Rozbřesk: Maloobchod versus průmysl, aneb jak moc propadla ekonomika ke konci roku 2020
Listopadový maloobchod by měl dnes odhalit, jak moc zasáhla Česko ke konci uplynulého roku druhá vlna pandemie. Je pravděpodobné, že služby v čele s obchodem zažily další špatný měsíc a vládní nařízení znovu dopadla především na kamenné prodejny nepotravinového zboží a služeb.
Náš nowcast zatím ukazuje na pokles české ekonomiky ve čtvrtém kvartále o 0,5 % (mezičtvrtletně)... Nová čísla z maloobchodu ho však pravděpodobně ještě zhorší a prohloubí rozdíl mezi padající českou ekonomikou a rostoucí německou ke konci roku 2020.
Naštěstí průmysl i po posledních listopadových číslech stále vykazuje slušnou odolnost vůči novým vlnám pandemie. Automobilky, chemický průmysl nebo i výrobci počítačů hlásí už návrat na předkrizové úrovně produkce. Čím to je? Na prvním místě je to bezesporu o vyšší odolnosti odběratelsko-dodavatelských řetězců, jejichž rozpad narušil výrobu a prodej během jarních měsíců. Ke konci roku 2020 už byla také bezesporu odolnější poptávka z Asie, která propadla výrazně na začátku roku a pro německý průmysl je jednou ze stěžejních.
Některým odvětvím také pravděpodobně jarní odstávky výroby pomohly odbourat přebytečné zásoby produkce – podle šetření Evropské komise jsou například zásoby automobilek nejnižší za posledních šest let.
A v neposlední řadě svojí roli může hrát i masivní vládní stimulace ekonomiky napříč celou Evropou. Ta drží nezaměstnanost stejně tak jako příjmy lidí na rozumných úrovních. Současně však zakazuje lidem utrácet za řadu služeb v čele s pohostinstvím, hoteliérstvím, kulturou a rekreací. “Ušetřené peníze” se v některých případech mohou promítnout do nákupů některých statků “dlouhodobější spotřeby” - jako nábytku, jízdních kol, elektroniky nebo lyžařského vybavení.
Problém je naopak s tou částí průmyslu, která závisí na investiční poptávce. Řada podniků investice z opatrnosti odkládala a stále odkládá. I proto odvětví jako strojírenství mají větší problémy než jiní a jejich výkon zůstává pod úrovněmi produkce z počátku roku 2020.
*** TRHY ***
Česká koruna se znovu pokouší o lehké zisky a posunula se k 26,15 EUR/CZK. Dnešní maloobchod pro korunu pravděpodobně moc pozitivních bodů nepřinese. Na druhou stranu může doznívat pozitivní efekt rozhovoru guvernéra Rusnoka, který pro Lidové noviny říká, že se z pandemické krize dostaneme rychleji než z krize po pádu Lehman Brothers. Navíc nepřímo naznačil, že další pohyb sazeb může být směrem vzhůru, i když to i díky silnější koruně zatím nějakou dobu nepředpokládá.
Zahraniční forex
Sledujíce prakticky kontinuální růst amerických úrokových sazeb na delším konci výnosové křivky, rozjeli centrální bankéři z Fedu holubičí kampaň, v níž včera slibovali, že měnová politika zůstane ještě dlouho uvolněná. V reakci na to se eurodolar vrátil nad 1,22. Tato kampaň zřejmě bude pokračovat i dnes, když mají promluvit dvě významné figury washingtonského vedení Fedu – Clarida a Brainardová. Delší sazby tedy možná čeká další negativní korekce, a to zřejmě bez ohledu na dnes zveřejněnou americkou inflaci za prosinec.
Dnes proběhne velmi ostře sledované zasedání polské centrální banky. NBP má co vysvětlovat, neboť v prosinci rozpoutala intervence proti zlotému s cílem ještě více uvolnit měnovou politiku a ekonomice tak pomoci. Ve hře je samozřejmě i snížení sazeb. Ty jsou však dnes již na úrovni 0,1 % a NBP je nebude chtít tlačit do záporu. Navíc guvernér Glapinsky nedávno naznačil, že eventuální snížení sazeb přijde až s novou březnovou prognózou. Pokud tedy NBP sazby nesníží, čekejme zpevnění zlotého, které může klidně ukončit nová intervence.
Ropa WTI po optimistických vyhlídkách od investičních bank jako např. Goldman Sachs dále přidává. Barel americké lehké ropy zdražil o 1,7 % na 53,15 USD. Trojská unce zlata včera posílila na 1.855 USD. Ve srovnání s pondělkem je 6 desetin procenta výše.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Kalkulačka ceny plynu 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Kalkulačka ceny elektřiny 2020
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky