(Kurzy.cz)
Rozpočtový deficit mocně finišuje
Po několika poměrně nadějných měsících, kdy se rozpočet vzhledem k okolnostem vyvíjel spíše nečekaně dobře, přichází vystřízlivění. Do konce listopadu narostl nepoměr mezi výdaji a příjmy státu na 341,5 mld. Kč, což oproti předchozímu měsíci představuje skok o úctyhodných 67,5 miliardy. Netřeba asi dodávat, že se jedná o tuzemský rekord. I přesto se zdá být zřejmé, že ačkoliv původně schválený deficit ve výši 500 mld. Kč ještě ani nepočítal s druhou vlnou pandemie, která nakonec dorazila, bude jeho rámec dostatečný i na její pokrytí a byl tak evidentně citelně nadsazený.
Na příjmové straně se státní pokladně nadále daří poměrně dobře, když se ji podařilo naplnit více než úměrně uběhlým 11 měsícům. Oproti loňsku sice došlo k poklesu daňových příjmů o zhruba 61 mld. Kč, ovšem rozpočet počítal s ještě výraznějším propadem. Největší manko je ve srovnání s předchozím rokem zřetelné u daní z příjmů právnických osob (17,4 mld.), které je ovšem ovlivněno prominutím červnové zálohy. Následuje pak výběr pojistného na sociální zabezpečení (-12,7 mld.) a daně z příjmů fyzických osob (-10,1 mld.). Snížená spotřeba se pak podepsala na výběru daně z přidané hodnoty (-3,1 mld.) či spotřební daně (-5,6 mld.). V opačném směru pak působily hlavně příjmy z Evropské unie, které oproti loňsku zesílily o 6,1 mld. Kč.
Mezi výdaji, které meziročně vyskočily o 265 mld. Kč, dominuje nárůst sociálních dávek (65,3 mld.), které táhne letošní zvýšení důchodů (30,7 mld.), rodičovského příspěvku (13 mld.) a nárůst výplat dávek nemocenského pojištění (15,1 mld.). Výraznou položkou jsou dále vyšší neinvestiční transfery podnikatelským subjektům (42,5 mld.), pod které spadají mimo jiné programy Antivirus A a B, COVID nájemné, COVID Ubytování a další. Narostly i transfery územním celkům (40,6 mld.), za čímž lze hledat zvýšení platů ve školství či kompenzaci ušlých daňových příjmů obcím ve výši 13,4 mld. Kč. Zvýšily se i kapitálové výdaje (25,4 mld.), přičemž největší část těchto prostředků šla do Státního fondu dopravní infrastruktury (13,9 mld.).
Za výdaje bezprostředně související s epidemií Covid-19 ministerstvo označuje celkem 180,5 mld. Kč ze státního rozpočtu, přičemž největší roli zde hrají kompenzace pro města a obce či OSVČ a zvýšení plateb za zdravotní pojištěnce. Ministerstvo pak do stejné kategorie řadí i např. zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, jehož dopad odhaduje na 9,4 mld. Kč.
Navzdory zrychlené dynamice v závěru roku platí, že letošní deficit, byť rekordní, podle nás dopadne ještě poměrně střídmě. Nebýt druhé vlny epidemie, byl by zřejmě na hony vzdálen schválenému půl bilionu. Pozornost naši i finančních trhů tak bude nyní mnohem více poutat jednání o fiskální politice v příštích letech. Zatímco většina jiných evropských zemí již plánuje rozpočtovou konsolidaci, v Česku se nadále operuje s nápady na další stamiliardové schodky.
Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?