Lynx (Lynx)
Akcie ve světě  |  03.03.2021 08:20:39

Akcie ropy v roce 2021: 5 tipů na nejlepší ropné akcie!

Akcie ropy si prošly složitým rokem. Kurz ropy počátkem roku 2020 zaznamenal rychlý propad. Dokonce nastala i situace, kdy se cena ropy dostala do záporných hodnot. To samozřejmě mělo dopad i na ropné společnosti.

Černé zlato se ale dokázalo vzpamatovat a jeho cena poslední měsíce opět roste. Je tedy čas se opět podívat na zajímavé akcie ropných společností. Které z nich by po minulém roce mohly vyjít posíleny?

V článku si představíme 3 hlavní odvětví ropného průmyslu a podíváme se na nedávný i aktuální vývoj ceny ropy. Nakonec si představíme 5 zajímavých akcií ropy, které by mohly v roce 2021 zazářit.

Nejlepší ropné akcie

V následujícím článku se dočtete:

  1. Kurz ropy: Aktuální cena ropy na burze
  2. Ropa a její druhy
  3. 3 hlavní odvětví ropného průmyslu
  4. Roparoce 2020: Co ovlivnilo vývoj ceny?
  5. Dlouhodobě dobré vyhlídky na cenu ropy
  6. Výhody investice do akcií ropy
  7. 5 tipů na akcie ropy v roce 2021
  8. Obchodujte akcie ropy u LYNX

Kurz ropy: Aktuální cena ropy na burze

Cena ropy začátkem roku 2020 zažila prudký pád, ale zejména v posledních měsících se kurz ropy dostal do býčího trendu. Díky tomuto nárustu se tak cena ropy dostala téměř na hodnoty, na kterých se nacházela před koronavirovou krizí.

Od druhé poloviny dubna 2020 až do 25. 2. 2021 cena ropy vzrostla o více než 116 %. Během posledních 3 dnů ale kurz ropy zaznamenal pokles o více než 6,5 %. V současné chvíli se obchoduje kolem hodnoty $ 60.

Aktuální cena ropyDenní graf ropy vyjádřený dubnovým futures kontraktem CL . Zdroj: LYNX Trading. 

Pokles ceny ropy v předchozích dnech je často spojován s blížícím se zasedáním OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu), které se uskuteční již zítra. Zejména díky dobrovolným šktrům ze strany Saudské Arábie byla v únoru 2021 těžba ropy snížena.

Na zítřejším zasedání se ale očekávají hlasy, kterou budou volat po opětovném otevření kohoutků s tímto černým zlatem a zvýšení produkce ropy

Ropa a její dva druhy

Existují 2 typy komoditní ropy, které se na finančních trzích obchodují. Nejoblíbenější a také nejobchodovanější je americká ropa zvaná WTI. Další známou variantou je ropa Brent. Cena u těchto dvou typů je odlišná.

West Texas Intermediate (WTI)

Lehká sladká ropa – Light Sweet Crude Oil (WTI) se široce používá v amerických rafinériích a je považována za důležité měřítko cen ropy. Jedná se o lehkou ropu s vysokou hustotou API a nízkým obsahem síry.

Ropa tohoto typu se nachází zejména v Oklahomě (Cushing). Jde o důležitý uzel ropného průmyslu. Odtud se ropa přepravuje do všech oblastí USA.Tato ropa se většinou obchoduje pomocí futures a nutno dodat, že se jedná o jeden z nejobchodovanějších futures kontraktů na světě.

Ropa Brent

Název této ropy je odvozen od ropné oblasti Brent v Severním moři. Svého času to bylo jedno z nejproduktivnějších ropných polí Velké Británie. Je ve vlastnictví ropné společnosti Royal Dutch Shell, ale většina vrtů je již mimo provoz.

 

3 hlavní odvětví ropného průmyslu

U akcií ropy každého hned napadnou společnosti, které se zabývají produkcí ropy. Tyto ropné společnosti jsou často těmi nejznámějšími hráči daného odvětví.

Ropný průmysl je ale pochopitelně složen z mnohem více firem. Ropa se netočí jen kolem těžby samotné.  Existují například společnosti, které dodávají potřebné technické vybavení. Také firmy, které se soustředí na přepravu a distribuci ropných produktů.


Různé činnosti v ropném a plynárenském průmyslu jsou obecně rozděleny do 3 hlavních odvětví: upstreammidstream a downstream.

