Aktuální podmínky pro cestování Belgie/ČR - Další posílení kontrol od 2. 1. 2021
Aktuální podmínky pro cestování Belgie/ČR
30.12.2020 / 11:15 | Aktualizováno: 31.12.2020 / 12:34
Od 1. srpna musí cestující přijíždějící do Belgie vyplnit „Public Health Passenger Locator Form“. K 23. září od 16:00 je celá ČR z belgického pohledu "červenou zónou". Belgie je na českém semaforu červená od 4.11. V Belgii je z hlediska prevence požadováno dodržování 6 základních pravidel individuálního chování, především dodržování osobního odstupu min. 1,5 m a povinnost nošení roušek. Vzhledem k nárůstu počtu nakažených COVID-19 byla v Belgii přijata dvojitá strategie, která zahrnuje zodpovědnost jak federálních, tak regionálních představitelů.
1. NÁVRAT DO ČESKÉ REPUBLIKY
Informace k podmínkám návratu do ČR jsou pravidelně aktualizovány na stránkách MV : Pravidla vstupu do České republiky
Odběrové centrum na letišti Brusel Zaventem
Seznam dalších odběrových míst v Belgii
Odběrové centrum na Letišti Václava Havla v Praze
2. VSTUP NA ÚZEMÍ BELGIE
Hranice v souladu s evropskými dohodami zůstávají otevřené, všechny cesty jsou ovšem „důrazně nedoporučované“;
Občané a rezidenti Belgie, jiného státu EU, schengenského prostoru nebo Spojeného království a jejich rodinní příslušníci se mohou do Belgie vždy vrátit nebo sem přicestovat.
Kompletní info ke stávajícím opatřením: https://www.info-coronavirus.be/en/faq/(bude aktualizováno během 31. 12. 2020)
Pokud máte doplňující dotazy týkající se formuláře, testování a povinnosti karantény v Belgii, kontaktujte belgické Ministerstvo zdravotnictví na čísle 0800 14 689 nebo e-mailem na adresu info.coronavirus@health.fgov.be Pro Vaše doplňující dotazy k cestování lze v pracovní dny od 9:00-17:00 kontaktovat informační linku belgického MZV: +32 (0)2 501 4000 (v NL/AJ a FJ). |
Při příjezdu do Belgie platí následující opatření:
1/ Všichni NEREZIDENTI ve věku od 12 let přijíždějící do Belgie z červené zóny se musí od 25.12. prokázat negativním výsledkem PCR testu (test musí být proveden nejdříve 72 hodin před odjezdem na Belgické území).
Výjimky: a) Cestující, kteří nepřijíždějí do Belgie leteckou nebo lodní dopravou a jsou v zahraničí maximálně 48 hodin nebo v Belgii budou pobývat maximálně 48 hodin.
b) Cestující, kteří se přepravují pouze letecky a kteří zůstávají výlučně v tranzitní zóně bez vstupu na belgické území
Poznámka: Potvrzení o negativním výsledku PCR testu musí být v papírové nebo elektronické podobě. Dokument musí být vyhotoven v holandštině, francouzštině, němčině nebo angličtině. Výsledek tohoto testu musí být negativní. Datum pořízení vzorku musí být jasně uvedeno: dokument je platný po dobu 72 hodin od tohoto data. Přijaty jsou pouze testy PCR na SARS CoV-2 s potvrzením PCR. Test musí být proveden v oficiální laboratoři v zemi, ze které cestující přijíždí, a musí být potvrzen pověřeným lékařem (ekvivalent čísla INAMI).
V případě organizované přepravy je dopravce povinen zkontrolovat, zda osoby před nástupem do přepravy vykazují negativní výsledek testu. Při absenci negativního výsledku je dopravce povinen vyloučit cestujícího z dopravy. U osob přijíždějících do Belgie vlastními prostředky lze na hranicích očekávat namátkové kontroly. Prezentace negativního testu neznamená žádnou výjimku z povinnosti vyplnit PLF a možných opatření, konkrétně povinnosti karantény a povinného testu sedmý den po příjezdu do Belgie.
2/ KAŽDÝ CESTUJÍCÍ musí před příjezdem do Belgie vyplnit formulář PLF - více info viz níže
Výjimky: Cestující, kteří nepřijíždějí do Belgie leteckou nebo lodní dopravou a jsou v zahraničí maximálně 48 hodin nebo v Belgii budou pobývat maximálně 48 hodin. Při cestě letadlem nebo lodí musí cestující v případě cesty do 48h zaškrtnout adekvátní políčko v PLF formuláři - SMS neobdrží a karanténa není v tomto případě povinná.
