justice.cz (Justice)
Zákony a právo  |  01.02.2021 16:29:18

Vláda schválila návrh transpozičního zákona o ochraně oznamovatelů, bude předložen Poslanecké sněmovně

Vláda dnes 1. února 2021 schválila Ministerstvem spravedlnosti předloženou transpozici „směrnice o ochraně oznamovatelů" v podobě návrhu zákona o ochraně oznamovatelů a doprovodného změnového zákona. O obou návrzích bude dál jednat Poslanecká sněmovna.

Cílem návrhů je zajistit ochranu širokému okruhu osob vykonávajících práci v soukromém i veřejném sektoru pro případ, že oznámí protiprávní jednání, o kterém se dozvěděly v souvislosti s prací. Chráněni budou typicky zaměstnanci a státní zaměstnanci, OSVČ, ale např. i stážisté, dobrovolníci a osoby, které oznamovateli pomohou protiprávní jednání oznámit. Navrhovaná opatření mají sloužit nejen k ochraně potenciálních oznamovatelů protiprávního jednání, ale také k prevenci protiprávních jednání obecně.

„Zavedení ochrany oznamovatelů vnímám jako zásadní protikorupční opatření a očekávám, že parlament návrhy schválí co nejdříve tak, abychom dodrželi transpoziční lhůtu, tedy nejpozději do 17. prosince 2021," uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

„Smyslem předkládané úpravy je poskytnout oznamovatelům záruku, že pokud stanoveným způsobem oznámí informace o možném protiprávním jednání souvisejícím s prací, nebudou nijak postihováni. Jsem ráda, že se nám daří postupovat v procesu transpozice rychle, neboť v přijetí zákona vidím i úsporu veřejných a soukromých prostředků v důsledku včasného odhalení protiprávního jednání" uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Zavedení zákazu postihu oznamovatelů do právního řádu pomůže oznamovatelům zlepšit jejich postavení jak v případě sporu před soudem, tak obecně ve společnosti, a v konečném efektu napomůže častějšímu odhalení nejen korupce, ale i dalších typů závažné kriminality.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, se stala účinnou 16. prosince 2019 a od té doby běží pro všechny členské státy Evropské unie dvouletá transpoziční lhůta k promítnutí směrnice do národních právních řádů.

V procesu transpozice směrnice je Česká republika napřed v porovnání s ostatními členskými státy Evropské unie. Podle informací ministryně spravedlnosti Marie Benešové jsou některé členské státy teprve na samotném začátku transpozičních prací, zatímco v České republice už transpoziční návrhy byly schváleny vládou a jsou na cestě k projednání v Poslanecké sněmovně.

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení

 

01. 02. 2021








?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688