Ranní glosa: Pohled Fedu na ekonomiku se vinou pandemie opět zhoršil
Fed vzkazuje: jakékoliv sundávání nohy z plynu monetární expanze považujte za předčasné. Dezinflační síly mají vinou pandemie podle vedení americké centrální banky stále navrch, a proto měnová politika zůstane velmi uvolněná ještě dlouho. Šéf Fedu Powell si přitom nemyslí, že expanzivní politika by aktuálně byla hlavním hnacím faktorem cen aktiv, a tudíž nevidí důvod proč by centrální banka měla přijít s nějakými novými makroprudenčními prvky, které by podpořily finanční stabilitu.
Jak se přitom dalo od lednového zasedání očekávat, tak komentář FOMC doznal jen kosmetických změn, které jdou výhradně na vrub zhoršenému výhledu. Ekonomická aktivita a oživení na trhu práce podle Fedu vinou slabého výkonu v sektorech nejvíce zasažených pandemií zpomaluje. I proto setrvávají úrokové sazby Fedu na nule a centrální banka pokračuje v nákupech dluhopisů ve výši 120 miliard dolarů.
To však nebylo z administrativního pohledu vše – Fed, resp. řídící výbor FOMC schválil i materiál nazývaný “Dlouhodobé cíle a strategie měnové politiky”. V této strategii je černé na bílém potvrzen přechod k tzv. průměrnému inflačnímu cílení, v rámci něhož se centrální banka snaží dosáhnout inflace, která by měla dosahovat v průměru 2 %. Fed tedy i v čerstvě aktualizované strategii trhům připomněl, že pokud se inflace již delší dobu pohybuje pod dvouprocentním cílem, tak bude zapotřebí doba, kdy bude nutné tolerovat inflaci naopak nad cílem. Šéf Fedu Powell si přitom dal dobrý pozor na to, aby na tiskovce uvedl přesné číslo, kam až centrální banka bude nárůst inflace tolerovat. Powell nicméně uvedl, že v momentě až (letos) skončí karanténní opatření, tak je třeba počítat s nárůstem inflace, a to mimo jiné i díky bazickému efektu. Toto inflační zrychlení však Fed hodlá ignorovat, neboť jej bude považovat za dočasné.
Hlavní závěr, který si lze tedy odnést z posledního zasedání Fedu je ten, že centrální banka vidí primárně 9 milionů lidí, kteří přišli vinou pandemie v USA o práci a těm chce za každou cenu dále svojí expanzí pomáhat. Fed tak lze zjevně činit i za cenu rizika, že vedlejším efektem jeho politiky může být nafouknutí nových bublin na trzích aktiv.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?