Čína pomohla USA s inflací
Shen Jianguang, který je hlavním ekonomem JD Technology Group, rozvíjí na stránkách Caixin zajímavou tezi. Poukazuje na to, že ceny zboží dováženého do USA se s pandemií začaly prudce zvedat, například u importů z Kanady o více jak 9 %. Byla tu ale jedna výjimka, a tou bylo zboží z Číny. Ekonom jde tak daleko, že Čína podle něj pomohla Spojeným státům vyhnout se vyšší inflaci.
1. Globální toky: Jedním z hlavních pandemických příběhů světové ekonomiky bylo to, že Čína se dokázala rychle oklepat a nastartovat výrobní kapacity. Západ pak šel do značné míry cestou sociální pomoci a stimulace poptávky. A podle teze Shen Jianguanga tak v podstatě čínské produkční kapacity zabránily tomu, aby se americká ekonomika přehřála ve chvíli, kdy poptávku podporovala vládní pomoc, ale nabídková strana ekonomiky trpěla kvůli uzávěrám a dalším důsledkům pandemie.
Pandemický vývoj tak přinesl docela zajímavou kapitolu do příběhu globálních (ne)rovnováh. Pro připomenutí: Jednou z jeho hlavních součástí je to, že Spojené státy do sebe nasávají poptávku z řady jiných zemí, což znamená, že si od těchto zemí půjčují na nákup jejich zboží a služeb. A do nich „exportují“ svá pracovní místa. Předchozí americká vláda se to (přesun poptávky a pracovních míst zpět do USA) snažila řešit mnohdy ne zrovna šťastným způsobem. A poslední rok přinesl podle výše zmíněné teze zvrat v tom smyslu, že čínské produkční kapacity dokonce pomohly zabránit růstu inflace.
Na druhou stranu je to ale určitý krok zpátky směrem ke globálnímu modelu, který začal minimálně v některých oblastech narážet na svoje limity. Zde je proto důležitá ona poznámka pana Pettise týkající se radosti zbytku světa z toho, že by Čína zvýšila své dovozy (pokud tedy budou na Západě dál velké nevyužité produkční kapacity). Jinak řečeno, šlo by o radost z radosti z toho, že Čína přechází na nový hospodářský model stojící hlavně na její domácí poptávce.
3. Ještě více vlaků: V souvislosti s přecházením na onen nový čínský model je zajímavá zpráva South China Morning Post o tom, že čínská vláda chce výrazně zvýšit investice do železnic. To by prý mělo pomoci dosáhnout cíle zdvojnásobit do roku 2035 čínský HDP. V Číně žijící pan Pettis to komentuje s tím, že ony investice mají mnohem více co dělat právě s cílem zdvojnásobení produktu, než se zvyšováním kvality železniční dopravy. Čínská železniční síť je totiž podle něj jednou z nejvyspělejších mezi podobně vyspělými zeměmi.
Podle ekonoma se ve výsledku ještě sníží vypovídací schopnost čínských oficiálních čísel týkajících se ekonomické aktivity. A jelikož produktivita těchto investic podle něj nebude odpovídat vloženým prostředkům, v konečném důsledku bude celá věc fungovat jako transfer bohatství, a to směrem od domácností. Tedy od sektoru, který by se naopak měl v rámci přechodu na nový model tažený domácí poptávkou těšit rostoucím příjmům a většímu podílu na nich.
Pan Pettis ale nalézá na celém plánu i jednu pozitivní věc: Čínské investice do infrastruktury a železnic by mohly motivovat Spojené státy k tomu, aby podnikly něco podobného a nezůstaly pozadu se svou konkurenceschopností.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Čína pomohla USA s inflací
- Čína pomohla USA s inflací - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Čína pomohla USA s inflací
- Čína pomohla USA s inflací - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Mobius: Je velmi realistické, že Čína pomůže zastavit krizi v eurozóně; hrozba dvojciferné inflace v EM
- Chystaná schůzka USA-Čína trhům pomohla (Ranní zpráva z akciového trhu)
- Měnová válka mezi USA a Čínou zasadí úder bezbrannému Německu, zato však pomůže bitcoinu
- Čína a USA pomohou Evropě, pokud se politici dohodnou na řešení dluhové krize
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory