ECB rozšíří program nákupů finančních aktiv (Týdenní zpráva z finančního trhu)
Pozornost finančních trhů bude mít tento týden zejména dění v Evropské unii. ECB by měla oznámit další balíček podpůrných opatření. I tento týden budou pokračovat vyjednávání o Brexitu. V jeho závěru pak Evropská rada projedná definitivní návrh Evropského fondu obnovy. V USA se politici budou snažit vyhnout uzavření vládních institucí kvůli limitům současného federálního rozpočtu. V České republice bude zveřejněna celá řada dat z reálné ekonomiky. Nejzásadnější bude statistika z průmyslu, který podle nás v říjnu pokračoval v expanzi, zatímco maloobchodní tržby klesaly. Klíčový bude také vývoj tuzemských cen, které pravděpodobně v listopadu stagnovaly.
Tuzemské spotřebitelské ceny stagnují
Událostí týdne bude jednoznačně zasedání ECB. To podle nás přinese další prodloužení programů nákupů státních dluhopisů, a to až do konce příštího roku, čímž se zvýší i plánovaný objem nakupovaných aktiv. Navíc očekáváme i spuštění nového programu úvěrů pro bankovní sektor a úpravu, resp. uvolnění podmínek jejich zajištění. Evropská rada bude v závěru týdne projednávat Brexit a Fond obnovy. V obou případech bychom se měli dočkat definitivního rozřešení.
V USA pokračuje oživení ekonomiky i přes hrozbu z rostoucích koronavirových statistik. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti a další tradiční data ukazují pozitivní trend v tamní ekonomice. Kongres bude muset schválit rozšíření federálního rozpočtu, aby 11. prosince nedošlo k uzavření vládních institucí. Spotřebitelská inflace za listopad zůstane stabilní na 1,2 % y/y.
V České republice nás tento týden čeká sada dat z reálné ekonomiky. Maloobchodní tržby pravděpodobně propadly s říjnovým uzavření většiny obchodů, a ještě výraznější pokles očekáváme v listopadu. Na druhou stranu průmysl zůstává relativně odolný a měl by pokračovat v předchozí expanzi. Spotřebitelské ceny podle nás v listopadu stagnovaly, čímž se dostane meziroční inflace na 2,7 %.
Koruna jako jediná v regionu za minulý týden ztratila
Průměrná měsíční mzda v České republice vzrostla podle zveřejněných dat ČSÚ ve třetím čtvrtletí meziročně o 5,1 %. Po zohlednění zhruba tříprocentní inflace v daném čtvrtletí mzdy v reálném vyjádření vzrostly v průměru o 1,7 % po předchozím poklesu o 2,4 %. Trh počítal s horším výsledkem, když očekával zhruba meziroční stagnaci reálných mezd. Růst mezd byl rychlejší i ve srovnání s prognózou ČNB. Více na https://bit.ly/3lEwQEr.
V pátek byla zveřejněna i data z trhu práce v USA, která překvapila negativně. V listopadu vzniklo 245 tis. nových pracovních míst, nicméně finanční trhy očekávaly téměř dvojnásobek. Míra nezaměstnanosti podle odhadů klesla na 6,7 %. Čísla tak napovídají, že nepříznivý vývoj pandemie v USA opět donutil některé zaměstnavatele propouštět, resp. neobnovovat předchozí stavy. Pozitivní zprávou je alespoň o něco rychlejší růst mezd.
Finanční trhy v závěru týdne pokračovaly v předchozích trendech. Euro vůči dolaru posilovalo a za celý pátek si připsalo mírný zisk 0,1 %. Za celý týden se tak posunulo z hodnoty lehce pod 1,196 na současných 1,213 USD/EUR a je nejsilnější od dubna 2018. Akciové trhy se zastavily jen lehce pod svými lokálními maximy, VIX index volatility klesl zpět na nejnižší hodnoty od konce února a celý týden se dařilo i celému segmentu měn rozvíjejících se ekonomik. To však nelze říct o koruně. Ačkoli zbytek regionálních měn stagnoval nebo skončil v lehkém zisku, koruna ztratila od pondělí jedno procento a dnes otevírá na úrovni 26,47 za euro. Proti (většímu) oslabení koruny působí jak zahraniční podmínky na finančních trzích, tak i pozitivní data z domácí ekonomiky či úrokové sazby, které během pátku navýšily svá lokální maxima. Vůči eurovým sazbám se tak dostaly na nejvyšší úroveň od letošního března. Koruna však všechny tyto pozitivní zprávy ignorovala a od úterka nepřestává oslabovat. Z výše uvedených důvodů však věříme, že by se koruna měla v tomto týdnu vrátit k silnějším hodnotám (více o naší dlouhodobé prognóze na https://bit.ly/3g76ObS). Rizikem však zůstává opětovné zhoršení koronavirových statistik v posledních dnech.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- ECB rozšíří program nákupů finančních aktiv (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- ECB bude řešit způsob ukončení pandemického programu nákupu aktiv (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Nízká inflace donutí ECB rozšířit pandemický program, tento týden to ale nebude (Týdenní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets