EU vyřadila Maroko ze seznamu daňově podezřelých zemí
Evropská unie se rozhodla vyškrtnout Marocké království z takzvané „šedé listiny“ nespolupracujících třetích zemí. Z pohledu marocké administrativy se jedná o ocenění jejího úsilí v rámci provedené daňové reformy, která probíhala od roku 2018.
Ilustrační foto Shutterstock
EU opřela své rozhodnutí o finální posouzení daňového systému v rámci revize OECD, která se označuje jako Casablanca Finance City. Právě o tento mechanismus se opíraly i změn v rámci daňové struktury, které Maroko přijalo. Dále musely projít reformou také dva preferenční daňové režimy, které se uplatňovaly pro takzvané volné obchodní zóny a exportní společnosti.
V Maroku existovalo jedenáct volných obchodních zón, které lákaly zahraniční firmy na zvýhodněný daňový režim a řadu dalších pobídek ze strany státu. Na návrh marockého ministra průmyslu a obchodu byly letos v únoru tyto zóny transformovány na takzvané akcelerační průmyslové zóny. Na společnosti založené v těchto průmyslových zónách před lednem 2021 jsou uplatňovány zvýhodněné daňové sazby s trváním na dobu pěti let od založení. Společnosti založené již v roce 2021 se budou řídit novým daňovým režimem. Tato úprava má za cíl přiblížit se evropským standardům v daňově legislativě.
Samotný šedý seznam, který se často nazývá též „watch list“, je z pohledu EU seznamem zemí, jejichž dozor nad dodržováním finančních předpisů není plně dostačující a je dlouhodobě ze strany EU sledován.
Při zařazování na seznamy daňových rájů vychází EU z několika kritérií, kterými jsou daňová transparentnost, spravedlnost v daňové zátěži v poměru ke skutečné ekonomické činnosti a další. Země nacházející se na černém seznamu (vyšší stupeň seznamu šedého) pak čelí problémům s přístupem k programům financovaných ze strany EU a evropské společnosti, které v jurisdikcích těchto zemí působí, pak musí splňovat další opatření k zajištění souladu s evropskými předpisy.
Většina exportu míří do EU
Pro Maroko je EU významným obchodním partnerem a 65 % jeho celkové obchodní výměny probíhá právě s unijními zeměmi. Maroko je díky své geografické poloze vstupní branou pro řadu evropských firem na africký trh. Marocké království je jedním z 54 signatářů Africké kontinentální zóny volného obchodu (AfCFTA), zatím však ještě tuto dohodu neratifikovalo. Do budoucna však od ní očekává řadu pozitiv. Vazby na EU, a to nejen ty geografické, tak budou částečně určovat postavení severoafrického království v rámci této zóny volného obchodu.
Jan Hladík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rabatu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun