Týdenní přehled: Nahlášená podezření na nežádoucí účinky po očkování proti COVID-19
Týdenní přehled: Nahlášená podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti COVID-19
Všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Mohou být také nahlášeny nežádoucí účinky, které nejsou správně pojmenovány. Výpis tedy slouží pouze pro přehled toho, jaké reakce byly nahlášeny, nejde o statistiku skutečně prokázaných nežádoucích účinků vakcín. Celkový počet hlášených podezření se liší od součtu jednotlivých reakcí. Jedno hlášení může obsahovat i více reakcí a nějaký čas si vyžádá také zpracovávání došlých hlášení. Ve výpisu reakcí jsou zahrnuta všechna hlášení, která byla zhodnocena a zadána do Centrální databáze nežádoucích účinků SÚKL vždy k úterní půlnoci. Vzhledem k tomu, že mohou být zjištěny duplicity, se počet může později měnit.
Všechna přijatá hlášení k datu | počet |
26.1.2021 | 198 |
Kategorie reakcí, které byly v hlášení obsaženy
(k datu 26.1.2021)
Kategorie |
Počty hlášení s reakcemi spadajícími do dané kategorie |
Celkové příznaky a reakce v místě aplikace Např. horečka, třesavka, únava, slabost, reakce v místě vpichu
|
81 |
Neurologické příznaky Např. bolest hlavy, závrať, třes, pocit na omdlení, mdloba, parestézie
|
50 |
Příznaky svědčící pro ovlivnění svalů, kloubů nebo kostí Např. bolest svalů, bolest kloubů, bolest v končetině, svalová slabost
|
33 |
Příznaky svědčící pro ovlivnění trávicí soustavy Např. nevolnost, zvracení, průjem, parestézie v oblasti úst, obtížné polykání
|
32 |
Příznaky svědčící pro ovlivnění kůže a podkoží Např. vyrážka, zarudnutí, svědivost, pocení, kopřivka
|
26 |
Příznaky svědčící pro ovlivnění dýchací soustavy Např. dušnost, kašel, hyperventilace, zrychlené dýchání
|
17 |
Příznaky svědčící pro ovlivnění imunitního systému Např. přecitlivělost, alergická reakce, anafylaktická reakce
|
16 |
Příznaky svědčící pro ovlivnění cévního systému Např. – chladné okrajové části končetin, zvýšení a snížení krevního tlaku, nával horka, kolaps
|
12 |
Příznaky svědčící pro ovlivnění kardiovaskulárního systému Např. – zrychlený tep, zpomalený tep, bušení srdce
|
10 |
Příznaky svědčící pro ovlivnění krevního a lymfatického systému Např. – zvětšení a bolestivost lymfatických uzlin
|
9 |
Příznaky svědčící pro ovlivnění ucha a labyrintu Např. závrať, pocit tlaku v uchu
|
8 |
Infekce Např. infekce COVID-19, rýma
|
6 |
Psychiatrické příznaky Např. neklid, úzkost, nespavost, podrážděnost
|
5 |
Oční příznaky Např. bolest oka, rozmazané vidění
|
3 |
Vyšetření Např. pozitivní test na průkaz SARS-CoV-2, zvýšená tělesná teplota, zvýšený krevní tlak
|
3 |
Příznaky svědčící pro ovlivnění metabolismu Např. zvýšená hladina cukru
|
1 |
Aktualizace dat probíhá jednou týdně vždy ve čtvrtek
K ČEMU JE HLÁŠENÍ PODEZŘENÍ NA NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY?
Slouží především k poznávání nových aspektů bezpečnostního profilu léčivých přípravků. Pokud se objeví větší počet hlášení určité reakce, která pro daný přípravek není dosud známa, může být zahájeno podrobné hodnocení s cílem ověřit, zda se jedná o skutečně nový nežádoucí účinek. Při takovém hodnocení je vždy zvažováno, zda přínosy léčiva nadále převyšují jeho rizika, i přes novou informaci o nežádoucím účinku. Současně je zvažováno, zda nelze zavést opatření, která by nové riziko mohla snížit. Hlášení podezření na nežádoucí účinky tedy mohou pomoci zlepšit bezpečné užívání léčivých přípravků pro další pacienty.
POČTY HLÁŠENÍ ZAHRNUJÍ VŠECHNY VAKCÍNY PROTI COVID-19
Ve výpisu jsou uváděny počty nahlášených nežádoucích účinků všech vakcín proti COVID-19 souhrnně. Počty hlášení na konkrétní vakcínu závisí na více faktorech. Patří mezi ně především spotřeby konkrétní vakcíny, ale také zvyklosti osoby, která nežádoucí účinek hlásí. Někteří hlásitelé jsou velmi pečliví a hlásí velké procento nežádoucích účinků, se kterými se setkají, jiní hlásí méně. Pokud by každá z těchto kategorií hlásitelů používala jinou vakcínu, mohly by počty hlášených nežádoucích účinků u jednotlivých přípravků snadno vést k nesprávným závěrům, že vakcína s nižším počtem hlášení je bezpečnější.
