(Kurzy.cz)
Týden ve znamení 2. revizí HDP za 4Q20 v USA a Německu, domácí průmysl
Týden zahájíme německým Ifo indexem pro měsíc únor. Trh ani RBI nepočítá s výraznějším pohybem jak v subindexu hodnocení aktuální situace, tak ani ve vpředhledící složce. Důvodem je, že index slučuje data ze sektoru služeb i průmyslu, jejichž protichůdný vývoj by měl konečný výsledek vybalancovat.
V úterý ČSÚ zveřejní ceny průmyslových výrobců za leden. V souladu s konsensem trhu očekáváme meziměsíční nárůst cen o 0,7 %, tedy nejsilnější nárůst od ledna 2020, kdy se dostavilo zdražení o 1,3 % m/m. V meziročním srovnání by tím došlo k poklesu o 0,5 %. Ovšem data, která dorazila až po zveřejnění odhadů, poukazují na riziko ještě o něco citelnějšího růstu. Například ceny německých průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně zdražily o 1,4 %, přičemž trh očekával růst o 0,9 %. Ke zdražení došlo na pozadí růstu cen vstupů nejrychlejším tempem za poslední tři roky. Jak ukazují výsledky v pátek zveřejněných PMI indexů, je svižné tempo růstu vstupních cen (i ve zbytku eurozóny) zapříčiněno komplikacemi v dodavatelských řetězcích vlivem pandemie. Za snížených výrobních kapacit se firmy potýkají s nedostatkem výrobního materiálu, delšími dodacími lhůtami a rostoucími náklady na dopravu. Tyto faktory vyvíjející tlak na nákladovou inflaci by však měly s rozvolněním protipandemických opatření odeznít.
Ve středu dorazí tuzemské konjunkturální šetření za únor. Výsledek bude nadále reflektovat restriktivní opatření a hodnocení očekáváného vývoje bude zatíženo pomalým rozjezdem vakcinace. Pro sektor služeb tak nevidíme prostor pro zlepšení. Naopak dosavadní houževnatost průmyslu těžícího ze zahraniční poptávky by mohla vést k mírnému zlepšení sentimentu.
Důležité údaje zveřejnění také německý Destatis. Současně s finálním údajem o HDP v posledním čtvrtletí 2020 se dozvíme vývoj domácí spotřeby, vládních výdajů a kapitálových investic. Oproti oživení ve třetím čtvrtletí, kdy domácnosti kompenzovaly pozdrženou spotřebu, se nyní počítá s poklesem (konkrétně o 1,5 % k/k oproti růstu o 10,8 % k/k ve třetím kvartále). Vládní výdaje pak dle odhadů poklesly o 0,6 % oproti růstu o 0,8 %, a investice přidaly 1,9 % oproti předchozím 3,6 %.
Z USA dorazí druhé čtení HDP za čtvrtý kvartál 2020. Dle předběžného odhadu došlo k růstu ekonomiky o 4,0 % mezikvartálně. Avšak měsíční data z konce roku byla převážně povzbudivá a růst HDP by si tak mohl být o pár desetin procentního bodu polepšit.
Dění v USA budeme sledovat i v závěru týdne. Tentokrát se bude jednat o osobní příjmy a výdaje za leden. Příjmy poskočí díky distribucí obnosu 600 dolarů v rámci fiskálního balíčku odsouhlaseného v prosinci. To se pozitivně projeví i ve výdajích, i když část finanční pomoci zřejmě skončila v úsporách.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
?