(Kurzy.cz)
Andělé, spojte se! Proč je dobré stmelovat menší investory
Řekněme, že startup má minimální výši investice 100 tisíc eur při investičním kole 1 milion eur. To dává smysl, protože menší částky by pro zakladatele projektu znamenaly příliš roztříštěné podíly a daleko komplikovanější administrativu. Při průměrné investici andělského investora 25 tisíc eur jsou k naplnění minimální výše investice zapotřebí investoři čtyři.
Proto je třeba vytvářet příležitosti, které by takovým investorům daly možnost podílet se na investici, na niž by sami nedosáhli. Ti pak mohou zároveň investovat s tím, že podstatně rozmělní riziko, protože nejsou v celé věci sami. Syndikace je přitom nejúčinnější cestou, jak vytvořit síť menších investorů, a tím pádem posílit i možnosti jejich propojení.
Zářným příkladem je právě kolébka syndikací – USA. Dodneška se tam tato praxe dokonce vyvinula tak, že tamější syndikace už téměř nahrazují investiční fondy, protože jsou schopné nasbírat dostatek i bez nich. Od toho však u nás máme ještě daleko. Na vině určité opožděnosti starého kontinentu jsou na jednu stranu složitější právní regulace jednotlivých zemí, ale také velikost startupového trhu, který je na andělské investory stále chudší než ten americký. Téma syndikace je nicméně v Evropě velmi aktuální, protože jde o jednu z účinných cest, jak posílit mezinárodní investice.
V Česku pak syndikace vázne zejména kvůli nedostatku angel investorů, ale úspěšné pokusy zde existují: funguje například při StartupYardu nebo u nás v DEPO Angels, kde ke každému hlavnímu investorovi dokážeme přidružit hrstku těch andělských. A to nejen z Česka, ale i odjinud.
Petr Šíma
zakladatel a CEO DEPO Ventures
Petr Šíma udává směr DEPO Ventures - finanční skupiny, kterou založil a ve které je zároveň majoritním společníkem. V roli CEO se stará především o směrování týmu, posouvání jeho hranic a uvádění nových nápadů a projektů. Za posledních 25 let nasbíral spoustu zkušeností v oblasti fúzí a akvizic (M&A) a podnikového financování se zaměřením na malé podniky. Specializuje se také na fundraising.
Ještě jako student VŠE založil s pár dalšími lidmi investiční společnost a investiční privatizační fond. Později se díky této zkušenosti ocitl v představenstvu a dozorčí radě několika společností. V roce 1993 založil poradenskou firmu NSG Morison se zaměřením na podnikové financování, daňové a právní poradenství, která do dnešního dne vyrostla na 60 lidí. V roce 2000 se s firmou zapojil do asociace Morison International, kde Šíma působil v evropském i celosvětovém představenstvu, přičemž evropské svého času vedl jako prezident.
Na podzim roku 2020 se stal členem představenstva přední angel investorské sítě EBAN. Je také zakladatelem andělského fondu Grouport.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory