Jan Berka (Roklen24)
Investice  |  20.11.2020 11:44:32

Malá katastrofa v podobě záporných úrokových sazeb

Na dnešních trzích je spousta horkého kapitálu. Participace retailových investorů je nezvykle vysoká. Stačí tak jedna horší zpráva a máme tu další strmý pokles. Jisté je, že prostředí nízkých sazeb tu s námi zůstane ještě velmi dlouho. Nečekám však, že by došlo na extrémy, jako je zavedení záporných sazeb v USA. To, jak se ukázalo v Evropě, by bylo pro finanční systém malou katastrofou, řekl v rozhovoru pro Roklen24 hlavní analytik XTB Jaroslav Brychta

Jen za poslední dva týdny se na trzích sešlo hned několik událostí, které silně oživily tržní optimismus. Ať už jde od výsledek amerických voleb či o nedávné zprávy o vakcíně proti koronaviru, oboje zafungovalo učebnicově, když jsme viděli růst cen rizikových aktiv a pokles cen bezpečných přístavů. Otázkou je, může takový optimismus dlouhodobě vydržet, když rizika jsou stále značná, zejména ve spojení s dopady pandemie?

Může, ale samozřejmě nemusí. Na trhu je dnes spousta horkého kapitálu, participace retail investorů je nezvykle vysoká a stačí jedna horší zpráva a trhy mohou velmi strmě klesat. Faktem ale zůstává, že je aktivita centrálních bank a vlád naprosto bezprecedentní, což samo o sobě výrazně pomáhá k tomu, aby byly valuace na trzích na takto zvýšených úrovních.

Klíčovou roli v reakci na dopady koronaviru měli tvůrci hospodářské politiky, tedy centrální banky a vlády. Zaměříme-li se například na americký Fed, jak dlouho podle vás potrvá období nulových sazeb? Není to tak dávno, co se dokonce objevily sázky na pokles amerických sazeb do záporu. Je tento scénář podle vás reálný? A jak by případně ovlivnil vývoj vybraných aktiv, od akcií přes dluhopisy či zlato?

Záporné sazby v USA neočekávám. Současný šéf Fedu je již několikrát, a podle mého názoru velmi správně, odmítl. Je si totiž moc dobře vědom toho, jaký měly záporné sazby dopad na evropské banky. Co se samotné výše sazeb týká, jsem toho názoru, že s námi extrémně nízké sazby zůstanou ještě roky, a jestli to bude 0 % nebo 0,5 %, je už celkem jedno. Tři, čtyři, pět let, těžko říct, jak dlouho, ale prostor k jejich zvyšování je naprosto minimální.  O tom se Fed přesvědčil už v roce 2019, kdy musel sazby začít raději znovu snižovat. Po pandemii to bude se zvyšováním sazeb ještě složitější.

V Evropě jsou sazby pod nulou, s nadsázkou řečeno, evergreenem. Chce se nám ale říci spíše hořkosladkým evergreen s důrazem na vliv na evropský bankovní sektor. Na posledním zasedání ECB zaznělo, že v prosinci můžeme očekávat velkou rekalibraci měnových nástrojů. Bude podle vás její součástí i další snížení depozitní sazby – ostatně trh tento krok již delší dobu zaceňuje, avšak až pro příští rok? Jaký vliv by podle vás měl posun do ještě většího záporu na kurz eura proti dolaru, případně přeneseně na českou korunu?

Nemyslím si, že bude ECB sazby snižovat. Záporné sazby byly pro evropský finanční systém malou katastrofou, což ECB nepřímo sama uznala, když loni v září zavedla takzvaný two-tier systém, ve kterém raději sazby na přebytečné rezervy komerčních bank vrátila zpět na 0 %. Záporné sazby nefungují. Očekávám proto, že bude ECB měnit spíše pravidla pro nákupy dluhopisů, co do objemu a durace portfolia, a pravidla pro poskytování půjček komerčním bankám.

Přesuňme se teď na druhou stranu Atlantiku. Co očekáváte od nového amerického prezidenta? Bude podle vás Joe Biden výraznou vzpruhou pro americké akcie, nebo je současný optimismus možná až přehnaný? Dočkáme se velkého fiskálního balíku, případně kdy?

S Trupem mizí z Bílého domu prvek nepředvídatelnosti v otázkách zahraniční a obchodní politiky. To je pro trhy rozhodně pozitivní zpráva. Co se Bidenovy administrativy týká, stále ještě čekáme na výsledek druhého kola senátních voleb v Georgii. Ten je naprosto klíčový, protože bude rozhodovat o tom, která strana bude mít většinu v Senátu. Pakliže demokraté získají obě křesla, mají Senát. Plány Joe Bidena na zvýšení daní a masivní investice do infrastruktury tak dostanou zelenou. Pro trhy to bude spíše negativní zpráva. Pokud Senát udrží republikáni, zůstane mnoho věcí při starém, včetně historicky enormně nízkých korporátních daní, což akciím bude spíše pomáhat.

A co přesah Bidenovy politiky na komoditní trhy, například na ropu? Dočkáme se vyšších cen černého zlata? Proč ano, případně proč ne?

V případě vývoje cen ropy záleží na spoustě dalších faktorů a prezidentství je jen jedním z mnoha. Obecně se dá říci, že Biden není příliš fanda dalšího rozšiřování těžařských aktivit v USA, což by mělo cenám ropy spíše pomáhat. V žádném případě bych ale pouze na základě této skutečnosti ropu nenakupoval. Karty drží OPEC+, který disponuje vysokým objemem nevyužitých kapacit, což bude tlak na výraznější růst cen ropy pravděpodobně brzdit.

Dejme trochu prostoru i dosluhujícímu prezidentovi USA. Co čekat od Donalda Trumpa ve zbytku času jeho prezidentování? Bude z něj „škodič“, který svým jednáním oživí nervozitu trhů a sní i případné výprodeje, nebo se spíše „uzavře do sebe“?

Klíčová bude hlavně jeho role v rámci pandemické situace v USA. Trump se i nadále brání jakémukoli dalšímu omezování ekonomické aktivity, což může být správný, ale i nešťastný postup. Ukáže až čas a to, jak moc se bude v dalších měsících pandemická situace zhoršovat.

Nelze se nezeptat na Čínu. V letošním roce si jako všechny země prošla výraznou koronakrizí, aktuálně se již ale zdá, že se s virem dokázala poprat, což potvrzují například nedávná čínská data naznačující svižnou ekonomickou obnovu ve srovnání se zbytkem světa. Do toho přišlo několik prvků otevírajících čínské trhy zahraničním investorům, včetně zařazení čínských bondů do globálních dluhopisových indexů. Je sázka na „rudého draka“ pro vás zajímavá, případně jaké sektory či konkrétní instrumenty vás zaujaly?

Osobně mám pozice ve třech čínských technologických společnostech. Jsou jimi Alibaba, JD a Tencent. Domnívám se, že mají před sebou stále solidní růstovou runway, i když jedním dechem dodávám, že na současných cenách ani zdaleka neuvažuji o navyšování pozic. Mezi levnější sektory v Číně patří například banky, které ale sedí na potenciálně velkém objemu problematického dluhu v případě, že Čína začne z jakéhokoli důvodu zpomalovat.

Uděláme velký skok z Číny domů. Česká národní banka nedávno zveřejnila prognózu naznačující možný růst sazeb v příštím roce. Výhled sazby Pribor ukazuje dokonce hned trojí zvýšení, přičemž první by mohlo přijít již ve druhém čtvrtletí roku 2021. Je tento scénář podle vás reálný? A jaký očekáváte vývoj koruny ve zbytku letošního roku a především v tom příštím, a to nejen v souvislosti s politikou ČNB?

Pro situaci na sazbách a české koruně je naprosto klíčový další vývoj pandemie. To platí především pro kurz koruny vůči euru. Netroufám si vůbec odhadovat, jak se bude situace v nadcházejících měsících vyvíjet. Je ale podle mě vysoce pravděpodobné, že pokud vakcíny skutečně zaberou a pandemie v příštím roce odezní, sazby mohou jít už příští rok skutečně nahoru, což by samozřejmě výrazně pomohlo i české měně.

Pobavme se také o vašem byznysu. Jak se volatilní rok 2020 projevil na vaší obchodní platformě? Registrujete nárůst počtu nových klientů a zobchodované objemy?

Je tomu tak. Ať to ale nezní, jako že se vychloubáme, tak se dá konstatovat, že období extrémní volatility na trzích je zároveň obdobím „brokerských žní“. My těžíme z našeho silného postavení na lokálním trhu, které je založené na kvalitním analytickém servisu, československé podpoře, intuitivní obchodní platformě atd. Díky tomu zde máme výhodu a nárůst byl opravdu výrazný. Nárůst počtu klientů však jistě zaznamenali i ostatní brokeři. S vysokou volatilitou se zákonitě pojí vysoký zájem veřejnosti o obchodování – tržních propadů jsou najednou plná i tradiční média, která se normálně o trhy nezajímají. To pochopitelně přitáhne pozornost čtenářů, kteří se normálně o trhy nezajímají a nyní v propadech vidí jedinečnou příležitost na vstup. I díky tomu jsme měli splněné obchodní cíle pro tento rok již někdy v dubnu, což mluví asi za vše.

V sobotu 28. listopadu pořádáte online investiční konferenci, kde bude hlavním tématem výhled a trendy pro rok 2021. Samotný název napoví mnohé, ale povězte víc, na co se můžeme těšit? Prozradíte alespoň něco, co by mělo přemluvit ty, kteří se pro účast ještě nerozhodli?

Online investiční konference XTB si klade za cíl pomoci běžnému investorovi zorientovat se v ohromném množství informací a zároveň ho inspirovat tím, jak ke svým investicím přistupují profesionální portfolio manažeři či zkušení individuální investoři. Konference se uskuteční 28. listopadu od 10 do zhruba 17 hodin a proběhne kompletně online. Jelikož si XTB dlouhodobě zakládá na kvalitní bezplatné edukaci, konference je zcela zdarma a zúčastnit se jí může kdokoliv – stačí vyplnit jednoduchý formulář na webu: https://cz.xtb.com/online-investicni-konference-2020

Jaroslav Brychta je lavní analytik XTB. Ve své analytické činnosti se věnuje především analýze měnového trhu, měnové politice centrálních bank a jejímu dopadu na finanční trhy. V popředí jeho zájmu jako soukromého investora jsou americké a některé čínské akcie a ETF. Je také jedním z nejvyhledávanějších odborníků na kryptoměny. O těchto tématech pravidelně poskytuje komentáře do České televize, přispívá do předních internetových médií a vystupuje na investičních konferencích.

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688