména zemní plyn. Děje se tak v důsledku pandemické situace, která loni kvůli vypnutí podstatné části ekonomik a ochromení světového obchodu výrazně snížila poptávku po energiích. Celkové zmírňování růstu cen v únoru tlumil poměrně výrazný, více než desetinový, vzestup cen alkoholu a tabáku, který je efektem loňského zvyšování spotřební daně, které v případě tabáku pokračuje i letos. Celkové zmírňování růstu cen tlumí stále také mzdový vývoj, který se zrcadlí v poměrně vysoké jádrové inflaci, tedy inflaci očištěné o kolísavé položky typu energií či potravin. Mzdovou inflaci letos bude pohánět jako loni třeba i zvláštní odměňování zdravotníků.
Kvůli pandemii musí statistici řadu cen spotřebního zboží odhadovat, neboť podstatná část kamenného maloobchodu je uzavřena. Dynamika cen v e-shopech je často jiná než v obchodech kamenných, navíc online nakupuje stále jen část tuzemské populace – tedy jen určitý podíl těch kteří nakupují v obchodech kamenných. Zejména pak poptávka vyšší střední a starší generace není v současnosti v cenovém vývoji plnohodnotně zachycena. Navíc pandemie mění složení typického spotřebitelského koše. Například skladba nakupovaných oděvů se mění dramaticky, když probíhá odklon od nákupů společenských oděvů k nákupům oděvů volnočasových.
Za celý letošní rok inflace zvolní k úrovni 2,2 procenta. Existují však scénáře, které, zhmotní-li se, způsobí výrazně vyšší tempo inflace, proti kterému by Česká národní banka zakročila ještě letos zvýšením základní úrokové sazby. Nynější strmý růst úroku na tuzemských dluhopisech odráží celosvětový vzestup inflačních očekávání. Ta plynou z vyhlídky ekonomického zotavení, mezinárodního dopadu fiskálních a měnověpolitických stimulů a ze specifičtějších příčin typu cenové politiky kartelu OPEC.
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?