Kdyby se farmařilo stejně, jako to chodí na akciovém trhu...
John Maynard Keynes prý řekl, že kdyby bylo farmaření vedeno tak, jak funguje akciový trh, farmář by za ranního deště svou farmu prodával, aby jí za odpoledního slunce kupoval zpět. Můžeme to brát i jako náznak toho, jak ošemetné mohou být pohledy na aktuální vývoj na trzích a v ekonomice. S tím na paměti vnímejme následující řádky.
Ekonom Brad Setser ukazuje následující graf, který porovnává vybrané ekonomiky podle toho, jak si vedou relativně k roku 2019. Příběh je to známý, hovoří o tom, že Čína si prošla propadem dříve a pak se jí podařilo dosáhnout v podstatě ukázkového „V“ oživení. Propad v Evropě byl silnější a na vyrovnání pozic s USA nestačilo ani o něco prudší evropské oživení:
K tomuto obrázku bychom přitom měli přidat ještě jeden „detail“. Jím jsou rostoucí obchodní přebytky Číny. V celku tak vidíme, že tato obrovská ekonomika je tažena nahoru oživením poptávky, ale do nemalé míry poptávky zahraniční. Jinak řečeno, Čína si v současné době dokáže dovézt poptávku a pracovní místa ze zahraničí a vyvézt tam své zboží. Svou nemalou roli na tom má medicínské zboží a elektronika.
A mezitím v Evropě...
V USA se přirozeně řeší volby a v jejich rámci i to, jak moc bude monetární politice pomáhat politika fiskální. Mnohem méně pozornosti je v tomto ohledu věnováno Evropě, respektive eurozóně, kde je ale situace v určitém smyslu podobná. Jak poukazuje například Danske Bank, současný pandemický a ekonomický vývoj by mohl vést k názoru, že fond obnovy EU by se měl rozjet co nejrychleji. Situace je ale taková, že celá věc je nyní zablokována sporem mezi Evropským parlamentem a Evropskou radou.
Danske doufá, že dohody bude dosaženo do konce letošního roku. Nicméně jak situace v USA, tak situace v Evropě možná ukazuje, že téma autopilotů (viz můj pondělní článek) je u fiskální politiky relevantnější (a v praxi vzdálenější), než u politiky monetární, která je povětšinou ušetřena politických tahanic. Danske každopádně nyní čeká, že růst eurozóny dosáhne v příštím roce 5,4 %, letos nastane pokles o 7 %. V případě i námi pozorně sledovaného Německa banka hovoří o letošním 5,5 % poklesu a 4,4 % růstu v roce 2021.
Docela vypovídající se v Evropě ohledně aktuálního vývoje zdají být data týkající se mobility, která ve velkých zemích EU vypadá hodně podobně – propad, oživení, které postupně zpomaluje a pak se křivky obrací opět směrem dolů. Konec konců, hodně podobné je to s celkovými alternativními indikátory – viz další graf:
Zdroj: Twitter
Tímto grafem se ale dostáváme zpět k tomu, že ráno prší a odpoledne svítí sluníčko. Tedy věřme.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?