Německá ekonomika v loňském roce zřejmě klesla o 5,1 % (Ranní zpráva z finančního trhu)
Koronavirová pandemie se podepsala na slabém výkonu německé ekonomiky, která podle nás za celý loňský rok klesla o 5,1 %. Závěrečné čtvrtletí minulého roku však nebylo, i přes obnovené restrikce v průběhu listopadu a prosince, podle našeho odhadu až tak špatné. Očekáváme jen mírný mezičtvrtletní pokles ekonomické aktivity o 0,5 %. Podpůrná opatření německé vlády na záchranu ekonomiky se však podepsala na výrazném deficitu veřejných financí, jehož podíl na HDP v loňském roce podle nás činil -5,3 %. V USA dnes budou zveřejněny tradiční týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které podle očekávání trhu setrvají na hodnotách z minulého týdne.
V posledním loňském čtvrtletí německé HDP kleslo jen mírně
V Německu dnes zveřejní předběžná data HDP za celý loňský rok, a to v předstihu před oficiálními čísly za čtvrté čtvrtletí. Podle našeho odhadu v loňském roce německá ekonomika odepsala 5,1 %, což by implikovalo jen mírný mezičtvrtletní pokles v posledním čtvrtletí o 0,5 %. V Německu od listopadu sice platí částečný lockdown (s předvánočním zpřísněním restrikcí), měsíční indikátory však i přesto vykazovaly poměrně dobré výsledky. To by dávalo šanci na lepší výsledek i v případě tuzemské ekonomiky, pro kterou naše prognóza očekává za celý loňský rok pokles o 7,6 %. Spolu s celoročním vývojem ekonomiky bude v Německu zveřejněn také podíl salda veřejných financí na HDP sloužící k vyhodnocení Maastrichtských kritérií. Zatímco v roce 2019 německá vláda vykázala přebytkový rozpočet ve výši 1,5 % HDP, v loňském roce již hospodaření tamního veřejného sektoru vlivem pandemie podle našeho odhadu propadlo do deficitu ve výši 5,3 % HDP.
Z USA dorazí každotýdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které by podle očekávání trhu měly setrvat poblíž hodnot z předchozího týdne. Oživení na americkém trhu práce se tak sice zastavilo, dobrou zprávou však je, že prozatím nedochází k významnému zhoršení. Míra nezaměstnanosti podle dat z minulého pátku v prosinci setrvala na 6,7 %.
Včerejšek přinesl velké množství dat z tuzemské ekonomiky
Tuzemská inflace v prosinci zpomalila nad očekávání rychle, když klesla na 2,3 % z předchozích 2,7 %. To bylo jak pod tržním odhadem (2,6 %), tak především pod prognózou ČNB (3,0 %). Hlavní příčinnou nižší prosincové inflace byly ceny potravin, které klesly meziměsíčně o 1,2 % a meziročně zhruba stagnovaly. Jádrová inflace naproti tomu zůstává výrazná, když na konci loňského roku klesla jen o jednu desetinu na 3,6 %. Více jsme o prosincové inflaci psali zde https://bit.ly/2MUGhnr. Trh na včera zveřejněná data inflace reagoval výrazným poklesem korunových sazeb, což se v průběhu včerejšího dopoledne odrazilo také v nepatrném oslabení koruny ke 26,20 CZK/EUR. Poté však následovala korekce zpět ke 26,17 CZK/EUR a zbytek obchodování se už nesl v poklidném módu s minimálními pohyby kurzu.
Listopadové maloobchodní prodeje v ČR propadly vlivem obnovené uzávěry ekonomiky meziměsíčně o 4,6 %. Ve srovnání s říjnem se snížily tržby jak za prodej a opravy motorových vozidel (-2,0 %), tak i ve zbytku maloobchodu (-5,6 %). V meziročním srovnání a po očištění o rozdílný počet pracovních dní tržby bez prodejů aut poklesly o 6,5 %, když se ještě měsíc před tím pohybovaly poblíž loňských hodnot. Podrobněji jsme o výsledcích maloobchodu informovali zde https://bit.ly/3i7tGsP.
Ke zhoršení došlo také u tržeb za prodej služeb, které prohloubily svůj meziroční pokles z říjnových -11,7 % na -12,9 % v listopadu. Nižší tržby oproti loňsku vykázala v sektoru služeb téměř všechna odvětví, k největšímu poklesu (o 70 % a více) však došlo v oblasti ubytování a stravování, v letecké dopravě a u cestovních kanceláří. Jediní, kdo ze současné situace těží, jsou i nadále poštovní a kurýrní činnosti a poskytovatelé ICT služeb, kde tržby vzrostly meziročně o 21,1 %, resp. o 15,4 %.
Průmyslová produkce v eurozóně v listopadu překvapivě vzrostla meziměsíčně o 2,5 %, zatímco trh očekával její stagnaci. Meziroční pokles produkce v evropském výrobním sektoru se tak zmírnil z předchozích -3,5 % na -0,6 %. Za překvapením stojí především vývoj v Irsku, kde průmyslová produkce vzrostla oproti předchozímu měsíci o 52,8 %. Ve zbytku evropského regionu byl vývoj o poznání horší. V Německu expanze tamního průmyslu zpomalila z říjnových 3,7 % na 0,8 % meziměsíčně. V ostatních významných ekonomikách eurozóny se výroba oproti říjnu snížila; v Itálii o 1,4 %, ve Francii o 0,9 % a ve Španělsku o 0,6 %.
Americká inflace se v prosinci vyvíjela v souladu s očekáváním trhu. Tamní spotřebitelské ceny tak vzrostly meziměsíčně o 0,4 % a jejich meziroční růst zrychlil z 1,2 % na 1,4 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?