KKCG realizuje velkou akvizici v Severní Makedonii
IT firma Arikoma z české skupiny KKCG vlastněné pátým nejbohatším Čechem Karlem Komárkem koupila firmu Seavus, která má dlouhodobě silné zastoupení v Severní Makedonii. Potenciálně tak zde vytvoří nová pracovní místa a současně upevní svou pozici v Evropě. Tato mediálně sledovaná událost poskytuje také příležitost pro další české firmy.
Foto: Úřad vlády Skopje
Švédská firma Seavus se zabývá hlavně vývojem softwaru na míru, správou IT infrastruktury a kybernetickou bezpečností. Celkem zaměstnává 800 zaměstnanců a mezi její klienty patří v telekomunikačním sektoru například Sunrise Tele2, A1, či Globalstar, v bankovním sektoru Erste Bank, Banca Intesa či Marginalen Bank a dále také společnost Bosch. Celkem jde o přibližně 3.500 klientů.
DALŠÍ EXPANZE NA BALKÁN
Česká firma Arikoma, která má již nyní silné zastoupení v USA, si touto akvizicí upevní svou pozici v Evropě a současně začne ze Severní Makedonie expandovat do dalších balkánských zemí. Český velvyslanec Miroslav Toman na tiskové konferenci s premiérem Zoranem Zaevem řekl: „Jsem si jistý, že tato akvizice pomůže jak České republice, tak Republice Severní Makedonie a bude to skvělý příklad win-win dohody pro obě strany.“
Vláda Severní Makedonie dlouhodobě podporuje IT sektor. Nově v tomto roce slíbila snížit daň z příjmu fyzických osob pro zaměstnance z oblasti IT služeb z 10 % na 5 %, v roce 2022 na 3 %. V roce 2023 hodlá vláda zaměstnance v IT od daně z příjmu dokonce zcela osvobodit. Právě z toho důvodu patří IT sektor mezi jeden z nejzajímavějších pro české investory a zastupitelský úřad ve Skopje je připravený případným českým zájemcům o investice pomoci.
ČESKÉ AKTIVITY V SEVERNÍ MAKEDONII
Česká republika a české firmy navíc mají v Severní Makedonii dlouhodobě velmi dobré postavení. Minulý rok s naší pomocí vstoupila země do NATO a ČR ji podporuje i při jejích snahách pro vstup do Evropské unie. Současně dlouhodobě poskytujeme zemi humanitární pomoc v mnoha oblastech. Konkrétně jde například o dodávky ochranných prostředků pro boj s pandemií, a také pomoc českých policistů na jižní hranici při boji proti nelegální migraci.
David Černohorský, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Skopje
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?