Upstream: průzkum a produkce ropy

Společnosti působící v tomto odvětví se zabývají alokací a těžbou ropy a zemního plynu. Analýzou výsledků geologických a seismických průzkumů určují, kde se nacházejí podzemní ložiska ropy a zemního plynu.

Specializované společnosti, například Fugro & Petroleum Geo-Services, se zabývají pouze hledáním vhodných míst pro otevření nových vrtů. Tyto společnosti shromažďují údaje z mořského a zemského povrchu a na základě toho poskytují data o poloze nových ložisek.


Po alokaci nového ložiska ropy nebo zemního plynu se v časovém horizontu několika měsíců až let surovina v dané lokalitě začne těžit. Mnoho ropných společností, jako je Saudi Aramco, Royal Dutch Shell a Sinopec těží ropu z půdy vrtáním a následným čerpáním kapaliny.

Ropné ložiska se nacházejí jak na souši, tak ve vodě. Dalším typem je břidlicová ropa, která se extrahuje z břidlice, což je druh jílového kamene.

V tomto odvětví jsou však také společnosti, které poskytují pouze technické vybavení a služby pro těžbu ropy a zemního plynu. Příklady ropných společností v tomto odvětví jsou: Schlumberger, Baker Hughes a Halliburton Company.

Midstream: doprava a skladování

Midstream se zabývá zpracováním, přepravou a skladováním ropy a zemního plynu po těžbě. Toto odvětví tvoří důležité spojení mezi předcházejícím a navazujícím sektorem.

Společnosti působící v této oblasti sbírají surový materiál a dopravují ho do rafinérií prostřednictvím potrubí, kamionů, nákladních lodí, tankerů a nákladních vlaků.

Příklady společností, které jsou v tomto procesu aktivní, jsou Scorpio Tankers & Enbridge Inc.

Downstream: příprava a použití

Následné odvětví se zaměřuje na rafinaci ropy a zpracování a čištění zemního plynu. Do tohoto odvětví spadají také společnosti, které se zabývají prodejem a distribucí různých konečných produktů.

Mezi konečné produkty patří například benzín, nafta, letecký benzín, petrolej, plasty, maziva, asfalt a podobně. Příklady společností v tomto odvětví jsou Marathon Petroleum, Valero Energy, Exxon Mobil & Phillips 66.

Integrovaná ropná společnost

Existují také společnosti, které se zabývají téměř všemi aspekty ropného a plynárenského průmyslu. Tyto ropné společnosti pokrývají téměř celý řetězec od alokace až po distribuci ropy a zemního plynu.

Příkladem jsou BP, ExxonMobil nebo Royal Dutch Shell.

Koronavirus ohrožuje Čínu

Roparoce 2020: Co ovlivnilo vývoj ceny?

O ropě je známo, že její cena je často ovlivněna světovými událostmi. Před tím, než se podíváme na zajímavé akcie ropy, pojďme si připomenout některé zásadní události z nedávné doby, které měly vliv na kurz ropy.

Jmenujme například obchodní spory mezi USA a Čínou v době administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Napětí mezi USA a Íránem důvěru investorům také nepřidalo.

Zcela zásadním se však pro ropu stal rok 2020. Hned z počátku roku došlo k dohodě o snížení emisí v mezinárodních vodách. Námořní odvětví bude muset snížit emise síry o více než 80 % přechodem na paliva s nižším obsahem síry.


Toto odvětví je odpovědné za polovinu světové poptávky po topném oleji, který se vyrábí z ropy. To má silný vliv na dostupnost a cenu těchto paliv.

Na cenu ropy však samozřejmě měla největší vliv pandemie koronaviru. Jen v Číně v důsledku uzavření některých měst klesla poptávka po černém zlatě skoro o 20 %. Čína je navíc jedním z největších spotřebitelů ropy.

V pondělí 9. března 2020 došlo až k 30% poklesu ceny ropy. V dubnu 2020 pak nastala nevídaná situace způsobená přeplněnými skladovacími kapacitami.

Futures kontrakty na ropu WTI se dostaly do záporných hodnot. Na trhu panovaly obavy z nedostatečné poptávky v globální ekonomice. Od konce dubna 2020 se ale cena ropy vzpamatovala a nastal býčí trend, který trvá až do současnosti.

Dlouhodobě dobré vyhlídky na cenu ropy

Celkově by poptávka po ropě měla v následujících letech vzrůst. Jak už bylo řečeno, během minulého roku cena ropy prošla bouřlivými fázemi. Postupné zotavení je zřejmě důsledkem opětovné vzrůstající poptávky zejména v Číně. Poptávka vzrůstá i v Evropě a v USA.

Především rostoucí průmyslové státy jako Čína, Indie nebo Brazílie jsou zodpovědné za rostoucí poptávku po černém zlatě. Ropa v nejbližších letech zůstane bezesporu nejvýznamnější komoditou na světovém trhu.

Nejen vysoké ceny ropy zvyšují zisk ropných společností. Ropné společnosti často také profitují ze snížených výrobních nákladů. K tomu byli nuceni přistoupit v důsledku poklesu ceny ropy v posledních letech.


Podle společnosti Morgan Stanley pět největších ropných společností Exxon Mobil, Chevron, BP, Shell a Total snížilo kapitálové výdaje o 40 % a snížilo provozní náklady v průměru o 20 %.

Za zmínku také stojí hodnota dolaru. Dolar poslední dobou oslabuje. Stále se však jedná o hlavní měnu v mezinárodním obchodu.

Americký dolarový index (symbol DX) ztratil téměř 12,77 % od března 2020 do února 2021. DX je klíčový údaj, který měří hodnotu amerického dolaru vůči vybranému koši šesti měn (EUR, JPY, GBP, CAD, SEK, CHF).

Americký dolarový index DXTýdenní graf  DX od ledna 2020 až do konce února 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.

V takové době se většinou daří vybraným komoditám, které se obchodují zejména v dolarech. Klesající dolar má vliv na zvyšující se poptávku po dané komoditě, která se tak stává dostupnější.

Výhody investice do akcií ropy

Do ropy se samozřejmě dá investovat i jinými způsoby – například skrze futures. Nicméně investice do akcií silných ropných společností, které často vyplácejí vysoké dividendy, je velmi vhodným způsobem.

Čtěte takéCL | Futures kontrakt na ropu

Akcie ropy vám navíc dávají možnost výběru. Jednotlivé akcie můžete podrobit důkladné analýze a rozhodnout se, do které části ropného průmyslu investovat.

Můžete si například vybrat producenty ropy, nebo dát přednost společnosti, která zajišťuje přepravu ropy a zemního plynu. Možností je i diverzifikace mezi více společností napříč odvětvími.

5 tipů na akcie ropyroce 2021

U ropných akcií prosím mějte na paměti, že jsou často závislé na cenových pohybech ropy samotné. Ropa je vysoce volatilní, a proto je u podobných investic opatrnost na místě.


Rok 2020 nám opět ukázal, že překvapení není nikdy dost a že cena ropy může v důsledku nejrůznějších událostí rychle poklesnout.  Přesto vám přinášíme 5 ropných akcií, které by mohly být zajímavou inspirací pro vaše investiční portfolio.


Akcie ConocoPhillips (COP)

Společnost je jednou z největších ropných společností ve Spojených státech. Operuje ve více než dvanácti zemích. ConocoPhillips se zaměřuje na různé druhy těžby ropy. Ať už jde o hlubinné vrty nebo získávání ropybřidlic.

Společnost ConocoPhillips nedávno posílila své aktivity akvizicí společnosti Concho Resources. Ta působí v Texasu a Novém Mexiku, kde se soustředí právě na těžbu břidlicové ropy.

akcie ropy COPTýdenní graf COP od října 2016 až do března 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.

Propad cen ropyroce 2014 donutil ConocoPhillips snížit náklady.  Právě drastické snížení nákladů a dividend byly jediným způsobem, jak byla společnost schopná v krátkodobém horizontu přežít.

Úsporná opatření mezitím ale přinesla své ovoce. V dnešní době se výrobní náklady na barel ropy pohybují pod $ 40. Díky tomu společnost dokáže profitovat i při nižších cenách ropy. Současný dividendový výnos je 3,24 %.

Cena této akcie ropy navíc nedávno prorazila významnou rezistenci kolem $ 50. Uvidíme, zda se nad touto hranicí dokáže nadále udržet.

Akcie Phillips 66 (PSX)

Phillips 66 je jednou z největších rafinérských společností. Společnost má několik poboček v Evropě a ve Spojených státech. Kromě produkce ropy se tato americká firma soustředí i na přepravu a skladování ropy. Investuje i do chemického průmyslu.

