Český průmysl expanduje zejména díky automobilům (Analýza makroindikátorů)
Průmyslová výroba v prosinci opět rostla a největším tahounem byla výroba automobilů. Na počátku roku čekáme mírné oslabení výroby, ale ve zbytku roku by měl růst pokračovat a za celý rok dosáhnout téměř 10 %. Silný průmysl koresponduje s růstem exportu, což s ohledem na nízké dovozy znamená další přebytek zahraničního obchodu.
Průmyslová výroba v prosinci meziměsíčně vrostla o 0,2 % (po sezónním očištění). V meziročním vyjádření po odečtení meziroční kalendářní výhody dvou pracovních dnů to znamená růst 0,5 %. Data bez očištění o kalendářní vlivy ukazují meziroční expanzi o 5,7 %, což bylo zhruba jeden procentní bod nad naším odhadem i mediánem trhu. O významném překvapení nemůže být řeč. Analytici v průměru čekali slušný výsledek a to se zhruba naplnilo.
Meziroční tempo produkce automobilového průmyslu se v prosinci zvýšilo na 14,9 % z předchozích 3,6 %. Výroba aut tak opět byla hlavním tahounem růstu průmyslové výroby. Nebýt produkce automobilového průmyslu, činil by meziroční výsledek průmyslu nikoliv 0,5 % ale -1,8 %. V řadě sektorů dochází k útlumu, nejvíce v případě oprav a instalace strojů (-14,9 % y/y), ve výrobě elektroniky (-12,6 % y/y) či ve výrobě strojů (-5,0 % y/y).
Meziroční tempo růstu nových zakázek se snížilo na 11,2 % po předchozím vzestupu o 1,1 %. Pozitivní zprávou je, že meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslu se dál snížil na 3,5 % z předchozích 3,8 %, a meziroční nárůst průměrných mezd zaměstnanců ve výrobě zrychlil na 6,0 % po předchozím růstu o 3,4 %.
Domácí předstihové indikátory ukazují expanzi průmyslové výroby i na začátku letošního roku. Nicméně limitem bude problém s dodávkami komponent, nedostatek pracovní síly a pravděpodobný je i výkyv zahraniční poptávky kvůli zhoršené pandemické situaci. Slabší by v nejbližším mohl být také vývoz do Velké Británie, kde docházelo k předzásobení před koncem roku. Za první čtvrtletí čekáme mírný mezikvartální pokles průmyslové výroby ČR. Poté očekáváme návrat k růstu. Za celý rok 2021 s ohledem na nízkou srovnávací základnu čekáme růst průmyslové výroby o necelých 10 %.
Silný průmysl a nízké dovozy = další silný přebytek zahraničního obchodu
Slušný výkon průmyslu koresponduje s dalším silným údajem o vývoji obchodní bilance, když její přebytek v prosinci dosáhl 17,7 mld. CZK. To znamená meziroční zlepšení o 25,9 mld. CZK. Meziměsíčně se po sezónním očištění snížil vývoz o 1,1 % a dovoz o 3,1 %. V meziročním srovnání v prosinci rostl export o 18,0 % a import o 7,4 %. Nízké dovozy jsou důsledkem oslabené domácí investiční aktivity a domácí poptávky a také nižší ceně ropy.
Hlavním tahounem českého exportu je tradičně Německo, kde se meziročně aktivní saldo zvedlo o 12,9 mld. CZK. Se zeměmi EU jako celkem pak meziroční zlepšení činilo 30 mld. CZK. Celkově byly vývozy v prosinci 2020 proti prosinci 2019 vyšší o vysokých 18,0 %, dovozy pak o 7,4 %. Za celý rok 2020 vykázal tuzemský zahraniční obchod přebytek ve výši 190 mld. CZK a byl tak nejvyšší v historii. Kvůli pandemii koronaviru dynamika v zahraničním obchodě ale vloni klesla. Vývozy byly celkově nižší o 4,5 %, dovozy klesly o 5,9 %. Začátkem roku by se zahraniční obchod mohl vyvíjet v podobném duchu jako doposud, nicméně v průběhu roku čekáme pozvolné zvýšení investiční aktivity a růst dovozů, což by mělo vést ke snížení přebytků obchodní bilance.
Stavebnictví nadále výrazném útlumu
Stavební produkce v prosinci klesla meziročně o 12,4 % a její pokles se tak znovu prohloubil z předchozích 8,4 %. Po sezonním očištění se stavební produkce snížila meziměsíčně o 2 %. Výrazný útlum je i nadále patrný v oblasti pozemního stavitelství, kde se meziroční pokles produkce prohloubil na 16,5 %. Pozemnímu stavitelství neprospívá především výrazná míra nejistoty ohledně dalšího vývoje, neboť řada stavebních projektů vyžaduje delší dobu na realizaci. Firmy v tuto chvíli neinvestují, což se také odráží v nižší poptávce po stavebních pracích. Ty zřejmě nepoptávají ani domácnosti, když návštěvy stavebních firem v jejich obydlích komplikuje pokračující důraz na sociální distancování. Stavební firmy navíc stále trápí nedostatek pracovních sil, když chybí dělníci ze zahraničí. Dílčí oživení v posledním měsíci loňského roku zažilo naopak inženýrské stavitelství, které po předchozím poklesu o 1,3 % meziročně stagnovalo. To s největší pravděpodobností souviselo s vyššími vládními investicemi. Meziroční růst počtu nových stavebních povolení v prosinci zpomalil z 3,7 % na 0,7 %. Jejich celková hodnota však o 2,8 % poklesla. Za celý loňský rok klesla stavební výroba o 7,7 %. Pro letošek čekáme její další pokles o 4,2 %.
České koruně aktuálně pomáhají rostoucí spekulace na zvyšování úrokových sazeb a dnes zveřejněné údaje z průmyslu a zahraničního obchodu mohou takové očekávání spíše podpořit nežli naopak. Na druhou stranu dnes zveřejněná data nejsou výrazným překvapením.Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?