Tempo růstu průmyslové produkce v eurozóně zpomalilo (Ranní zpráva z finančního trhu)
Pozornost dnes bude patřit srpnové průmyslové produkci v eurozóně. Ta sice zpomalila, vyhlídky ale zůstávají příznivé. Vzhledem k vývoji českého zahraničního obchodu za srpen může bilance běžného účtu zklamat. Ať už ale bude výsledek jakýkoli, negativní vývoj domácí pandemické situace nepřeváží. Více než osm tisíc nově nakažených bude kurz koruny udržovat i nadále pod tlakem.
Zveřejněná data vliv pandemické situace nepřeváží
Po výrazném meziměsíčním růstu o 4,1 % v červenci průmyslová produkce v eurozóně v srpnu pravděpodobně zpomalila. Náš odhad počítá s růstem na úrovni 1,5 % m/m. Naznačují to již zveřejněné výsledky z klíčových zemí, když výstup v Německu nečekaně poklesl o 0,2 % m/m. Na druhou stranu průmysl v Itálii rostl o 7,7 % m/m a je tak zpět na své předkrizové úrovni. Předstihové ukazatele naznačují, že v září dynamika průmyslové produkce opět nabere na tempu. Německý Ifo index se již vrátil zpět na úrovně před pandemií a poměrový ukazatel nové objednávky ke stavu zásob v září vyšplhal na 1,4 směrodatné odchylky nad svůj historický průměr. Vše by samozřejmě mohlo zhatit další uzavření evropské ekonomiky, ke kterému se, alespoň v oblasti průmyslu, zatím naštěstí neschyluje.
V Česku bude zveřejněna bilance běžného účtu za srpen. Zahraniční obchod za toto období výrazně zaostal za tržními očekáváními. Podobný osud by tak mohl postihnout i dnes zveřejněnou statistiku. Objem vyplácených dividend bude pravděpodobně, stejně jako v minulých měsících, ovlivněn rozhodnutím firem výplaty dividend odložit či úplně zrušit. Ať už dopadne bilance běžného účtu jakkoli, převážit vliv negativního vývoje pandemické situace se jí nepodaří. Včerejší počet nakažených dosáhl více než 8 tisíc, což bude korunu držet i nadále pod tlakem.
Region v červeném
Regionální měny včera výrazně ztrácely. Žádná data zveřejněna nebyla, a tak negativní vývoj padá na vrub zhoršující se pandemické situace a obav z dalšího vývoje regionálních ekonomik. Koruna ztratila 0,7 % a posunula se až ke 27,40 CZK/EUR, což je nejslabší úroveň od druhé poloviny května. K nepříznivému vývoji kurzu koruny přispívá i pokles domácích tržních úrokových sazeb. Ty už v sobě zahrnují 50% šanci, že ČNB sníží sazby na technickou nulu (tedy 0,05 %). Prostor pro pokles úrokových sazeb stále ještě není vyčerpán, takže domácí měna může v následujících dnech dále oslabovat. Další důležitou psychologickou hranicí bude 27,50 CZK/EUR. Po uvolnění restriktivních opatření, které očekáváme v polovině listopadu, by koruna měla začít opět posilovat.
Na konferenci Goldman Sachs včera vystoupil guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Z jeho prezentace vyplynulo, že další uvolnění měnových podmínek není v současné době podle centrálních bankéřů potřebné. Možnost využití nekonvenčních nástrojů ale centrální banka pro jistotu analyzuje.
Kromě české koruny včera ztrácely i ostatní měny v regionu. Polský zlotý oslabil o 0,7 % nad 4,49 PLN/EUR, maďarský forint pak o 0,9 % na 370 HUF/EUR. Nedařilo se ani společné evropské měně. Ta v průběhu úterního obchodování ztratila 0,6 % a posunula se na 1,174 USD/EUR. Důvody k optimismu bylo včera totiž obtížné nalézt. Německý ZEW index ve složce hodnotící současnou situaci za tržními očekáváními výrazně zaostal. Podle prezidenta institutu to bylo dáno obavami investorů z pandemické situace, neřízeného Brexitu i prezidentských voleb v USA. Tyto faktory ze scény v nejbližších dnech nezmizí, což může euro držet pod tlakem.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Tempo růstu průmyslové produkce v eurozóně zpomalilo (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Polská průmyslová produkce zpomalí, ceny průmyslových výrobců ale porostou (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Trh: Průmyslová výroba v eurozóně zpomalí tempo růstu na 0,7 procenta
Benzín a nafta 06.01.2025
Natural 95 35.81 Kč | Nafta 35 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets