Makroekonomika  |  16.11.2020 10:47:07

Ceny průmyslových výrobců jsou po půl roce opět v plusu

Ceny průmyslových výrobců v říjnu předčily náš i tržní odhad, když meziměsíčně vzrostly o 0,4 % oproti očekávaným 0,2 %. V meziročním vyjádření tak došlo k růstu o 0,3 % oproti odhadovaným 0,1 %. Po šesti měsících poklesu se ceny průmyslových výrobců dostaly meziročně do růstu. Uvedený cenový pohyb byl opět dán meziměsíčním růstem cen dopravních prostředků o 1,0 % (v září o 1,5 %) a obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,1 % (v září o 0,7 %). Na druhé straně se dostavil předpokládaný pokles cen v kategorii energií, konkrétně o 0,7 %. 

V meziročním srovnání tak ceny energií, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu snížily své tempo ze 7,7 % na 7,0 %. Ceny v odvětví koksu a rafinovaných produktů navázaly na předchozí pokles a ceny chemických látek se snížily o 8,7 % oproti zářijovému propadu o 10,6 %.

 
Ceny stavebních prací v říjnu vzrostly o 3,1 % oproti zářijovým 2,8 %. Pokračovalo zvýšení cen materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 1,0 % (září: 0,3 %). 


Ceny zemědělských výrobců zaznamenaly pokles o 4,3 %,
což není překvapivé s ohledem na postupně nižší dynamiku cen potravin. V září a srpnu ceny zemědělských výrobců ještě rostly o 3,5 % a 1,9 % respektive.
Ceny tržních služeb pro podniky vzrostly o 1,9 % (v září o 0,8 %). Největší měrou se na zvýšení podílely vyšší ceny za poradenství v oblasti řízení (o 6,5 %) a za skladování a podpůrné služby v dopravě (o 6,0 %).
I přes říjnový návrat do meziročního růstu předpokládáme, že inflace cen průmyslových výrobců bude po zbytek závěrečného kvartálu utlumena. K tomu bude přispívat protiinflační vývoj v eurozóně a meziročně nižší ceny ropy, které přispívají k nízkým cenám energií. Například v září letošního roku ceny výrobců v eurozóně v kategorii energií zaznamenaly meziroční pokles o 8,4 %, i když tempo poklesu zpomaluje. Nicméně začátkem příštího roku již předpokládáme pozvolný růst cen ropy směrem k 44 USD/barel. Současně počítáme také s navrácením kurzu koruny k silnějším hodnotám. Ve výsledku by tak měl vliv nízkých dovozních cen energií postupně slábnout, čímž bude pro domácí výrobce odeznívat efekt nízkých cen vstupů. V souhrnu očekáváme, že ceny průmyslových výrobců v letošním roce v průměru porostou pouze o 0,1 %. S oživením počítáme až v průběhu příštího roku, kdy vliv druhé vlny pandemie na ekonomiku bude v prvním čtvrtletí sice ještě citelný, postupně však bude slábnout. Současně dojde také k oživení ve světové ekonomice, a tím pádem poptávkových i cenových tlaků.


Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s. 







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688