COVID - 19: Pravidla pro cestování do USA a povinnosti při návratu do ČR platná od 18. 12. 2020
COVID - 19: Pravidla pro vstup a povinnosti při návratu do ČR platná od 18. 12. 2020
05.11.2020 / 00:21 | Aktualizováno: 18.12.2020 / 17:13
Dnem 18. prosince 2020 vstupuje v účinnost aktualizace ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví, týkající se omezení překročení státní hranice a otázek vstupu na území ČR.
https://koronavirus.mzcr.cz/ochranne-opatreni-omezeni-prekroceni-statni-hranice-cr-s-ucinnosti-od-18-12-2020-do-odvolani/,
Nový způsob hlášení příjezdu na území ČR hygienické stanici – před vstupem
Všechny osoby (včetně občanů ČR) s výjimkou stanovených kategorií (pracovníků mezinárodní dopravy, občanů EU a cizinců s trvalým či dlouhodobým pobytem v EU, kteří tranzitují přes ČR do 12 h, diplomatů a úředníků mezinárodních organizací registrovaných u MZV při pobytu na území do 14 dnů a dětí do 5 let věku), které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19, jsou nově podle bodu I./2. ochranného opatření povinny:
- před vstupem na území ČR oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického Příjezdového formuláře - viz www.prijezdovyformular.cz;
- předložit oznámení při hraniční nebo pobytové kontrole; a
- bezodkladně (nejpozději však do 5 dnů od vstupu na území ČR) se na území ČR podrobit na vlastní náklady RT-PCR testu.
Nově se tedy příjezd na území nehlásí až s jeho uskutečněním, ale předem, tj. před samotným vstupem na území, a to novým způsobem, kterým je vyplnění elektronického formuláře přes internet s tím, že se následně oznámením prokáží při hraniční/pobytové kontrole.
Uznávání RT-PCR testů z jiných ČS EU
Občané EU a občané třetí země s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v některém členském státě EU se nově mohou na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu i v jiném členském státě EU před jejich příjezdem na území ČR. Tím mohou nahradit povinnost absolvovat RT-PCR test při příjezdu na území ČR. Test nesmí být při jeho předložení na území ČR starší 72 hodin (viz bod III./5. nového ochranného opatření).
Zákaz volného pohybu
Zákaz volného pohybu osob, které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19, na celém území ČR s výjimkou explicitně vyjmenovaných cest v bodě II. ochranného opatření je nutné nově dodržovat buď po celou dobu pobytu na území, po dobu trvání karanténního opatření nebo po dobu alespoň 10 dnů od vstupu na území ČR.
Před návratem do ČR doporučujeme prostudovat informace na webu Ministerstva vnitra ČR v kapitole Koronavirus - informace MV, zejména kapitolu Pravidla pro vstup osob na území České republiky dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví
Obdobné informace v anglické verzi jsou na webové stránce Ministerstva vnitra ČR v článku Coronavirus - Information of MoI. Pokud byste měli potíže při odbavení během odletu na letišti v zahraničí, je možné personálu letecké společnosti zde uvedené podmínky cestování ukázat.
Doporučujeme, abyste si před cestou z USA do Evropy ověřili u přepravující letecké společnosti podmínky pro přijetí cestujících k přepravě a pro tranzit na přestupních letištích. Přehled aktuálně platných pravidel vstupu cizinců je k dispozici na webu IATA.
V současné době je možné letecky přicestovat z USA až do České republiky. Je však nutno přestupovat na území jiných států, neboť v současné době neexistuje přímé letecké spojení do Prahy.
Doporučujeme prostudovat webové stránky našich velvyslanectví ve státech, kde budete přestupovat. Slouží k tomu Rozcestník informací k cestování do ostatních států.
Vybrané webové stránky velvyslanectví v Berlíně, Bratislavě, Bruselu, Haagu, Londýně, Paříži, Vídni a Varšavě.
Seznamte se též s informacemi na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Pokud žijete v USA a vracíte se do ČR s platným českým pasem spolu s blízkým rodinným příslušníkem, který má pas americký, vztahuje se na něj výjimka ze zákazu vstupu občanů třetích zemí v červené zóně (bod I.4 e) Ochranného patření Ministerstva zdravotnictví.
Rodné a oddací listy si vezměte české i americké. Pokud máte jen české matriční doklady, nechte si je přeložit do angličtiny.
Zjistěte si proto podmínky tranzitu rodinných příslušníků u zastupitelského úřadu státu, přes který budete tranzitovat nebo letecké společnosti.
Může se stát, že již při odbavení na letišti v USA bude třeba doložit, že do ČR cestujete na delší dobu či z nějakého závažného důvodu a nikoliv jen na běžnou krátkodobou návštěvu či za turistikou.
Dále doporučujeme sledovat informace na portálech:
Ministerstva zahraničních věcí ČR
Dotazy ohledně podmínek vstupu na území ČR můžete zaslat na e-mailovou adresu Ministerstva vnitra ČR: cestovani.covid19@mvcr.cz
Vzor lékařského potvrzení o výsledku testu PCR na průkaz SARS-CoV-2 k doložení při překročení hranice ČR též naleznete na portálu Ministerstva vnitra ČR.
Dále doporučujeme navštívit webové stránky:
Rady a doporučení pro domácí karanténu
Informaci o odběrových místech, kde si mohou nechat občané udělat test, i když nemají příznaky ani doporučení či žádanku od lékaře naleznete na portálu Ministerstva zdravotnictví ČR v odkazu https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/#menu.
V případě jakýchkoliv příznaků počínajícího infekčního onemocnění, jako je zejména zvýšená teplota, kašel, dušnost, zažívací obtíže, ztráta čichu, celková slabost, neprodleně oznamte tuto skutečnost telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem svému ošetřujícímu lékaři.
Dále je vhodné po návratu domů též telefonicky kontaktovat ošetřujícího lékaře, který Vám případně po nařízení karantény může vystavit tzv. eNeschopenku.
Po návratu do ČR nezapomeňte zrušit svoji registraci v aplikaci DROZD.
V USA je základním zdrojem informací o testování portál amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (Centers for Disease Control and Prevention - CDC). Dle stanoviska CDC by se testování mělo provádět jen dle stanovených priorit. V každém státě dále platí upřesňující pravidla - víz článek COVID-19: ZDRAVOTNÍ PÉČE V USA.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select
?