(Kurzy.cz)
Tento týden bude z pohledu dat vcelku klidný
Následující týden bude z pohledu tuzemských dat klidný. Naše pozornost tak bude zaměřena především na indikátory sentimentu, které poodhalí rizika pro ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí. Na výsledky si ale budeme muset počkat na konec týdne.
Dnes je v kalendáři pouze údaj o srpnové stavební produkci v eurozóně. Stavební produkce po úderu koronaviru úzce následovala vývoj průmyslové výroby, která v srpnu zpomalila, a je tak rizikem pro dnešní výsledek. V červenci došlo k růstu o 0,2 %, což v meziročním vyjádření znamenalo pokles o 3,8 %.
Odpoledne bude zveřejněna informace o započatých rezidenčních stavbách v USA. Dle odhadu trhu mělo v září dojít k nárůstu z 1,4 na 1,5 milionu. Na jihu USA lze po srpnovém hurikánu Laura počítat s nárůstem výstavby, který bude ovšem tlumen slabým vývojem na západě země, jež nedávno ochromily rozlehlé požáry.
Po prázdném středečním ekonomickém kalendáři se ve čtvrtek dozvíme předběžný údaj o říjnové spotřebitelské důvěře v eurozóně. Trh očekává zhoršení z -13,9 na -15. Na výsledek by měla mít negativní vliv pandemická situace, která vede k vyšší obezřetnosti spotřebitelů a pravděpodobně ke zhoršení výhledu vlastní finanční situace.
Odpoledne z USA dorazí statistika o žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Analytici očekávají oproti předchozímu týdnu pokles o 50 tisíc na 848 tisíc. Pokračující žádosti by měly dále klesnout. To však nereflektuje zlepšení na trhu práce ale spíše fakt, že přibývá počet lidí, kteří již vyčerpali 26 týdnů podpory.
V pátek dorazí předběžné výsledky říjnového průzkumu mezi nákupními manažery (PMI) z eurozóny i USA. V eurozóně bychom měli být i nadále svědky rozdílných výsledků v sektoru výroby a služeb. Rostoucí vládní opatření cílené na omezení šíření Covid-19 snižují příležitosti spotřebitelů. Výrobní sektor je na druhé straně více odolný. V září dokonce vzrostl objem nových zakázek nejrychleji od února 2018. To by mělo mít alespoň v krátkodobém horizontu pozitivní vliv na výhled v zaměstnanosti a produkci. Naší vídeňští kolegové tak očekávají mírné zlepšení PMI ve výrobě z 53,7 na 53,9. Naopak ve službách by mělo dojít k poklesu ze 48 na 47,2.
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?