Duy: Přijde výrazné zlepšení ekonomiky, jen zima může být těžší
Když se americkým prezidentem stal Barack Obama, ekonomika stále zápolila s důsledky hypotéční krize a nedostávalo se jí finanční podpory ze strany Kongresu. Výsledkem bylo pomalé oživení a současná situace, kdy do funkce nastupuje nový prezident a Kongres zatím neschválil další stimulaci, může vybízet k přirovnávání k tomu, co se dělo po roce 2008. Známý odborník na americkou monetární politiku Tim Duy ale tvrdí, že takové přirovnání by bylo zavádějící a popisuje celkem optimistický výhled.
V americké ekonomice v současnosti není podle ekonoma žádná významná nerovnováha, kterou by bylo třeba napravovat. Na rozdíl od posledních dvou cyklů neexistuje žádná evidentní finanční bublina, nadměrná aktivita v nějakém sektoru, nadbytečné investice a podobně. Na jaře došlo k hospodářskému kolapsu, který vyvolaly snahy o omezení pandemie. Následné oživení bylo taženo i tím, že řada aktivit se přesunula online a „obešla virus“. To bude podle ekonoma pokračovat.
Dalším důvodem k optimismu je podle Duye síla rozvahy amerických domácností, což je opět rozdíl od toho, co jsme pozorovali v podobných fázích cyklu v minulosti. Mimořádně pozitivně pak působí demografická situace, protože mileniáni vstupují do fáze svých nejvyšších příjmů a výdajů. A Duy patří mezi ty, kdo se domnívají, že dalšímu ekonomickému oživení výrazně pomůže vakcína.
Duy v této souvislosti komentuje i pravděpodobné jmenování Judy Shelton do vedení Fedu. Ta podle něj tíhla ke Zlatému standardu, následně se z ní stala monetární hrdlička a nyní, když demokraté získali post prezidenta, se dá čekat, že se změní na monetárního jestřába. Duy se podle svých slov nedomnívá, že má dostatečnou kvalifikaci na funkci ve vedení Fedu, ale „potenciální škody jsou omezené... Její kolegové s ní budou veřejně jednat s respektem, ale za dveřmi ji budou ignorovat.“ Nebo mohou být věci lepší, pokud se Judy Shelton „rozhodne pro konstruktivní přístup namísto destruktivního“.
Ekonom svou úvahu uzavírá s tím, že většina států v USA se snaží vyhnout tvrdému uzavření ekonomiky a společnosti a pokouší se uplatňovat „light“ verze. Na lidech je pak znát již velká únava ze sociálního distancování a to se projevuje i na jejich ochotě dodržovat některá doporučení. Celkově pak Duy tvrdí, že sazby se nebudou ještě nějaký čas hýbat, americkou ekonomiku čeká výrazné zlepšení, ale zima může být těžší.
Zdroj: Bloomberg, The Fed Watch
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?