Daně v březnu: Kolik máte času na podání daňového přiznání, co zaplatit a do kdy
Na začátku března mají zaměstnavatelé podávat vyúčtování daně z příjmů FO ze závislé činnosti za rok 2020. Termín 1. března platí jen pro papírovou podobu vyúčtování, elektronické podání má lhůtu do 22. března.
Pokud jste zaměstnavatele požádali o výpočet daně za rok 2020, při výplatě za únor si zkontrolujte, jestli vám už zaměstnavatel k čisté mzdě připočítal přeplatek daně za rok 2020.
Do 22. března je potřeba zaplatit březnovou platbu paušální daně.
Na konci března je potřeba se připravit na daňovou smršť, protože do 1. dubna 2021 byste měli podat daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2020, daňové přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2021, daňové přiznání k silniční dani za rok 2020 a vyúčtování srážkové daně za rok 2020.
Samozřejmě je také potřeba nezapomenout na další termíny plateb a daňových přiznání.
Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za rok 2020
Termín pro zaměstnavatele pro podání vyúčtovaně daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za rok 2020 v papírové podobě je 1. března. Pokud vyúčtování podáváte elektronicky, máte čas do 22. března. Z názvu vyúčtování je poznat, že se nejedná o daňové přiznáni, zaměstnavatel jen rekapituluje, jaké daně v jednotlivých měsících roku 2020 strhl zaměstnancům ze mzdy a měl odvádět na účet finančního úřadu.
Daň z příjmů FO ze závislé činnosti - povinnosti, termíny, formuláře
Příjmy ze zaměstnání za rok 2020: Spočítal vám daň zaměstnavatel?
Pokud jste zaměstnavatele do 15. února požádali o výpočet daně za rok 2020, zaměstnavatel musí daň spočítat a přeplatek vyplatit v některé následující výplatě (nejpozději ve výplatě za březen). Přeplatek může být jen pár desítek korun stejně jako tisíce, záleží na tom, jaké roční daňové slevy uplatňujete. Vyšší přeplatek na dani vznikne např. pokud uplatňujete daňovou slevu na manželku nebo úroky z hypotéky.
Daň z příjmů fyzických osob - povinnosti, termíny, formuláře
Daň z příjmů FO ze závislé činnosti - povinnosti, termíny, formuláře
Čistá mzda za únor 2021
Pokud jste u svého zaměstnavatele podepsali Prohlášení poplatníka nebo donesli potvrzení od zaměstnavatele druhého z rodičů až na poslední chvíli, zkontrolujte si, jestli se vám ve výplatě projevily daňové slevy za rok 2021. Jedná se především o základní slevu na poplatníka a slevu na děti.
O slevy na poplatníka a slevy na děti sice nepřijdete, ale uplatnit půjdou až za rok při ročním zúčtování daně za rok 2021 u zaměstnavatele nebo až sami podáte daňového přiznání za rok 2021.
Svou výplatu si můžete zkontrolovat v kalkulačce Výpočet čisté mzdy 2021
článek s podrobnějšími informacemi o uplatnění slevy na poplatníka a slev na děti
Paušální daň pro OSVČ 2021 - březnová platba
Pokud jste se přihlásili k paušální dani, měli byste do 22. března 2021 zaplatit paušální daň za březen. Platbu je lepší uhradit s drobným předstihem, nejpozději 22. března by měla být připsaná na účet finančního úřadu.
Paušální daň pro OSVČ - termíny plateb, čísla účtů, kalkulačka, formuláře
Přiznání k dani z příjmů za rok 2020 a úhrada daně za rok 2020
Pokud daňové přiznání k dani z příjmů tisknete a posíláte nebo podáváte osobně na finančním úřadu, platí pro vás termín do 1. dubna 2021. Pro elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů platí lhůta do 3. května 2021. Při povinném auditu nebo pokud přiznání podává daňový poradce se lhůta prodlužuje do 1. července.
V případě, že nemáte shodný účetní a kalendářní rok, lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů jsou 3 měsíce po skončení účetního roku pro papírovou podobu, 4 měsíce po skončení účetního roku pro elektronické podání a 6 měsíců po skončení účetního roku při povinném auditu nebo při podání přiznání daňovým poradcem.
