(Kurzy.cz)
MMF lehce vylepšil letošní projekci pro globální HDP (-4,4%), na druhou stranu ale zhoršil výhled pro rok příští (+5,2%)
Analytici MMF dnes o něco vylepšili své projekce globálního ekonomického vývoje pro tento rok.
Nově pro letošek počítají s oslabením globální ekonomiky pouze o 4,4% oproti původně odhadovanému oslabení o 4,9%. Současně nicméně varují před dlouhodobým, nelehkým a nejistým procesem oživování. Analytici očekávají, že principy sociálního distancování budou funkční po celý rok 2021 a míry lokálního přenosu nákazy se významněji sníží až ke konci roku 2022.
Vylepšení projekce bude taženo především lepším ekonomickým vývojem v rozvinutých zemích a v Číně ve 2Q a vhledem k následnému rychlejšímu oživování během 3Q.
Rozvíjející se ekonomiky letos poklesnou o 3,3%. Pokles v některých zemích jako je například Indie bude ale mnohem výraznější. V Indii například -10%.
HDP Spojených států Amerických letos klesne o 4,3%, HDP evropských lídrů jako Velké Británie, Francie a Španělska bude slabší o cca 10%. Případné oživování zasažených ekonomik přitom není vůbec jisté s ohledem na opětovně narůstající šíření nákazy. To platí především pro Evropu, která je druhou vlnou vážně zasažena. Opatření přijímaná s cílem omezit či přímo zastavit epidemii budou mít zcela jistě negativní vliv na další ekonomický vývoj.
Pro ČR MMF pro letošek ponechala své odhady na poklesu o 6,5%. Pro rok 2021 se prognóza zhoršila z dubnových +7,5% na +5,1%.
MMF opětovně doporučuje vládám v postižených zemích zvážení dalších stimulačních opatření nehledě na rostoucí míru zadlužování. Odhaduje se, že zadlužení veřejných financí v rozvinutých zemích dosáhne do konce roku 2021 125% jejich HDP. U rozvíjejících se zemí to bude 65% jejich HDP.
Nízké úrokové sazby budou v tomto prostředí hrát podpůrnou roli.
Pro zachování přijatelných úrovní celkového zadlužení budou muset nicméně vlády přijmou patřičná opatření pro posílení jejich daňových příjmů a omezit nadbytečné výdaje.
Mezi hlavní rizikové faktory pro vše výše uvedené zůstávají i nadále veškerá geopolitická napětí a obchodní pře, změny finančních podmínek a další rozvoj nákazy.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?