3/ Od 31.12. karanténa povinná při příjezdu po pobytu v červené zóně nad 48 hodin PRO VŠECHNY - více info viz níže
Všechny pobyty v červené zóně jsou od 30. 12. považované za vysokorizikové kontakty. Od 31. prosince se budou muset všechny osoby, které pobývaly v červené zóně více než 48 hodin nastoupit karanténu. Tato může být ukončena výhradně po absolvování testu s negativním výsledkem uskutečněným sedmý den karantény. Toto opatření je zatím platné do 15. ledna.
Výjimky jsou zatím předpokládané pouze v těchto případech:
- Pro osoby, které vykonávají klíčové funkce v zásadních odvětvích. Zde může být povolena práce na místě výkonu činnosti na základě potvrzení zaměstnavatele (v souladu s rozhodnutím konference ministrů zdravotnictví publikovaného 2. prosince 2020)
- Studenti smí v mimořádných případech přerušit karanténu za účelem složení zkoušky, a to pouze na tu zkoušku
- Rezidenti, kteří pobývali v zahraničí ze služebních důvodů mohou porušit karanténu do 4. ledna za předpokladu, že mají potvrzení zaměstnavatele o pracovní cestě. Od 4. ledna bude vyhodnocení Passenger Locator Formmu (PLF) evidovat i služební cesty potvrzené zaměstnavatelem.
4/ Od 31.12. testy PCR povinné první a sedmý den karantény - více info viz níže
Obyvatelé, kteří se vracejí z červené zóny (ČR je od 23. září z belgického pohledu zařazena celá mezi "červené zóny") po pobytu nad 48 hodin se musí povinně nechat testovat první a sedmý den karantény. Od 2. ledna 2021 obdrží navrátilci SMS, která jim umožní se nechat testovat v jednom z testovacích středisek. Na bruselském letišti (Brussels Airoprt - Zaventem) bude ještě více navýšená kapacita, aby bylo cestujícím přilétajícím do Belgie umožněno se nechat testovat dobrovolně ihned po příletu. Na letišti v Charleroi a na nádraží Bruxelles-Midi bude zařízena možnost testování.
5/ Další posílení kontrol od 2. 1. 2021
Obzvlaštní úsilí bude věnováno k posílení kontroly dodržování přijatých opatření v rámci přeshraničního pohybu, jmenovitě kontrola vyplňování PLF a od 25. prosince také předkládání negativního testu nerezidenty při vstupu na belgické území.
Kontroly budou systematické u všech, kteří se veřejnou dopravou dostali do Belgie, tzn. na vlakových i autobusových nádražích, v přístavu a na letištích. Motoristé budou na hranicích podrobeni pravidelným kontrolám.
3. TRANZIT
Pro tranzit se i nadále doporučuje volba pokud možno nejpřímější trasy při dodržování osobního odstupu v autě (necestují-li spolu v jednom vozidle osoby tzv. rozšířené sociální buňky) a potvrzení o tom, že zemí projíždíte pouze za účelem tranzitu.
Od cestujících, kteří se přepravují pouze letecky a kteří zůstávají výlučně v tranzitní zóně bez vstupu na belgické území, se negativní výsledek testu nevyžaduje.
Tranzit přes Německo - informace Velvyslanectví SRN v Praze
Informace k tranzitu přes Německo či další země naleznete v Rozcestníku MZV.
4. PŘÍJEZDOVÁ OPATŘENÍ PRO REZIDENTY (PLF FORM, KARANTÉNA, TEST)
Kompletní info ke stávajícím opatřením: https://www.info-coronavirus.be/en/faq/(bude aktualizováno během 31. 12. 2020)
ZCELA ZÁSADNÍ JE PŘED CESTOU DO BELGIE VYPLNĚNÍ PLF form
Každý cestující od věku 16 let, který přijíždí do Belgie, bez ohledu na to, jaký je jeho status, země původu, účel cesty nebo použité dopravní prostředky, musí 48 hodin před příjezdem vyplnit samostatný formulář PLF (Public Health Passenger Locator Form). Preferováno je vyplnění v online podobě: https://travel.info-coronavirus.be/public-health-passenger-locator-form. Pouze děti do 16 let, které cestují s dospělou osobou, mohou být uvedeny na formuláři spolu s dospělým.
Není-li možné vyplnit PLF online, je možné ho stáhnout v PDF: https://dofi.ibz.be/sites/dvzoe/FR/Documents/BELGIUM_PassengerLocatorForm.PDF a odevzdat v den příjezdu příslušným orgánům podle toho, jak do Belgie přijedete. (Pokud přiletíte do Belgie letadlem (přicestujete lodí): Vytištěný formulář musí být vyplněn před nástupem na palubu a předložen dopravci. Při cestě ze země mimo schengenský prostor musí být formulář předložen pohraniční policii. Pokud vstoupíte do Belgie jiným způsobem (autobus, vlak, auto): V den svého příjezdu do Belgie musíte odeslat formulář na PLFBelgium@health.fgov.be)
Výjimka z povinnosti vyplnění PLF: osoby, které cestují jinak než letecky či lodí a jejichž pobyt v Belgii nepřesáhne 48 hodin v Belgii nebo kteří zůstali méně než 48 hodin mimo Belgii.
Ve formuláři uvede cestující podle skutečnosti mimo jiné informace o tom, ve kterém regionu/regionech pobýval 14 dní před příjezdem do Belgie a zároveň informaci o leteckém spoji či jiném způsobu dopravy. Od 1.10. je součástí PLF také autoevaluační dotazník. Po jeho vyplnění bude automaticky vypočítáno skóre za účelem vyhodnocení rizika, kterému byla osoba vystavena během cesty/pobytu v zahraničí, a vyhodnocení nutnosti podrobit se testu a karanténě.
Je nutné vyplnit celý formulář čitelně a pravdivě. V případě nevyplnění formuláře může být odmítnut vstup na území a zahájeno trestní řízení.
Na základě poskytnutých informací v PLF form obdrží cestující z červené zóny prostřednictvím SMS kód k provedení testu a odkaz k registraci, který obsahuje rovněž základní informace ke karanténě a opatřením odkáže je na testovací centra v příslušném regionu: https://testcovid.be/ (Osoby, které nemají belgické národní číslo, budou vyzvány, aby si sjednaly termín testu telefonicky). Cestující, kteří obdrželi výše zmíněný aktivační kód za test zaplatí kolem 46,81 EUR (pokud však cestující má belgické zdravotní pojištění, test by měl být hrazen přímo pojišťovnou: https://www.info-coronavirus.be/en/testing/). Pokud bude pobyt cestujícího v Belgii kratší než 48 hodin, neobdrží žádnou SMS; nemusí do karantény ani na test. Vyžaduje se však odpovědné jednání, aby se předešlo zbytečným rizikům.
Test se provede 1. a 7. den po dni vysoce rizikového kontaktu nebo po návratu do Belgie z červené zóny.
Schůzku k provedení testu lze sjednat prostřednictvím rezervačního nástroje dostupného na www.MaSante.be. Výsledek testu bude také k dispozici na tomto webu. Pro osoby, které používají aplikaci Coronalert, je také možné test propojit se 17místným kódem vygenerovaným aplikací.
Pokud je test pozitivní, je vysoce rizikový kontakt izolován po dobu nejméně 7 dnů ode dne provedení testu. Pokud je test negativní, lze vysoce rizikový kontakt z karantény uvolnit, při zachování zvýšené bdělosti po dobu 14 dnů po posledním vysoce rizikovém kontaktu. Pokud není proveden žádný test (například u dítěte do 6 let) nebo pokud není výsledek testu k dispozici včas, karanténa asymptomatických vysoce rizikových kontaktů končí po 10. dni ode dne posledního vysoce rizikového kontaktu. Po této karanténě následuje období zvýšené ostražitosti po dobu 4 dnů.
Výjimky:
- Osoby, které vykonávají klíčové funkce v zásadních odvětvích. Zde může být povolena práce na místě výkonu činnosti na základě potvrzení zaměstnavatele (v souladu s rozhodnutím konference ministrů zdravotnictví publikovaného 2. prosince 2020)
- Studenti smí v mimořádných případech přerušit karanténu za účelem složení zkoušky, a to pouze na tu zkoušku
- Rezidenti, kteří pobývali v zahraničí ze služebních důvodů mohou porušit karanténu do 4. ledna za předpokladu, že mají potvrzení zaměstnavatele o pracovní cestě. Od 4. ledna bude vyhodnocení Passenger Locator Formmu (PLF) evidovat i služební cesty potvrzené zaměstnavatelem.
Pokud pobyt cestujícího v Belgii trvá kratší dobu než karanténní období, může dotyčný opustit zemi v plánovaném termínu (aniž by dokončil karanténu).
Kompletní přehled stávajících opatření: https://www.info-coronavirus.be/en/faq/.
V Belgii je z hlediska prevence požadováno dodržování 6 základních pravidel individuálního chování, především dodržování osobního odstupu min. 1,5 m od osob, které nejsou členy stejné domácnosti, či tzv. sociální buňky, povinnost nošení roušek a pokud možno upřednostňování práce z domova. Vzhledem k nárůstu počtu nakažených COVID-19 byla v Belgii přijata strategie, která zahrnuje zodpovědnost jak federálních, tak regionálních představitelů.
Nadále platí federální zákaz vycházení od 00:00 do 05:00, s výjimkou Bruselu a Valonska, kde platí zákaz vycházení delší, a to od 22:00 do 06:00.
1) Hygienická opatření zůstávají zásadní (časté mytí rukou, používání desinfekčního gelu, v případě nemoci kontaktovat lékaře telefonicky a zůstat v maximální míře doma, povinnost nošení roušky...)
2) Outdoorové aktivity by měly být pokud možno upřednostňovány. Venku se lidé smí setkat se čtyřmi osobami za předpokladu, že všichni po celou dobu zůstávají v pohybu; Popřípadě musí být interiér dostatečně větraný;
3) Zvláštní zřetel musí být věnován osobám rizikových skupin vůči nimž je nutné aplikovat další preventivní opatření;
4) Dodržování bezpečnostní vzdálenosti zůstává v platnosti s výjimkou osob v jedné domácnosti, dětí do 12 let a osob, s nimiž máme bližší kontakt v rámci tzv. sociální buňky (Blízké kontakty jsou od 19. 10. omezeny na maximálně 1 osobu nad rámec osob stejné domácnosti).
5) Setkání soukromé nebo rodinné povahy jsou od 9. 10. omezena na maximálně 1 osobu (po dobu dvou týdnů vždy stejné), nepočítají se děti do 12 let. Osamocené osoby budou výjimečně moci pozvat na návštěvu dvě osoby namísto jedné, a to mimořádně ve sváteční večery 24. 12. a 25. 12. Veřejné akce jsou povoleny pouze za předpokladu respektování přísných pravidel (viz www.covideventriskmodel.be).
6) Práce na dálku (télétravail/ home-office) bude povinná tam, kde je to možné. Pokračovat ve své činnosti v případě zachování osobních odstupů a nošení roušek budou smět např. stavební firmy, zahradníci apod.
Platí povinnost nošení roušek (nebo jiné alternativy umožňující zakrytí úst a nosu) v hromadné dopravě (MHD, zastávky, nádraží, letiště apod.) pro osoby od 12 let. Roušku je potřeba nosit i tam, kde nelze dodržet vzdálenost 1,5 m (při určitých druzích pracovních činností; ve většině veřejných, uzavřených prostor jako jsou obchody, nákupní centra, kina, muzea, knihovny, herny, soudní budovy, veřejné budovy v částech přístupných veřejnosti, v pohostinství s výjímkou u stolu atd… , na frekventovaných místech jako tržiště, nákupní ulice, apod.) a dalších místech určených obecním úřadem. Povinnost roušky neplatí pro děti mladší 12 let. O dalších místech může být rozhodnuto obcí.
Nákupy a pohostinství:
Obchody budou moci znovu otevřít v úterý 1. prosince – premiér ale varoval, že nebude možné „zábavné nakupování“. Nákupy se mají dělat rychle a samostatně s klientským limitem 10 m2. Cílem je, aby nebylo na jednom místě nahromaděno moc lidí.
Muzea a plavecké bazény mohou otevřít ke stejnému datu za dodržení příslušných protokolů.
Některé sektory budou muset zůstat zavřené, pokračují ovšem i pomocná opatření provozovatelům – zde jsou myšleny vysoko kontaktní služby jako kadeřníci, maséři apod.
Restaurace a kavárny zůstávají zavřené minimálně do 1. února s vyhodnocením situace v polovině ledna
Trasování:
K 30. září je spuštěna trasovací mobilní aplikace CoronaAlert: https://coronalert.be/en/
V případě příznaků by se měl pacient okamžitě izolovat po dobu 7 dnů a kontaktovat svého lékaře, aby mohl co nejrychleji absolvovat test. V případě negativního výsledku může pacient opustit karanténu, jakmile to jeho zdravotní situace dovolí. V případě pozitivního testu je karanténa prodloužena. Karanténa a testy jsou v kompetenci belgických místních úřadů (obcí a regionů), proto je třeba ověřit vždy aktuální pravidla v místě bydliště v Belgii. Specifika platných pravidel pro každý region/jazykové společenství lze nalézt na následujících odkazech:
Valonsko
Vlámsko
Brusel hlavní město
germanofonní společenství
Všechna výše uvedená opatření budou platit do 15. ledna 2021. Případný přechod do nové fáze bude vyhodnocen na základě lékařských indikátorů začátkem ledna.
Kompletní přehled stávajících opatření: https://www.info-coronavirus.be/en/faq/.
7. DOPRAVA
K cestám mezi Belgií a ČR je možné využít mezinárodní jízdenku Českých drah (nejrychlejší spoj +- 11hod).
Od 15. 6. zahajuje provoz v obou směrech obvyklá autobusová linka RegioJet, od 18. 6. Flixbus z Prahy do Bruselu a od 19. 6. opačným směrem.
Provoz na bruselském letišti Zaventem je v omezené kapacitě obnoven. Za současných okolností je vstup na terminál povolen pouze cestujícím, zaměstnancům letiště a osobám, které potřebují vyřídit změnu letenky na přepážce. Doprovázet cestujícího do odletové haly nebo vyzvednout cestujícího v příletové hale není prozatím možné (nejedná-li se o osobu vyžadující speciální asistenci).
Stále dochází k častým změnám v letecké dopravě, aktuálně je rušena řada letů na lince Brusel-Praha (v obou směrech).
Informace k létání z Belgie: https://www.brusselsairport.be/en/passengers/the-impact-of-the-coronavirus/your-travel-options
Letecká společnost Brussels Airlines nabízí pro letecké operace mezi Bruselem a Prahou spoje s přestupem ve Frankfurtu.
Czech Airlines plánuje zahájit letecké spoje na lince Praha - Brusel k 17.12.2020.
Společnost Ryanair, která operuje lety mezi Charleroi a Prahou obnovila provoz ze 40 % od 1. srpna (aktuálně nabízí lety v pátek a v neděli).
*Nabídka spojů se může lišit od výše uvedeného, konzultujte laskavě přímo stránky dopravce.
8. DOPORUČENÍ
Důrazně upozorňujeme na to, že v Belgii mohou být v různých částech odlišná restriktivní opatření, která se mohou rychle měnit (například lokální omezení pohybu nebo povinnost nošení roušky v určité zóně). Ve vlastním zájmu proto důrazně doporučujeme zkontrolovat omezení regionů a měst, kam budete cestovat, jelikož nařizování lokálních opatření mají ve své pravomoci. Nedodržení karantény nebo jiných opatření může být pokutováno až do částky 4.000 EUR či odnětím svobody na dobu až šesti měsíců.
V případě onemocnění je třeba telefonicky kontaktovat obvodního lékaře. V případě reálného podezření z nákazy COVID-19 budete testováni. V případě pozitivního testu budou zmapovány a vyhledávány Vaše blízké kontakty za účelem zamezení dalšího šíření infekční nemoci.
Před jakoukoliv cestou doporučujeme kontaktovat zdravotní pojišťovnu a ověřit si, zda všeobecné či sjednané cestovní pojištění pokrývá případné náklady spojené s nečekanou karanténou nebo léčbou COVID-19 a repatriací. Pokud nikoliv, pak doporučujeme sjednání dostačujícího připojištění.
https://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/index_cs.htm
9. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE
informace pro DIPLOMATICKÉ MISE viz podrobně na webu MZV Belgie: https://diplomatie.belgium.be/en/services/protocol/covid-19 |
Public Health Passenger Locator Form: https://travel.info-coronavirus.be/public-health-passenger-locator-form |
Interaktivní mapa MZV BE: https://diplomatie.belgium.be/en |
Informace k opatřením, karanténě a cestování: https://www.info-coronavirus.be/en/ |
Pokud máte doplňující dotazy týkající se formuláře, testování a povinnosti karantény v Belgii, kontaktujte belgické Ministerstvo zdravotnictví na čísle 0800 14 689 nebo e-mailem na adresu info.coronavirus@health.fgov.be Pro Vaše doplňující dotazy k cestování lze v pracovní dny od 9:00-17:00 kontaktovat informační linku belgického MZV: +32 (0)2 501 4000 (v NL/AJ a FJ). |
WANDA - Institut pro studium tropických nemocí
SCIENSANO - institut zdraví
EPISTAT - Detailní statistiky
https://reopen.europa.eu/cs/map/BEL
Průběžně sledujte aktualizované informace o cestování MZV:
Rozcestník informací k cestování
Registrace v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí)
Situace se neustále mění, proto doporučujeme sledovat webové stránky Ministerstva vnitra ČR, které jsou průběžně aktualizovány.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Dow Jones (DJI) - aktuální graf akcie Dow Jones (DJI) v bodech
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Aktuální cena benzínu, cena nafty
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
?