Česko pomáhá v Africe se zdravotní péčí i bojem proti hladu
Česko pomáhá v Africe se zdravotní péčí i bojem proti hladu
13.01.2021 / 18:12 | Aktualizováno: 13.01.2021 / 18:15
Česko pomohlo v průběhu loňského roku se zvládáním pandemie africkým zemím, a to hlavně v oblasti Sahelu a Afrického rohu. Tyto země představují strategické partnery pro bezpečnost v Evropě i Česku. Jedním z důsledků pandemie koronaviru jsou totiž vedle komplikací ekonomických a sociálních, také problémy bezpečností. 100 milionů korun, které na pomoc vyčlenila vláda, putovalo zejména na pomoc se zdravotní péčí.
České zastupitelské úřady ve spolupráci s vybranými africkými zeměmi připravily návrhy deseti projektů, které měly dodat zdravotnická zařízení a vybavení do Etiopie, Ghany, JAR, Maroka, Nigérie, Tuniska a Zambie. „Tato investice do pomoci v Africe je zároveň příležitostí, jak posílit dobré jméno českých firem na trzích mimo Evropu a navázat třeba i dlouhodobější obchodní partnerství,“ okomentoval detaily Programu Afrika ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Pandemie zhoršuje situaci v řadě afrických zemí, které jsou dlouhodobě destabilizovány probíhajícími konflikty a patří mj. k původcům nebo tranzitním zemím migrace do EU. Pozornost proto MZV věnovalo i zemím centrálního Sahelu, kde se humanitární situace v průběhu roku 2020 velmi rychle zhoršovala.
Česko proto 30 miliony korun podpořilo humanitární projekty v Mali a Nigeru, kde neziskové organizace ADRA a Člověk v tísni pomáhají venkovskému obyvatelstvu s obživou. Proti hladu a dětské podvýživě se v této oblasti snaží bojovat i organizace UNICEF a ICRC, jimž ČR poskytla dalších 30 milionů korun na konkrétní pomoc v terénu.
Šíření nového koronaviru s sebou ale také přineslo nárůst dezinformací a konspiračních teorií. „Podpora šíření a přístupu k objektivním a nezávislým informacím je důležitá všude na světě. Neslouží jen v boji proti důsledkům pandemie, ale obecně k rozvoji a stabilitě společnosti v daném státě. Proto jsme podpořili mimo jiné také rozhlasové vysílání v zemích Sahelu," dodal šéf české diplomacie. MZV prostřednictvím renomované švýcarské nadace Hirondelle 2,7 miliony korun přispělo na nezávislé rozhlasové vysílání v nejvíce destabilizovaných oblastech Sahelu, Nigeru a Burkině Faso.
V důsledku politických událostí v Etiopii a jejich bezprostředních dopadů na okolní země, mezi které patří i nárůst uprchlíků, byla pomoc zaměřena rovněž na oblast Afrického rohu. Skrze UNHCR také Česko přispělo 10 miliony korun ženám v etiopských uprchlických táborech, mj. peníze sloužily k ochraně před sexuálním násilím.
Pět milionů korun Česko poslalo také na pomoc lidem, které zasáhly záplavy v Súdánu a na obnovu těchto lokalit.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti