Patria (Patria Finance)
Investice  |  10.02.2021 17:35:00

Potenciál dividendových aristokratů a malých firem

Pohyb sazeb a výnosů obligací bude zejména v případě pokračujícího oživení americké ekonomiky možná nejdůležitějším investičním tématem letošního roku a i těch dalších. V posledním ze třech dnešních bodů ukazuji jeden pohled na to, jak může ovlivnit atraktivitu akcií. A první dva body se zaměřují na rotační témata, konkrétně dividendové aristokraty a malé společnosti.

1. Sazby, aristokraté: Následující tabulka od Morgan Stanley podle jejích autorů říká, že v prostředí rostoucích sazeb mají dividendoví aristokraté (firmy dlouhodobě zvyšující dividendu) tendenci překonávat celý trh. Podle dat nejde o železné pravidlo, ale tabulka může mít svou relevanci - pokud nastane a bude pokračovat oživení, sazby nahoru půjdou. Otázka je „jen“, jak moc a kdy – podle mne jedno z klíčových témat letošního a dalších let.

Má to, co implikuje tabulka, nějaký rozumný fundamentální základ? Ano. Včera jsem poukazoval na závislost mezi jakýmsi časovým těžištěm toku hotovosti/dividend nějaké akcie, sazbami a hodnotou. Ve srovnání s technologiemi a vysokorůstovými akciemi jsou aristokraté obvykle poměrně usazenými, nízkorůstovými firmami (3M, AT&T, Caterpillar, Chevron, Coca-Cola, Colgate-Palmolive apod.). A proto jim vyšší sazby samy o sobě neškodí tak, jako růstovým titulům, protože tok hotovosti aristokratů je více vychýlen směrem k současnosti, a tudíž při převodu na současnou hodnotu méně trpí vyšší diskontní sazbou (viz také zde).
1
Zdroj: Isabelnet, Twitter

2. Malé stále podhodnocené:
BofA v následujícím grafu ukazuje vývoj valuací malých firem relativně k valuacím firem větších. Poměr si prochází zajímavými cykly. Ty dva viditelné jsou dokonce hodně podobné svou délkou – cca dvacet let. V největší valuační nemilosti byly malé firmy naposledy na přelomu tisíciletí, vrcholu popularity zase dosáhly po roce 2008, ale pak začal opět valuační pád.

V posledních měsících tu občas poukazuji na to, že tržně ekonomická konstelace může nahrávat rotaci směrem k menším firmám. Nabourat by jí mohla řada věcí, ale podle grafu by to relativní valuace být neměly. Pokud bychom pak byli hodně smělí a predikovali další vývoj na základě předchozích dvou valuačních cyklů, tak by valuace menších firem měly před sebou mít dlouhou řadu let růstu relativně k valuacím těch větších:
2
Zdroj: Twitter

3. Výnosy akcií, výnosy dluhopisů. Předchozí dva body jsou svou povahou rotační – týkají se přesunů investic a zájmu v rámci celého trhu. BofA v následujícím grafu porovnává dividendové výnosy akcií s výnosy desetiletých obligací, což se týká pohybu celého trhu.

V první řadě je dobře, že graf je skutečně dlouhodobý. Protože řada jiných, začínajících třeba někdy v sedmdesátých letech, implikuje, že historickým standardem jsou dividendové výnosy výrazně nižší než výnosy dluhopisů. Podle tohoto „standardu“ by akcie byly již řadu let podhodnocené, protože dividendové výnosy by byly relativně k dluhopisů vysoko (ceny akcií nízko). Graf ale ukazuje, že před padesátými lety byl standard někde úplně jinde – akcie musely nabízet dividendové výnosy násobně vyšší než dluhopisy ty své.

Do standardu dávnější historie se asi jen tak nevrátíme – ceny akcií nebudou muset klesnout na to, aby se dividendové výnosy relativně k těm dluhopisovým zvedly na dvoj-, trojnásobek. Ale podle projekcí BofA poměr dividendových a dluhopisových výnosů letos výrazně klesne. Konkrétně vzrostou výnosy obligací, což samo o sobě sníží atraktivitu akcií. Jinak řečeno to, co jsem psal výše: Pohyb sazeb a výnosů je jedním z klíčových témat letošního a dalších let (pro detaily viz mé předchozí úvahy).
3
Zdroj: Twitter


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.





Zvýšení mzdy či platu v roce 2025
Jak vám letos zaměstnavatel zvýšil mzdu nebo plat?
O více jak 5 000Kč/měsíc
4%
O více jak 3 000Kč/měsíc
4%
O více jak 2 000Kč/měsíc
7%
O více jak 1 000Kč/měsíc
18%
Mám tak stejně, jako loni
45%
Mám méně o víc jak 1 000Kč/měsíc
9%
Přišel(přišla) jsem o zaměstníní
4%
Nemám mzdu ani plat
8%
Zatím hlasů:2074

BITCOIN - cena na burzách a CFD
Bitstamp98,316Koupit 98,315 Prodat
Coinbase98,305Koupit 98,305 Prodat
Gemini98,311Koupit 98,302 Prodat
Binance98,281Koupit 98,281 Prodat
InstaForex98,321Koupit 98,320 Prodat
XTB98,441Koupit 98,145 Prodat

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR25.06   0.00   BTC98,261   1.89   Zlato2,938   0.17   ČEZ1,027   0.69
USD23.87   0.00   DJI44,176 -1.01   Ropa76.38   0.36   Erste1,659 -2.64

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688