Makroekonomika  |  31.12.2020 14:43:27

Komentář ČBA k bankovní statistice za listopad 2020

Objem bankovních úvěrů rezidentům podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci listopadu 2020 dosáhl 6,232 bilionu korun, což představuje pokles o 36 miliard korun. Klesl také objem vkladů rezidentů, a to na 5,477 bilionu korun z 5,529 bilionu korun v říjnu.

Domácnosti dluží celkem 1,851 bilionu korun , s meziměsíčním nárůstem o 12 miliard korun. Stále jasně dominují – s podílem 77 % – úvěry na bydlení, které stouply na 1,424 bilionu korun (podle ČNB meziměsíční nárůst o 0,8 %). Na druhou stranu spotřebitelské úvěry meziměsíčně poklesly na 264 mld. korun (pokles o 0,1 % oproti říjnu).

V případě domácností podíl nevýkonných úvěrů v listopadu mírně stoupl na 1,7 % poté, co v říjnu dosáhl 1,5 %.

V případě úvěrů v Česku působícím (nefinančním) podnikům zaregistrovala ČNB pokles o 12 miliard korun na 1,152 bilionu korun, přičemž podíl dlouhodobých úvěrů představoval 57 %.

Procento nevýkonnýchúvěrů se i v případě podnikové sféry stále pohybuje na dohled historických minim i přesto, že v listopadu oproti předchozímu měsíci podíl vzrostl o 0,3 procentního bodu na 3,8 %.

Stojí za to připomenout, že ukončení splátkových moratorií ke konci října se nijak neprojevilo na skokovém nárůstu podílu nevýkonných úvěrů. Ten je stále velmi nízký, je ale potřeba se připravit na období, kdy bude zřejmě po nějakou dobu stoupat. Před deseti lety byl podíl nevýkonných úvěrů u podniků na úrovni 9 %, zatímco u domácností dosáhl v květnu 2013 na hranici 5,3 %.

Oproti vývoji úvěrů je vhodné porovnávat i vývoj vkladů v bankovním systému, kde listopad přinesl další vzestup korunových úložek i depozit v cizí měně jak v případě nefinančních podniků, tak i domácností, a to přesto, že celkové vklady rezidentů vlivem poklesu v sektoru vládních institucí poklesly.

Autor: Miroslav Zámečník, ekonomický analytik České bankovní asociace


Česká bankovní asociace vznikla v roce 1990 a je dobrovolným sdružením právnických osob podnikajících v oblasti peněžnictví. V současné době sdružuje 40 členů. Rolí asociace je především zastupovat a prosazovat společné zájmy členů, prezentovat roli a zájmy bankovnictví vůči veřejnosti, podílet se na standardizaci postupů v bankovnictví a na vytváření odborných zvyklostí, podporovat harmonizaci bankovní legislativy s legislativou Evropské unie a vyvíjet aktivitu v informativní a školící oblasti. ČBA je členem Evropské bankovní federace a EMMI.

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance, V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních.
Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako ekonomický analytik České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688