Aspekty pracovního práva v Ománu a jeho poslední změny
Aspekty pracovního práva v Ománu a jeho poslední změny
21.10.2020 / 14:51 | Aktualizováno: 21.10.2020 / 16:15
Čeští občané zaměstnaní v Ománu mohou od 1. 1. 2021 počítat se zjednodušením procedury při změnách zaměstnavatele.
Od 1. ledna 2021 se zahraniční zaměstnanci v Ománu nemusí prokazovat souhlasem při změnách zaměstnavatele. Podle novely může zaměstnanec přecházet z jedné společnosti do druhé za předpokladu, že dokončí smluvní období u předchozího zaměstnavatele.
Doposud se zahraniční zaměstnanci museli při změně zaměstnavatele v Ománu prokazovat souhlasem původního zaměstnavatele – tzv. „No Objection Certificate“. Pokud jej nezískali, mohli u svého stávajícího zaměstnavatele zůstat či opustit Omán se zákazem práce v Ománu na další dva roky.
Další aspekty pracovního práva v Ománu
Dekret sultána č. 35/2003 stanovuje minimální podmínky, které jsou závazné pro všechny zaměstnavatele v Ománu. Například pracovní kontrakt musí být sepsán v arabštině nebo také v angličtině s ověřeným překladem do arabštiny. Zkušební doba je maximálně 3 měsíce. Je stanovena minimální mzda – 325 OMR měsíčně (cca 19.500kč). Zaměstnavatel může hradit mzdu jen bankovním převodem na účet zaměstnavatele (výjimku povoluje ministr). Plně placené jsou veřejné svátky – 13 dní v roce, z toho některé jsou pohyblivé - odvislé od pohybu měsíce. Zaměstnanci mají dále okolo 22 dní dovolené. Zaměstnanci pracují maximálně 9 hodin denně a 45 hodin týdně. Přesčas nesmí překročit 3 hodiny denně a zaměstnanci za něj náleží 125-150% náhrady. Nemocenská může být až 70 kalendářních dnů, přičemž zaměstnanci přináleží plná mzda za první dva týdny, tři čtvrtiny mzdy za třetí a čtvrtý týden, poloviční mzda za pátý a šestý týden a jedna čtvrtina za sedmý až desátý týden. Zaměstnavatel sice nemá povinnost zaměstnancům zajistit zdravotní pojištění, je to však zde dobrou praxí. Zaměstnanec má právo na plně hrazenou mateřskou v rozsahu 50 dní, kterou může uplatnit celkem třikrát během svého zaměstnání. Plně hrazený je také čas, který použije zaměstnanec na jednu životní pouť do Mekky (tzv. hadž). Dobrým zvykem je také, že zaměstnavatel hradí zaměstnanci jednu letenku za rok pro cestu domů. K tomu, aby cizinec mohl pracovat v Ománu, musí mít rezidenční kartu.
To co v posledních letech trápí zahraniční zaměstnance v Ománu je tzv. „omanizace“, tj. tlak na zaměstnávání většího počtu Ománců v soukromém sektoru. Ještě v roce 2018 v Ománu dosahoval podíl zaměstnaných cizinců v soukromém sektoru 87 %. Ministerstvo práce však začalo vyhlašovat povinné kvóty na zaměstnávání vlastních obyvatel. Např. pro rok 2020 činí podíl pro odvětví cestovního ruchu 44,1 %, pro logistický sektor 20 % a pro průmysl 35 %. Těm, kdo kvóty neplní, ministerstvo práce neudělí povolení najmout více pracovníků.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?