Pro porovnání počtů hlášení na vakcíny proti COVID-19 s jinými typy vakcín, které jsou již delší dobu na trhu, je třeba mít na paměti, že u všech léčivých přípravků, které jsou na trhu nově, je v prvních letech pozorován vyšší počet hlášení nežádoucích účinků. Lékaři bývají při používání nových přípravků ostražitější. Dále je nutné brát v úvahu, že počty nežádoucích účinků rostou se spotřebami léčivých přípravků. Plánovaná proočkovanost obyvatel ČR vakcínami proti COVID-19 není srovnatelná s žádnou jinou vakcínou, která je v současné době na trhu. Z výše uvedených důvodů není tedy možné počty hlášení na vakcíny proti COVID-19 srovnávat s počty hlášení na jiné vakcíny, ani porovnávat počty hlášení na jednotlivé vakcíny proti COVID-19 mezi sebou.
JEDNO HLÁŠENÍ MŮŽE OBSAHOVAT VÍCE REAKCÍ
Při čtení výpisu je třeba brát také v úvahu, že jedno hlášení (týkající se jednoho očkovaného) zpravidla obsahuje více reakcí. Z toho důvodu bude takové hlášení zahrnuto v několika kategoriích reakcí uvedených v tabulce a součet počtu nahlášených reakcí uvedených v jednotlivých kategoriích se nerovná celkovému počtu hlášení.
JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY?
U obou zatím registrovaných vakcín proti COVID-19 patří mezi nejčastěji pozorované nežádoucí účinky bolest a zduření v místě vpichu, únava, bolest hlavy, horečka a zimnice, bolest svalů a kloubů. U vakcíny společnosti Moderna je navíc mezi nejčastějšími nežádoucími účinky uváděna také nevolnost, zvracení, zarudnutí v místě vpichu, zduření a bolest podpažních uzlin. Tyto reakce se objevují s frekvencí velmi častou, tzn. u více než 1 pacienta z 10 očkovaných. Jde o reakce, které patří mezi očekávané reakce prakticky všech vakcín.
Mnoho léčivých přípravků včetně vakcín může v ojedinělých případech vyvolat závažnou alergickou reakci (anafylaktická reakce či anafylaktický šok). Takovéto reakce byly nahlášeny i po aplikaci vakcín proti COVID- 19. Jedná se o náhle vzniklý a potenciálně život ohrožující stav, který se projevuje rychle se rozvíjejícími příznaky na kůži (svědění, pálení kůže, zarudnutí, vyrážka, otok) spolu s příznaky dýchacího traktu (rýma, chrapot, kašel, dušnost, změna hlasu, astmatický záchvat), s příznaky oběhového traktu (bledost, studený pot, bušení srdce, zrychlení srdeční činnosti) s příznaky zažívacího traktu (křečovité bolesti břicha, zvracení, průjem, kovová chuť v ústech) a s příznaky neurologickými (mdloba, křeče, narušení vědomí). Reakce nastává během krátké doby po podání vyvolávající látky, nejčastěji do 15 minut. Právě proto je třeba neodcházet hned po očkování od lékaře, ale počkat nejméně 15 (lépe 30) minut v jeho blízkosti, protože v případě anafylaktické reakce je nutná okamžitá léčba. Vzhledem k tomu, že hypersenzitivní reakce u vakcín proti COVID-19 byly hlášeny až po udělení registrace, není zatím možné přesně stanovit jejich frekvenci, hlášeny byly dosud jen velmi vzácně.
PROČ JE DŮLEŽITÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY NAHLÁSIT?
Hlášení podezření na závažné nebo neočekávané nežádoucí účinky je velmi důležité pro dokreslení bezpečnostního profilu po zaregistrování každého léčivého přípravku. Lékaři a všichni zdravotničtí pracovníci mají zákonem danou povinnost hlásit na SÚKL svá podezření na tyto závažné či neočekávané nežádoucí účinky. Mírné nežádoucí účinky, které už jsou popsány v Souhrnu údajů o přípravku či v příbalové informaci, není potřeba hlásit, protože nemají zásadní vliv na poměr přínosů a rizik léčivého přípravku. Pokud se u vás však po očkování objeví závažný zdravotní problém, poraďte se s lékařem, který by měl toto podezření na nežádoucí účinek nahlásit. Hlásit na SÚKL může i sám pacient. Formulář pro hlášení najdete ZDE.
Kontakty pro média:
Bc. Klára Brunclíková, tisková mluvčí a vedoucí tiskového oddělení
tel. 702 207 242, tiskove@suklcz
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Zdravotnictví:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koronavirus aktuálně - denní nárůst nakažených COVID-19
- O2 tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů O2
- Mobilní operátoři 2023 - přehled operátorů v ČR a jejich tarifů.
- Týdenní přehled: Nahlášená podezření na nežádoucí účinky po očkování proti COVID-19
- Týdenní přehled: Nahlášená podezření na nežádoucí účinky po očkování proti COVID-19
- Týdenní přehled: Nahlášená podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti COVID-19
- Týdenní přehled: Nahlášená podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti COVID-19
- Přehled: Nahlášená podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti COVID-19
- Nežádoucí účinky vakcín proti COVID-19: SÚKL bude pravidelně zveřejňovat počty nahlášených podezření po očkování
- Nežádoucí účinky vakcín proti COVID-19: SÚKL bude pravidelně zveřejňovat počty nahlášených podezření
- Nežádoucí účinky vakcín proti COVID-19: SÚKL bude pravidelně zveřejňovat počty nahlášených podezření
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?