Daňové přiznání k dani z příjmů podávají firmy, OSVČ i někteří zaměstnanci (např. pokud pracují pro víc zaměstnavatelů současně). Ve stejné lhůtě jako se podává daňové přiznání je také potřeba zaplatit daň z příjmů za rok 2020. Daň se považuje za uhrazenou dnem připsání platby na účet finančního úřadu, je tedy lepší ji zaplatit s mírným předstihem.
více o dani z příjmů, podrobnosti a formuláře
Přiznání k dani z nemovitosti (dani z nemovitých věcí) za rok 2021
Podání přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2021 se posouvalo do 1. dubna. Přiznání k dani z nemovitých věcí musíte teď podat, pokud jste v roce 2020 získali nemovitost nebo v roce 2020 došlo ke změně podstatných okolností, které ovlivňují stanovení daně z nemovitých věcí, např. ke změně výměry nebo druhu pozemku. Pokud nemovitost vlastníte už delší dobu, přiznání jste v minulosti podali a nic se nezměnilo, přiznání letos podávat nemusíte. Původní termín pro podání přiznání byl 1. únor 2021.
Nejste si jistí, jestli byste měli přiznání k dani z nemovitých věcí podat nebo jak přiznání vyplnit? Doporučuji situaci telefonicky zkonzultovat na vašem finančním úřadu, jeho pracovníci vám většinou ochotně a rychle poradí.
V dalších měsících budete muset ještě zaplatit daň z nemovitosti, která se platí se každý rok. Daň do 5 000 Kč je splatná do konce května 2021, nad 5 000 Kč se platí ve dvou splátkách - do konce května (resp. zemědělci do konce srpna) a do konce listopadu. Platby daně se považují za uhrazené dnem připsání platby na účet finančního úřadu, je dobré je tedy platit s drobným předstihem.
Zpráva ministerstva financí o prodloužení termínu pro daňové přiznání k dani z nemovitých věcí
Detailní informace o prodloužení lhůty pro přiznání k dani z nemovitých věcí
Daň z nemovitosti - podrobnosti, formuláře, zprávy a termíny
Přiznání k silniční dani za rok 2020 a doplatek silniční daně za rok 2020
Také u silniční daně se původní termín 1. února odložil do 1. dubna 2021. Daňové přiznání k silniční dani za rok 2020 podáváte, pokud jste v roce 2020 používali vozidlo k podnikání nebo vlastnili vozidlo nad 12t určené k přepravě nákladů a nevztahuje se na vás výjimka ze zákona 16/1993 Sb. Do 1. dubna je také potřeba doplatit daň za rok 2020. Daň zaplaťte s drobným předstihem, považuje se za uhrazenou dnem, kdy je připsaná na účet finančního úřadu, a vzhledem k posunutí lhůty by se penále počítalo už od začátku února.
V roce 2021 se kromě doplatku daně za rok 2020 budou také platit zálohy na silniční daň 2021, první záloha za rok 2021 je splatná v polovině dubna.
Zpráva ministerstva financí o prodloužení termínu pro daňové přiznání k silniční dani
více o silniční dani - kdo ji platí, formuláře, termíny a kalkulačka
Vyúčtování srážkové daně za rok 2020
Termín pro podání vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby (neboli srážkové daně) za rok 2020 je 1. dubna 2021. Nejedná se o daňové přiznáni, jen o rekapitulaci stržené a odvedené srážkové daně v roce 2020.
Další termíny v daňovém kalendáři v březnu 2021
Termíny plateb a daňových přiznání pro DPH, spotřební daně, energetické daně, oznámení informací o přeshraničních uspořádáních atd. najdete v daňovém kalendáři pro rok 2021, který připravila finanční správa. Tyto termíny se týkají buď častých nebo velmi specifických záležitostí, proto se jim detailněji nevěnujeme.
A protože finanční správa svůj kalendář neaktualizuje, změny v termínech sledujeme sami. Změny najdete na našich stránkách: v úvodu daňového kalendáře a na stránce daně, které se změna týká.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun