Jan Berka (Roklen24)
Investice  |  10.03.2021 10:51:24

Co pandemie vzala a dala. Příběh československého private equity

Co pandemie vzala a dala. Příběh československého private equity

Jan Berka
10:51 10. března 2021
Zdroj: Depositphotos

Pandemie znemožnila dlouhodobé plánování. Největší problém, který nám přinesla, byla nemožnost osobního setkání. Z pozitiv můžu jmenovat například mnohem realističtější očekávání investorů, kteří do té doby nechápali všechna rizika a zbytečně koncentrovali majetek v jednom aktivu. V rozhovoru pro Roklen24 to řekl Michal Rybovič ze slovenské správcovské společnosti Sandberg Capital. Firma, ve které je jedním z partnerů, se zabývá investicemi do společností střední a východní Evropy. Dozvíte se tak, jaká investiční specifika jsou s tímto regionem spojena a ve kterých sektorech dřímá potenciál.

Michal Rybovič, zdroj: Sandberg Capital
Michal Rybovič, zdroj: Sandberg Capital

Sandberg Capital určitě není neznámé jméno. My v Roklenu si váš fond například spojíme se společností Revolgy Business Solutions, do které jste, pokud si dobře vzpomínám, vstoupili v polovině minulého roku a s jejímž provozním ředitelem jsme nedávno také dělali rozhovor. Tento byznys, konkrétně IT, je ale jen jedním ze segmentů, na které se zaměřujete. Můžete pro čtenáře, zejména pro ty, kterým není svět venture capital (VC) a private equity (PE) v rámci regionu až tak blízký, přiblížit vaši investiční strategii a její segmentové zaměření?

Sandberg Capital je slovenská private equity firma, která se zaměřuje na investice do středně velkých firem v regionu střední a východní Evropy (CEE). Typicky investujeme do společností, které generují EBITDA více než 25 mil. CZK. Naším cílem je kombinací organického a akvizičního růstu dosáhnout 10násobný růst EBITDA po dobu našeho působení, což je typicky 5 až 8 let. Segmentově jsme se v prvním fondu zaměřili na TMT (technologie, média, telekomunikace), vzdělávání, zemědělství a retail. Začátkem roku 2021 jsme otevřeli Fond 2, ve kterém se nebráníme investicím v rámci úplně nových segmentů. Zaměřujeme se na růstové firmy, kterým pomáháme dosáhnout jejich úplného potenciálu. Naše specifikum je, že preferujeme vytváření partnerství se zakladateli nebo s managementem firem, kde společně danou firmu vlastníme a aktivně pracujeme na růstu její hodnoty.

Asi náš nejznámější příběh je vybudování IT firmy Solitea, kde jsme se v roce 2014 spojili s podnikatelem Martinem Cígler, který vlastnil společnost Cígler Software. Cígler Software byla v té době dvojkou na trhu účetního softwaru, zaměstnávala 80 lidí a měla tržby 100 mil. CZK. Po šesti letech od našeho vstupu je Solitea lídrem ve více oblastech, působí v 8 zemích v regionu CEE, zaměstnává více než 1 200 lidí a její tržby dosahují 2 miliard korun. Martin Cígler je i nadále CEO společnosti a vlastní 20 procent. Podobných příběhů máme v Sandbergu několik. Proto věřím, že i v rámci investic z Fondu 2 najdeme takové firmy a takové partnery, u nichž bude fungovat vzájemná chemie a oboustranná důvěra tak jako v případě partnerství s Martinem Cíglerem. V takových případech se byznys dělá fakt dobře a profitují z toho obě strany.

Máme za sebou rok 2020, který byl v investičním světě ojedinělý. Zatímco loňské druhé čtvrtletí vypadalo, že se svět, včetně toho finančního, snad téměř zhroutí, jen o pár měsíců později se ukázalo, že ona pomyslná apokalypsa je vlastně zároveň i příležitostí. Jako první mě samozřejmě napadne dění na finančních trzích, konkrétně třeba u akcií, ale co takový svět venture capital a private equity. Měli jste tehdy nějakou speciální strategii? Jak konkrétně Sandberg Capital ovlivnila koronavirová krize, jestli vůbec?

Na začátku koronakrize jsme ještě víc zintenzivnili komunikaci s managementem našich portfoliových společností. Připravili jsme se na několik scénářů vývoje, včetně extrémně negativního, a zastavili jsme nezbytné investice a výdaje. Následně jsme v rámci Sandbergu vytvořili velmi silnou rezervu hotovosti pro případ, že by společnosti v našem portfoliu potřebovaly finanční pomoc. Žádná z nich nakonec pomoc nepotřebovala.

V zemědělství jsme měli rekordní rok. Rovněž i v IT oblasti jsme dokázali organicky růst, protože poptávka po digitální transformaci výrazně vzrostla. Stejně tomu bylo u telekomunikační firmy SWAN, která je dvojkou na trhu fixních B2B telekomunikačních služeb na Slovensku. I ta profitovala ze silné poptávky po telekomunikačních službách během pandemie. Nejvíce zasaženou společností v našem portfoliu pak byla Dotykačka, která je lídrem v poskytování tabletových řešení elektronické evidence tržeb pro HoReCa segment a malé retailové provozovny v České republice. Místo třetí a čtvrté vlny EET nastal lockdown a značná část zákazníků Dotykačky zůstala zavřená. Tyto výpadky jsme ale dokázali kompenzovat v jiných segmentech, a tak se na celkových výsledcích neodrazily.

Jak z investičního hlediska vnímáte současnou situaci? Nějaké změny oproti loňsku, případně nějaká poučení, která vyplynula z prvního koronavirového roku? Vnímáte například nějaké překážky spojené s děním kolem pandemie, nebo fungujete v podstatě bez omezení a hledáte nové příležitosti? Jde mi o to, že například z hlediska M&A se během loňska objevovaly některé pomalu až katastrofické scénáře a komentáře, které se evidentně nevyplňují.

Pandemie v zásadě znemožnila dlouhodobé plánování, protože nejistota z budoucího vývoje je extrémní. Bereme to jako fakt. Největší problém, který nám pandemie přinesla, je nemožnost osobního setkání. Jak jsem zmiňoval, v lednu tohoto roku jsme naraisovali Fond 2, příštích pět let tak máme investiční období, během kterého chceme kapitál proinvestovat. Pro investory je však velmi důležitý osobní kontakt s majiteli firem a managementem, videohovory to nahradí pouze částečně. Na druhou stranu, i s tím jsme se naučili žít a v nejbližších měsících bychom měli dokončit dvě nové investice, které jsme řešili právě v koronavirovém období. Zároveň musím říct, že vnímáme i jedno zásadní pozitivum, které krize přinesla. Několik let zde panoval silný „sellers market“, a tak část prodávajících začala mít nerealistická očekávání. Prodávající v současnosti pochopili, že každé podnikání má svá rizika. Někteří z nich zreálnili svá očekávání, jiní pochopili, že mít většinu majetku koncentrovanou v jednom aktivu nemusí být to nejrozumnější řešení.

Zdroj: Sandberg Capital
Zdroj: Sandberg Capital

Nemůžu se nezeptat na konkrétní segmenty, na které se zaměřujete. IT, zemědělství, retail, telekomunikace a vzdělávání. Jak vzniklo takové složení vašeho portfolia? Proč tyto segmenty?