Společnost se také zaměřila na výrobu vysoce kvalitních produktů, jako je nafta s ultra nízkým obsahem síry. To by mohlo společnosti nahrávat zejména při rostoucích snahách omezit obsah síry v ropných produktech. Společnost je také jednou s nejnižšími výrobními náklady v ropném sektoru a jistě se tak řadí mezi zajímavé akcie ropy.

Akcie ropy PSXTýdenní graf PSX od října 2016 až do března 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.

V současné době se cena akcie pohybuje kolem $ 85. Bude zajímavé sledovat, jak si cena poradí s dlouhodobou rezistencí na úrovni kolem $ 90.

Akcie Scorpio Tankers (STNG)

Společnost Scorpio Tankers je aktivní v midstream odvětví a vlastní lodě pro přepravu ropných produktů. Má také dokonce největší a nejmodernější flotilu tankerů na světě.

V posledních letech lodní doprava nezažívala nejlepší časy, nicméně se samozřejmě nabízí velký prostor pro zotavení.


Světová námořní flotila lodí, které přepravují ropu, stárne. Mnoho lodí bude muset být nahrazeno novými. Navíc již zmíněné nařízení o snížení emisí v námořním odvětví může způsobit, že některé lodě se již nevyplatí provozovat a udržovat.

Zde by moderní flotila společnosti Scorpio Tankers mohla získat náskok před konkurencí. Současně stále roste poptávka po přepravě prostřednictvím tankerů, zejména kvůli většímu vývozu z USA. Z tohoto důvodu patří mezi zajímavé akcie ropy.

Akcie ropy STNG

Týdenní graf STNG od října 2016 až do března 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.

Rok 2020 byl ve znamení poklesu této akcie. Nicméně ke konci roku cena začala opět růst. Dokonce překonala hranici $ 15, což byla významná rezistence.

Pokud se cena od této hranice odrazí směrem vzhůru, můžeme tuto oblast považovat za významný support.

 Akcie Enbridge (ENB)

Enbridge se soustředí na transport a distribuci ropy. Provozuje rozsáhlou síť, která přepravuje ropu a zemní plyn na území USA a Kanady. Enbridge vlastní nejdelší přepravní systém ropy v Severní Americe.

Jelikož většina zisků společnosti pramení z přepravní sítě, nemá změna ceny ropy na společnost zas takový dopad jako například u těžařských společností (zejména v krátkodobém měřítku).

Společnost přepravuje také zemní plyn, což diverzifikuje riziko. Ten dle odborníků zůstane v příštích desetiletích důležitým zdrojem energie. Proto by i tato firma mohla být pro zájemce o akcie ropy zajímavá.

Akcie ropy ENB

Týdenní graf ENB od října 2016 až do března 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.

Enbridge předpokládá navýšení přepravní kapacity zemního plynu, zejména v severovýchodních oblastech USA. Kromě toho má Enbridge malé portfolio obnovitelných zdrojů energie, které plánuje v průběhu času rozšiřovat.

Současný dividendový výnos činí 7,52 %. Enbridge se podařilo za posledních 22 let dividendu neustále zvyšovat. Cena této akcie ropy se v současné chvíli pohybuje kolem $ 35.

Akcie Chevron (CVX)

Chevron je skutečný gigant v ropném průmyslu. Existuje již více než 140 let. Atraktivní je rozvaha společnosti. Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu je přibližně 0,26. Toto je nejnižší hodnocení v ropném průmyslu. Společnost má velmi dobrou rezervu pro těžké časy.

O tyto akcie ropy se začal zajímat i světoznámý investiční fond Berkshire Hathaway, za kterým stojí samotný Warren Buffett.

Ten je známý tím, že vyhledává perspektivní společnosti v sektorech, kterým se v současné chvíli zrovna moc nedaří. Případně si vybírá společnosti, které z nějakého důvodu krátkodobě upadly v nemilost investorů.


Daný fond 16. února 2021 oznámil, že převzal podíl ve společnosti Chevron v hodnotě $ 48,5 miliónu. Zejména počátek roku byl i pro Chevron ve znamení silného propadu ceny akcií. Od ledna 2020 do března 2020 se tyto akcie ropy propadly o více než 57 % až k ceně kolem $ 52.

Ke konci minulého roku ale cena začala růst. V současné době se pohybuje kolem $ 103 za akcii. Z hlediska technické analýzy bude zajímavé sledovat, zda si cena poradí s dlouhodobou rezistencí na úrovni přibližně kolem $ 105.

Akcie ropy CVXTýdenní graf CVX od října 2016 až do března 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688