Informace k cestování Česká republika - Itálie - S účinností od 10. 12. začne pro cestující z ČR platit povinnost zajistit si před vstupem negativní Covid-test
Informace k cestování Česká republika - Itálie
04.12.2020 / 19:45 | Aktualizováno: 06.12.2020 / 09:22
Pozor!!! Zpřísnění podmínek pro příjezdy ze zahraničí do Itálie. S účinností od 10. 12. začne pro cestující z ČR a většiny evropských států platit povinnost zajistit si před vstupem do Itálie negativní Covid-test (výtěrem z nosohltanu) ne starší než 48 hodin, pokud se budou chtít vyhnout karanténě. Do 10.12. stále platí povinnost testu ne staršího 72h nebo jeho absolvování po příjezdu do Itálie. Od 21. 12. do 6. 1. bude pro všechny osoby vstupující do Itálie zavedena povinná čtrnáctidenní karanténa (s výjimkami). Omezení pohybu mezi regiony i noční zákaz vycházení (22h-05h) platí i o vánočních svátcích a svátcích nového roku (viz kapitola Opatření). Další podrobnosti a výjimky níže v textu.
Pro vstup do Itálie z České republiky je požadován negativní test (výtěr) na Covid ne starší 72 hodin nebo jeho absolvování po příjezdu. Změny, detaily a postupy viz článek /prijezdy_do_italie.html
Všichni občané přijíždějící z ČR, s testem či bez, jsou povinni se ihned po příjezdu nahlásit na Oddělení prevence příslušného zdravotnického zařízení (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria - návod: do google zadejte "ASL dipartimento prevenzione a místo pobytu")
Uvnitř Itálie platí různý stupeň omezení pohybu dle regionů - aktualizováno 6.12.:
Červená zóna = výrazné omezení vycházení - Abruzzo.
Oranžová zóna = omezení pohybu - Basilicata, Kalábrie, Kampánie, Lombardie, Piemont, Autonomní provincie Bolzano, Toskánsko,Valle d'Aosta (Basilicata, Calabria, Campania, Lombardia, Piemonte, Provincia Autonoma di Bolzano, Toscana, Valle d’Aosta)
Žlutá zóna - Emilia Romagna, Furlansko Julské Benátsko, Lazio, Ligurie, Marky, Molise, Autonomní provincie Trento, Apůlie, Sardinie, Sicílie, Umbrie, Benátsko (Emilia Romagna, Friuli Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Marche, Molise, Provincia autonoma di Trento, Puglia, Sardegna, Sicilia, Umbria, Veneto)
Aktuální rozdělení regionů na červené, oranžové a žluté v gesci Ministerstva zdravotnictví Itálie rovněž naleznete na konci stránky tohoto odkazu:
Itálie vyhlásila výrazné omezení pohybu (lockdown) pro výše uvedené regiony červené zóny. Pro opuštění domova musí být prokazatelné důvody a čestné prohlášení (práce, zdraví, nezbytné důvody). Omezení pohybu mezi obcemi, uzavření pohostinství platí ve žluté zóně.
Všichni cestující do Itálie musí vyplnit čestné prohlášení, viz odkaz MZV IT:
Před cestou na Sardinii je nutno vyplnit rovněž online dotazník nejpozději 48h předem a vyčkat na QR kód, kterým se prokáže dopravci (ihned po vyplnění obdrží potvrzení o zaslání formuláře, doporučujeme si jej vytisknout, v případě neobdržení QR kódu se jím prokázat).
Sardínie, Apůlie, Sicílie a další užitečné informace /rady_pro_cesty_na_sardinii_sicilii_do.html
Na co si dát pozor?
Roušky je povinno používat všude (uvnitř i vně). Nedodržení je pokutováno (400-1000 €). Restaurace, bary, hospody, bistra, zmrzlinárny i cukrárny jsou otevřeny pouze do 18:00. Pozor: celonárodní zákaz večerního vycházení od 22h-05h a další restriktivní opatření - více informací zde a v kapitole 4.
1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY
S účinností od 9. 11. 2020 MZV ČR doporučuje cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci ve světě, z důvodů výrazných komplikací v dopravě a rozsáhlých restriktivních opatření zaváděných jednotlivými státy pro vstup na svá území.
K podmínkám vycestování z České republiky prosíme konzultujte zde:
https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/cestujeme_covid19.html
2. VSTUP NA ÚZEMÍ ITÁLIE A TRANSIT
Upozorňujeme, že pro cestující z ČR od 8.10.2020 platí povinnost prokázat se testem. V rizikových regionech Itálie dochází k výraznému omezení pohybu osob.
Povinné testy (výtěr z nosohltanu) platí pro všechny přijíždějící z České Republiky, Belgie, Francie, Španělska, Velké Británie a Severního Irska, Nizozemska (státy kategorie C na italském seznamu zemí). Do obdržení negativního výsledku testu či do jeho odběru, je nařízena karanténa-domácí izolace. Testy mohou mít turisté a vracející se Italové už ze zemí příjezdu ne starší 72 hodin, nebo jim mají být vykonány testy výtěrem na letištích (výsledky do půl hodiny) nebo se mají nahlásit příslušnému zdravotnímu středisku a vyčkat v domácí izolaci odebrání testu v následujících 48 hodinách.
Pokud nejsou testy na letištích, v přístavech či hranicích k dispozici: Cestující se musí nahlásit příslušné ASL (zdravotní středisko) a objednat si test (přes drive in - autem dojede na odběr testu, pokud nemůže autem, řeší svou situaci přímo s ASL) a do obdržení výsledků je v domácí izolaci (2-3 dny). V praxi jsou lhůty výrazně delší, proto doporučujeme přijet již s vykonaným negativním testem.
S účinností od 10. 12. začne pro cestující z ČR a většiny evropských států (bude rozšířen seznam zemí v kategorii C) platit povinnost zajistit si před vstupem do Itálie negativní Covid-test (molekulární či antigenní, výtěrem z nosohltanu) ne starší než 48 hodin, pokud se budou chtít vyhnout karanténě.
Ještě přísnější pravidla začnou platit od 21. 12. do 6. 1., kdy bude zavedena povinnost čtrnáctidenní karantény pro všechny cestující, vstupující na italské území z některého státu C. Výjimky z karantény jsou připuštěny v případě nezbytnosti u důvodů, jejichž úplný výčet obsahuje ustanovení čl. 6 odst. 1 nařízení z 3. prosince 2020 (například práce, zdraví, studium, či absolutní urgence).
Od 10. 12. bude rozšířen seznam výše uvedených států kategorie C, kam patří i ČR o další státy dosud zařazené do seznamu B: Rakousko, Belgie, Bulharsko, Kypr, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Řecko, Irsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Maďarsko, Island, Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Andora a Monako.
Podrobné rozdělení zemí, výjimky a další informace na stránkách italského ministerstva: https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html Zde naleznete rovněž formulář k vyplnění, jenž Itálie při vstupu vyžaduje. Seznam rozdělení zemí je důležitý zejména pokud jste před příjezdem do Itálie byli v posledních 14 dnech v některé ze zemí kategorií C,D a E.
TRANSIT: Ve světle nových opatření je v transitu přes červenou a oranžovou zónu je nutno prokázat účel a nezbytnost cesty.
Transit přes Itálii byl dosud povolen bez testu vlastním vozidlem pokud tento nepřesáhne 36 hodin. Pokud transitujete přes letiště, nesmíte opustit transitní prostor. Pokud se přes Itálii nevracíte do ČR, kde máte trvalé bydliště, doporučujeme, abyste si s sebou vzali potvrzení k destinaci do třetí země (jedete-li do třetí země např. Slovinska za prací, za turistikou, prokažte se doklady o ubytování atp.).
3. DOPRAVA
Letecká doprava již funguje na komerční bázi. Vzhledem k šíření viru je nutno počítat s jejím postupným omezováním z důvodu nerentability.
Veřejná doprava je funkční, je nutno dodržovat sanitárně bezpečnostní protokoly proti šíření viru, tj. nošení roušek, rukavic a dodržování vzdálenosti minimálně 1 metru, sezení pouze na vyhrazených místech.
4. OPATŘENÍ
V Itálii stále platí vyhlášení nouzového stavu z důvodu pandemie koronaviru (nouzový stav je vyhlášen do 31. ledna 2021 - toto datum neznamená, že aktuální omezení a přerušení služeb či činností má stejnou délku platnosti).
K novým opatřením a omezením vycházení v určitých regionech:
1. V červené zóně je zaveden lockdown, občané se nesmí až na nezbytné důvody (zaměstnání, škola, zdravotní a jiné důvody) v místě volně pohybovat. Uzavřeny jsou ekonomické aktivity, mimo provozy nezbytně nutné (potraviny, lékárny, kadeřnictví). Za podmínky dodržení fyzických rozestupů je umožněno doprovázet děti do školních zařízení a na sportovní aktivity v místě bydliště.
2. V oranžové zóně je zakázán pohyb mimo obec bydliště veřejnými i soukromými dopravními prostředky a občané nesmí opustit tuto zónu. V nezbytných případech opět platí výjimky. Uzavřeny jsou bary, restaurace a cukrárny, ale zůstává možnost donáškové služby.
3. Ve žluté zóně - s nekritickým výskytem onemocnění - platí celonárodní úprava.
Na celém území Itálie platí zákaz vycházení od 22:00 do 05:00. Výjimky jsou připuštěny jen z prokazatelných důvodů (práce, studium, zdraví a situace nouze), přičemž je nutné současně vyplnit i písemné čestné prohlášení.
Nákupní centra jsou o svátcích uzavřena (s výjimkou prodeje novin a tabáku, léků a hygienických potřeb). Rovněž jsou uzavřena muzea a výstavní prostory. Až na nezbytně nutné cesty (práce, studium, jiné nezbytné důvody) se nedoporučuje cestovat ani soukromými, ani veřejnými dopravními prostředky.
Nové nařízení předsedy vlády stanoví opatření i pro období vánočních svátků a začátku roku 2021. Platí celoitalský zákaz nočního vycházení, a to od 22:00 do 5:00 ráno (na Nový rok prodloužený do 7:00). Od 21. prosince do 6. ledna je zakázáno cestovat mezi regiony, výjimky jsou umožněny pouze v případech návratu do místa bydliště nebo z nezbytně nutných důvodů (práce, zdravotní motivy nebo naléhavá urgentní situace). Ještě přísnější zákaz platí 25. prosince, 26. prosince a 1. ledna, kdy nelze vycestovat ani mimo obec pobytu (opět se shodnými výjimkami). Lyžařská centra zůstanou do 6. ledna uzavřena. Mše budou 24.12. i 25.12. probíhat, ovšem za předpokladu dodržení zákazu nočního vycházení.
Obecně: nošení roušek zavedeno po celé Itálii všude, i venku (výjimky platí pro děti mladší 6 let, sportovní aktivity nekontaktního typu a osoby, které ze zdravotních důvodů nemohou roušky nosit), v opačném případě hrozí pokuty od 400-1000 Eur. Nově je důrazně doporučeno nosit roušky i v obytných prostorách při přítomnosti nespolužijících osob. Restaurace, bary, hospody a cukrárny jsou otevřeny pouze do 18:00. U jednoho stolu mohou sedět nejvíce 4 osoby (pokud se nejedná o spolubydlící). Zakázáno je shlukování se před bary apod. Zakázány jsou venkovní oslavy. Ulice a náměstí, na kterých dochází ke shromažďování osob, je možné uzavřít od 21:00 pro veřejnost. Uzavřena jsou wellness centra, lázeňská zařízení, lyžařská centra apod. - mohou platit regionální výjimky - doporučujeme ověřit u provozovatele služeb. Nákupní centra jsou od 4. 12. do 15. 1. o svátcích uzavřena (bude připuštěn pouze prodej novin a tabáku, léků a obchodů s hygienickými potřebami). Uzavřena jsou i muzea a výstavní prostory.
Pozor: platí celonárodní zákaz večerního vycházení od 22h-05h. Venkovní pohyb je v těchto hodinách umožněn pouze v prokazatelně odůvodněných případech (například návrat z/do zaměstnání či naléhavá zdravotní situace), přičemž je nutné předložit prohlášení se zdůvodněním (autocertificazione). V Lombardii platí i celodenní zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. Za porušení příslušných regionálních nařízení lze uložit pokutu ve výši 400 až 3000 euro.
Nové nařízení předsedy vlády stanoví opatření i pro období vánočních svátků a začátku roku 2021. Platí celoitalský zákaz nočního vycházení, a to od 22:00 do 5:00 ráno (na Nový rok prodloužený do 7:00). Od 21. prosince do 6. ledna je zakázáno cestovat mezi regiony, výjimky jsou umožněny pouze v případech návratu do místa bydliště nebo z nezbytně nutných důvodů (práce, zdravotní motivy nebo naléhavá urgentní situace). Ještě přísnější zákaz platí 25. prosince, 26. prosince a 1. ledna, kdy nelze vycestovat ani mimo obec pobytu (opět se shodnými výjimkami). Lyžařská centra zůstanou do 6. 1. 2021 uzavřena. Mše budou 24.12. i 25.12. probíhat, ovšem za předpokladu dodržení zákazu nočního vycházení.
Formulář Autocertificazione (PDF, 627 KB)
Doporučujeme, aby turisté průběžně sledovali cestovní doporučení MZV ČR a řídili se jimi. Při plánování cesty do zahraničí je nutné si uvědomit, že stav globální pandemie nadále trvá a že pro pobyt v zahraničí je nutno počítat s možnými komplikacemi (např. nucenou dvoutýdenní karanténou v případě kontaktu s nakaženou osobou, nucenou izolací nebo i hospitalizací v případě onemocnění, která může trvat i déle, nutností zajistit dopravu do ČR v náhradním termínu) a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, situaci odpovídajícím cestovním pojištěním nebo vlastními finančními prostředky.
Občan, který se setká s osobou nakaženou, nebo má sám podezření na nákazu (teploty, dýchací potíže) informuje orgány na číslech 112, 118 nebo 1500, kde obdrží další pokyny. Pravděpodobně bude muset zůstat v domácí izolaci s tím, že jeho zdravotní stav bude italskými zdravotními složkami průběžně monitorován. Pokud by se mu přitížilo a bude nutná hospitalizace, tj. nemocniční léčba, tato bude hrazena v rámci evropského pojištění. Pobyt v tzv. domácí izolaci v Itálii (a na hotelech) si občan hradí sám.
Evropský průkaz zdravotního pojištění by měl krýt náklady na akutní zdravotní péči, nikoliv však nutně všechny náklady s případnou léčbou spojené. Důrazně se proto českým cestovatelům doporučuje uzavření takového cestovního pojištění, které by krylo všechny případné náklady s onemocněním Covid-19 spojené (prodloužení pobytu v případě onemocnění nebo karantény, náhradní doprava do ČR, repatriace do ČR v případě vážného zdravotního stavu nebo úmrtí), a také aby byli zajištěni dostatečnými vlastními finančními prostředky.
Upozorňujeme rovněž na komplikace, které mohou vyplynout z jazykové bariéry a izolace, kterou onemocnění Covid-19 vyžaduje.
Odkaz na výčet karanténních opatření: https://www.mzv.cz/rome/cz/viza_a_konzularni_informace/strucny_prehled_sanitarne_bezpecnostnich.html
5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE
Ministerstvo zahraničních věcí Itálie, časté otázky, v jazyce anglickém:
odkaz na Civilní ochranu - počty nakažených http://opendatadpc.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/dae18c330e8e4093bb090ab0aa2b4892
Odkaz na ministerstvo zdravotnictví: http://www.salute.gov.it/portale/home.html
6. VSTUP NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY
S účinností od 9. 11. je Itálie vyřazena ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy, pro přijíždějící z Itálie (pokud zde pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech) do ČR tak je mimo jiné zavedena povinnost vyplnit před cestou příjezdový formulář, kontaktovat krajskou hygienickou stanici a absolvovat PCR test na Covid19 nebo se podrobit karanténním opatřením.
Více informací naleznete v článku Příjezdy z Itálie do ČR.
Zastupitelský úřad Řím Konzulární oddělení: Tel. 0039 0636095739, 0636095741, 0636095745, e-mail: consulate_rome@mzv.cz pohotovostní telefon pro případy nouze českých občanů v ohrožení života: 0039 335 310450
|
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
?