Skladba portfolia je vždy výsledkem expertizy našeho investičního týmu a networku, investiční strategie a příležitostí na trhu. Členové našeho týmu pracovali na dealech v mnoha segmentech, nejvíce úspěchů na Slovensku i v České republice jsme však zažili právě v TMT. Vzdělávání nám je lidsky velmi blízké a je to oblast, kde se chceme angažovat i v nebyznysové rovině. Také věříme, že investice do vzdělávání budou v budoucnosti růst, bohužel tomu nahrává i klesající kvalita veřejného školství. Pro zajímavost, v roce 2017 jsme investovali do soukromé školy v Bratislavě, která vyučuje podle osnov Cambridge. Zařízení navštěvuje 600 dětí a žáků, ale i tak nedokážeme uspokojit poptávku, která po tomto typu vzdělávání je. Proto máme v plánu postavit další budovu, kde bychom výrazně rozšířili dnešní kapacity.

Co se týče agrosektoru, musím přiznat, že většinu lidí překvapilo, když jsme se před šesti lety rozhodli do této oblasti zainvestovat. Chtěli jsme totiž do našeho portfolia segment, který nebude ovlivněn ekonomickými cykly a zároveň tam bude dostatečný prostor pro zefektivnění procesů, a tím pádem i prostor pro vytváření hodnoty pro naše investory. Kromě toho jsme měli v okolí šikovné lidi, kteří více než 20 let v zemědělství úspěšně podnikali a velmi dobře mu tak rozuměli. Musím říci, že teď po koronakrizi většina lidí mnohem lépe chápe, proč jsme si před lety tento sektor vybrali.

Máte mezi segmenty nějakého, s nadsázkou řečeno, oblíbence? Je mezi nimi nějaký sektor, který má podle vás mnohem větší potenciál než ostatní, nebo se zaměřujete „firma kus od kusu“ nehledě na sektor?

Historicky nám byly vždy blízké technologické firmy. Máme v týmu lidi, kteří mají zkušenosti s různým typem technologických firem a náš network je v tomto sektoru velmi silný. Díky tomu dokážeme relativně rychle posoudit různé příležitosti a ty, které se nám líbí, umíme velmi rychle zrealizovat. Na druhou stranu se náš investiční tým rozrůstá a nebráníme se ani zcela novým sektorům. Vždy to závisí na tom, zda máme v daném sektoru expertizu, resp. zda máme v našem networku lidi, kteří v daném sektoru mají silnou expertizu a zkušenosti.

Michal Rybovič, zdroj: Sandberg Capital
Michal Rybovič, zdroj: Sandberg Capital

Můžete přiblížit vaše nejbližší plány v rámci činnosti v regionu střední a východní Evropy? Existuje něco, co je pro tuto oblast z hlediska VC a PE specifické?

Naše investiční strategie je postavena na budování partnerství s ambiciózními majiteli firem, resp. jejich managementem. V tom chceme pokračovat i nadále, protože vidíme množství talentovaných podnikatelů, kteří s vhodným partnerem dokáží násobně zvětšit svůj byznys. Množství firem v našem regionu má skvělé produkty a služby, ale nemají zkušenost se zahraniční expanzí a chybí jim rozvojový kapitál. A to je právě naše parketa, kde bychom chtěli být aktivní. Zároveň vidíme tendenci majitelů firem „deriskovat“ svou pozici a nemít celý svůj majetek alokován v podnikání. Častokrát mají zájem částečně monetizovat svou dlouholetou práci, ale zároveň zůstat v byznysu a dále ho rozvíjet spolu s partnerem.

Specifik v CEE regionu je množství, vyzvednu ty dvě největší. První je, že na rozdíl od západní Evropy je private equity relativně nová oblast a pro mnoho podnikatelů neznámá. Takže zde existuje velký potenciál firem, které nezvažují vstup investora i přesto, že by to mohlo výrazně zrychlit jejich růst a významně zvýšit hodnotu jejich firmy. To se postupně mění, protože úspěchy společností, které měly private equity investora, začínají být stále známější. Druhé specifikum je, že většina úspěšných private equity příběhů byla postavena na „buy and build“ strategii, kde private equity investor musel konsolidovat a integrovat množství menších firem, aby dosáhl určité velikosti. Jednoduše zde není dostatečný počet větších firem, a tak private equity hráči musí aktivně budovat platformu větším počtem menších „add on“ akvizicí.

Od ledna letošního roku jste spustili nový fond Sandberg Investment Fund II, který disponuje kapitálem ve výši 109 milionů eur. Vnímali jste rozdíl mezi tím shánět investory a kapitál v této době oproti dřívějšku? Změnily se koronavirovou krizí preference a požadavky na typ a návratnost investice od individuálních investorů a institucí?

Paradoxně si myslím, že nám koronakrize při fundraisingu pomohla. Rozdíl mezi kvalitou portfolií jednotlivých investorů se totiž ukáže zejména během ekonomicky náročných časů. Zpětná vazba od investorů na skladbu portfolia našeho prvního fondu byla velmi pozitivní, což nás nesmírně těší. Investoři, Evropský investiční fond, J&T Finance Group a Tatrabanka, viděli, jak přemýšlíme o riziku, jaké segmenty a typy investic si vybíráme, jak vytváříme hodnotu a nakonec se rozhodli zainvestovat. Jen před pár týdny jsme tak úspěšně spustili Fond 2.

Co se týče očekávaných výnosů, resp. návratnosti investice, tak ty jsme v důsledku koronakrize neměnili a jsou stejné, jako byly předtím. To znamená, že bez ohledu na současnou náročnou situaci ve společnosti a ekonomice plánujeme, že našim investorům během desetiletého období Fondu 2 vrátíme trojnásobek jejich vloženého kapitálu.

V době od 16. do 18. března se koná druhý ročník virtuální konference 0100 Virtual CEE, jejímž strategickým partnerem je Sandberg Capital a Vy jste jedním z řečníků. Proč právě tato akce, podíleli jste se i na organizaci prvního ročníku? A můžete čtenářům, kteří například zvažují svou účast, alespoň nastínit, o čem budete hovořit? Případně na kterého z dalších řečníků se speciálně Vy těšíte?

CEE region je pro nás nesmírně důležitý. Žijeme tady, investujeme a vychováváme naše děti. Takže pokud můžeme podpořit něco, co pomůže regionu v oblasti, která nám je blízká, velmi rádi to uděláme. O to více, když vidíme, že tým mladých lidí ze Slovenska dokázal vytvořit odborné konference na vysoké úrovni po celé Evropě.

Právě úroveň této konference a kvalita účastníků je důvod, proč se ji každoročně účastním ať už jako spíkr nebo jako posluchač. Panel, v němž budu řečnit, se bude týkat budování investičních platforem v rámci portfolia. Pokud někoho zajímá PE v našem regionu, tak toto téma je nesmírně relevantní. Vždy mě potěší, když vidím, že se Čechům a Slovákům podařilo uspět v rámci největších private equity firem, a tak si určitě poslechnu keynote Tomáše Kubici z KKR, těším se i na Rustama Kurmakaeva z Mid Evropy. V oblasti VC světa se určitě těším na Ondřeje Bartoše z Credo Ventures, jehož názory a pohledy rád sleduji.

Michal Rybovič je partnerem slovenské správcovské společnosti Sandberg Capital, která se zabývá správou alternativních investičních fondů. Má více než 15leté zkušenosti v oblasti M&A. Podílel se na desítkách akvizic primárně v sektorech IT a telekomunikace, které dohromady přesáhly hodnotu 200 mil. EUR. V Sandbergu řídil například akvizici telekomunikačního operátora Benestra a jeho následnou fúzi se společností Swan. Stál i u zrodu společnosti Solitea. Ta v současnosti patří k předním hráčům v oblasti poskytování IT služeb v regionu střední Evropy, prioritně však v České republice a na Slovensku.

Rozhovory

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Et 16:14  ECB si možná až příliš věří… (video) Jan Berka (Roklen24)
Et 15:43  ECB snížila sazby o 25 bb (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Et 15:27  US PPI nad očekáváním. EURUSD posiluje X-Trade Brokers (XTB)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688