Slovenská inflace se propadla na čtyřleté minimum
Lednová data potvrdila pokračující ústup inflačních tlaků na Slovensku. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen pokleslo na 0.7 %, což je nejméně za poslední čtyři roky. Hlavní zásluhu na tom měly ceny energií pro domácnosti. Plyn zlevnil o 9,6 % a elektřina o 4,3 %. Obě položky patří mezi regulované ceny a se zpožděním reflektovaly propad cen ropy v uplynulém roce. Další výrazný příspěvek přišel od potravin, jejichž ceny meziročně poklesly o 0,5 %.
Za pozornost stojí relativně stabilní růst cen služeb, které poměrně málo zareagovaly na zamrznutí aktivity v odvětvích citlivých na šíření koronaviru a související restrikce. Čistá inflace (celková bez potravin a regulovaných cen) dokonce mírně vzrostla na 1,6 %.
Výhled na zbytek roku zůstává příznivý, i když nejsme tak optimističtí jako slovenská centrální banka (NBS), která očekává průměrnou inflaci v letošním roce okolo 0,7 %. Dle našeho odhadu bude průměrná inflace zhruba o půl procentního bodu vyšší. Vede nás k tomu několik důvodů. Za prvé ceny ropy budou výrazně vyšší než 42 dolarů předpokládaných NBS v poslední prognóze. To může kromě růstu cen pohonných hmot vyústit i v opětovný nárůst regulovaných cen energií v závěru roku. Za druhé očekáváme vyšší „jádrovou" či poptávkou inflaci.
„Strnulost" cen vůči poklesu omezí dezinflační opožděné efekty slabé spotřebitelské poptávky a restrikcí a jejich odstranění později obnoví tlaky na růst cen v řadě odvětvích postižených pandemií, kde se firmy budou snažit zohlednit dodatečné náklady vyvolané pandemií a dlouhé období restrikcí donutilo část z nich opustit trh, čímž dojde k omezení konkurence. Určité zvýšení cen by tentokrát po dlouhém období uzavírek mohli tolerovat i spotřebitelé.
Zajímavou otázkou je, proč zůstává vývoj cen na Slovensku výrazně
příznivější než v České republice, kde v lednu vzrostly ceny o 2,2 % a kde
vyšší inflace byla pravidlem i v předchozích letech. Při relativně podobné
ekonomické situaci a struktuře ekonomik se zdá být tím klíčovým vysvětlením
členství Slovenska v eurozóně. To vede k intenzivnějšímu „průsaku"
nízké inflace z eurozóny do slovenských cen a k ukotvení inflačních očekávání
na nižší úrovni. Slovensko se navíc přirozeně vyhnulo prudkému oslabení, které
po propuknutí pandemie postihlo korunu a jiné středoevropské měny. Aktuální
posílení koruny by tak mělo přispět k přivření rozdílu mezi českou a slovenskou
inflací, nicméně vyšší česká inflace bude pravděpodobně pravidlem i v
následujících letech.
Martin Pohl
Martin Pohl má za sebou osmnáct let na pozici makroekonomického analytika společnosti Generali Investments CEE, kde nese zodpovědnost za analýzu vývoje ekonomik a finančních trhů Spojených států amerických, Slovenska, Ruska a Turecka s důrazem na měny a dluhopisy. V rámci společnosti se dále podílí na tvorbě investičních strategií a poskytuje podporu při správě klíčových portfoliích. Vystudoval VŠE se zaměřením na hospodářskou politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Na stejné univerzitě získal i titul Ph.D. v oboru finance. Volný čas věnuje hlavně péči o dceru a mezi jeho zájmy patří četba a rekreační sporty jako běh, jóga či fitness.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Životní minimum 2020 - zvýšení a online kalkulačka. Jaké je životní minimum vaší rodiny?
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Slovenská inflace se propadla na čtyřleté minimum
- Graf dne: Ceny zemního plynu propadly ke čtyřletým minimům
- Slovenská inflace klesla na historické minimum
- Euro se propadlo na 15měsíční minimum vůči dolaru a libře a 11leté minimum vůči jenu (5.1.2012)
- Plyn propadl z úrovně čtyřletého maxima
- Pšenice díky zásobám na čtyřletých minimech
- Graf dne: Koruna na čtyřletých minimech
- Cena páru AUD/USD je na čtyřletých minimech
Prezentace
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA