Nevídaný posun ve smýšlení trhů?
Pátek přinesl určité překvapení, neřkuli záhadu. Dnes bych se rád věnoval jedné tezi, která se ji snaží vysvětlit. A podle které by vlastně docházelo k nevídanému posunu ve smýšlení trhů. Podívejme se na ni.
Následující čtyřka grafů srovnává reakci výnosů vládních obligací (2, 10 a 30leté) a dolaru na straně jedné a překvapení týkající se počtu nových pracovních míst v USA na straně druhé (osy x). Co bychom čekali? Pokud je situace v ekonomice (na trhu práce) horší, než se čekalo, ceny obligací by měly jít nahoru (výnosy dolů), protože jejich atraktivita roste. A naopak – horší situace v ekonomice by měla přinášet růst zájmu o obligace a tudíž pokles jejich výnosů. V pátek čísla z trhu práce překvapila negativně, krátkodobé obligace téměř nereagovaly, desetileté a třicetileté vykázaly růst výnosů. Tedy opak toho, co bychom podle výše uvedeného čekali.
Zdroj: Robin Brooks, Twitter
Body v grafech je také proložena přímka, pokud ji budeme statisticky brát jako relevantní, tak odpovídá popsanému vztahu „pozitivní překvapení – růst výnosů, negativní překvapení - pokles výnosů“. K čemu tedy došlo, když výnosy šly proti této mechanice? Mohli bychom uvažovat o tom, že „celá“ čísla z trhu práce byla překvapením negativním, ale ve skutečnosti tomu tak nebylo kvůli tom, co se dělo „pod povrchem“ (viz i Komentář: Americký trh práce - Výrazné propouštění v pohostinství, jinak celkem slušný prosinec). Robin Brooks, který se s námi o grafy dělí, ale poukazuje na to, že u oněch dvouletých obligací k růstu výnosů nedošlo, jen k marginálnímu poklesu. Což by naznačovalo, že tyto obligace reagovaly podle popsaného mechanismu, ale u dlouhodobějších se projevilo ještě něco jiného.
Nebudu čtenáře dlouho napínat, pan Brooks míní, že jde o známku objevující se rizikové prémie u amerických vládních obligací. Jinak řečeno, známku toho, že investoři začínají u těchto obligaci vyžadovat nějakou kompenzaci za riziko spojené s rostoucími deficity a dluhy (které by byly tím větší, o co hůře by na tom ekonomika byla). Ve stejném duchu interpretuje pan Brooks srovnání vývoje výnosů v USA a v eurozóně. Tam jdou totiž výnosy stále dolů, zatímco v USA již nějaký čas rostou:
Zdroj: Robin Brooks, Twitter
Podle pana Brookse nemůže být za růstem výnosů v USA vakcína (tedy od ní odvozený výhled na vyšší ekonomickou aktivitu), protože ta je globální a „působila“ i na Evropu. Poslední data z USA byla spíše negativní (viz výše) a jako vysvětlení rozdílu mezi USA a Evropou tedy zbývá objevující se americká fiskální prémie (ne prémie časová, či pojící se s nejistotou ohledně inflace).
Tuto úvahu beru jako tezi. Data jsou volná, hovoříme o krátkém časovém úseku. Na druhou stranu asi nyní přijdeme na více než jeden důvod, proč by i v případě USA byla nějaká fiskální prémie namístě. Doposud byly přitom americké obligace cenným papírem, k jehož výnosům se jen přičítaly rizikové prémie u jiných zemí. Tato teze říká, že americké obligace by již nebyly čistým bezpečným útočištěm, a pokud by se potvrzovala, šlo by o docela významnou věc pro celý globální finanční systém.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Nevídaný posun ve smýšlení trhů?
- Probíhá nevídaná divergence, trhy klidné nenechá
- Konec roku přináší na trhy dlouho nevídaný optimismus
- Vedoucí posunu, posunovači, brzdaři, Vedoucí posunu, posunovači, brzdaři - Volná místa
- Evropským trhům uškodil slabý ZEW, NWR vylétla na posunu s věřiteli
- Closing Bell & výhled na 27. 2. – kam posune Powell trhy?
- Closing Bell & výhled na 11. 6. – kam posune trhy následující, nabitý, týden?
- Minuta s XTB o posunu v jednání o obchodu mezi USA a Čínou a pozitivní reakci na trzích (7.11.2019)
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory