Saxo Bank (home.saxo)
Komodity  |  18.12.2020 13:18:34

Ropa i průmyslové kovy sázejí na silné zotavení v roce 2021

Optimismus kolem vakcíny a stimulů žene akciové trhy i komodity stále výš a dolar čím dál níž. Od 9. listopadu, kdy se objevilo první z několika nadějných oznámení o vakcíně od firem Pfizer/BioNTech, se zejména akcie souvisejících s technologiemi a jistou automobilkou chovají, jako by byly na steroidech. Postupně tak vznikají tržní podmínky, které ze všeho nejvíc připomínají týdny těsně předtím, než před dvaceti lety splaskla technologická bublina. A tak máme za to, že stoupá riziko, že tahle „party“ dřív nebo později utrpí srážku s realitou.

Hlavně průmyslové kovy, ropa a pohonné hmoty v minulém týdnu výrazně zareagovaly na možnost, že se současná silná poptávka z Asie, za kterou stojí především Čína, ještě dál zvýší, jakmile se Evropa a USA vymaní ze sevření COVIDu-19. Díky tomu se dokázaly některé trhy, zejména ten energetický, vyrovnat s dalším zpomalením poptávky po pohonných hmotách kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem i počtu úmrtí.  

Zlato nemá dostatečné momentum a v současné situaci, kdy nastává každoroční období nízké likvidity, dál konsoliduje, takže stoupá riziko zvýšené volatility. Zvlášť poté, co návrat do oblasti relativního bezpečí nad 1850 USD za unci nevydržel ani celý den. I stříbro začalo klesat poté, co bylo na hladině 24,80 USD za unci důrazně odmítnuto. Jak už jsme zmínili, nastává čas, kdy investoři každým rokem brání své zisky a kdy může nedostatečné momentum způsobit výrazné výkyvy cen. Momentum ovšem neschází jen těmto drahým kovům, ale v poslední době i platině. Měď zatím neprorazila hladinu, která by mohla způsobit obavy u spekulantů držících nyní značné dlouhé pozice.

     

 

 Ceny průmyslových kovů dál stoupaly. Asijští obchodníci vyhnali klíčové komodity od mědi až po železo na nová sedmiletá maxima. Železná ruda poskočila o víc než 40 %, a než začalo vybírání zisků, dosáhla její cena v Singapuru 160 dolarů za tunu. Výš ji hnala kombinace hned několika faktorů – poklesu očekávané nabídky od největšího světového producenta, firmy Vale, když se listopadové dodávky z Brazílie propadly na šestiměsíční minimum, mohutné čínské poptávky, která díky podpoře infrastruktury vyčerpala zásoby, a také spekulací, kterými se trhy jen hemží.

HG měď mezitím na londýnské burze kovů dosáhla před vybíráním zisků téměř 8000 dolarů za tunu. Zároveň dosáhla zcela nezávisle na tom cena bavlny 19měsíčního maxima, když americké ministerstvo zemědělství kvůli propadu produkce v letech 2020-21 na čtyřleté minimum razantně omezilo svou předpověď světových zásob. Produkce klesá v Indii, Pákistánu, ale i v USA.

Pokud se o mědi říká, že má doktorát z ekonomie, protože lze podle ní určit stav globální a hlavně čínské ekonomiky, o bavlně by se dalo říct, že má doktorát z chování spotřebitelů, protože se využívá při výrobě celé řady textilních produktů. Ale vážně - současný vývoj těchto dvou komodit ukazuje, že se rok 2021 může nést ve znamení značného rizika růstu vstupních nákladů.

 

A u rostoucích vstupních nákladů ještě chvíli zůstaneme. Za posledních pár měsíců jsme byli svědky dramatického vzestupu nákladů na přepravu kontejnerůČíny do zbytku světa. Evropské a americké stimuly a vládní podpora v průběhu první fázi pandemie pomohly slušně nastartovat spotřebitelské výdaje. Značná část těchto peněz skončila v Číně výměnou za spotřební zboží, zatímco poptávka z Číny byla na těchto trzích relativně nízká. To narušilo tržní rovnováhu a přístavy po celém světě jsou náhle plné prázdných kontejnerů, které se musí vrátit zpět do Číny. A tak se náklady na pronájem 12metrového lodního kontejneru z Šanghaje do Los Angeles vyšplhaly nad 4000 dolarů a do Rotterdamu dokonce nad 4500. Přitom se pětiletý průměr u obou blíží 1500 dolarů.

Ropa dál stoupala a za poslední měsíc oba globální benchmarky, Brent i WTI, posílily téměř o čtvrtinu. V druhém prosincovém týdnu ropa Brent poprvé od počátku března, kdy Saúdská Arábie vyhlásila dost nešťastně načasovanou cenovou válku, vrátila na 50 dolarů za barel. Fakt, že k tomu došlo během týdne, kdy v USA stoupaly zásoby ropy a poptávka po pohonných hmotách uprostřed pandemie, která se vymkla veškeré kontrole, dál klesala, jasně ukazuje, nakolik je trh ochotný přehlížet slabé krátkodobé fundamenty a upínat své naděje k rychlému zotavení po nasazení vakcíny, tedy hlavně k druhému pololetí příštího roku

Vzhledem k tomu, jak se Brent chová už od června v okolí klíčových technických Fibonacciho hladin, které jsou v grafu zvýrazněny, lze očekávat, že se teď budou trhy snažit konsolidovat poblíž současné hladiny. Ale zatímco akcie energetických společností mohou v očekávání budoucího vzestupu cen ropy a výnosů posilovat, trh s fyzickou ropou musí den co den dosáhnout rovnováhy, aby kumulace zásob nezpůsobila propad cen. A protože se teď po celém světě znovu zavádějí lockdowny, stoupá riziko, že se cena ropy až příliš vzdálí hladině odpovídající současným fundamentům.

 

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Globální online investiční banka

Skupina Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let poskytuje jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím svých technologií a zkušeností. Mnohokrát oceněné obchodovací platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Více informací na:www.saxobank.cz

18.12. 13:23  Ropa 20 go příští rok březen 2021 (Lord Jura)
Diskuse je uzavřena






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688