Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech dále poklesne (Ranní zpráva z finančního trhu)
Nejzajímavější událostí dne bude zveřejnění klíčové statistiky z amerického trhu práce za září. Ta by měla vykázat další solidní počet nově vytvořených pracovních míst a pokles nezaměstnanosti pod osm procent, což by mohlo nahrát dolaru. I tak ale v americké ekonomice ve srovnání se situací před vypuknutím koronaviru více než jedenáct miliónů pracovních míst chybí. Nejistotu na finančních trzích může zvýšit i pozitivní test Donalda Trumpa na koronavirus. České národní účty ukáží, jak hodně Covid-19 ukrojil ze ziskových marží firem a podepsal se na míře investic. Zveřejněn bude i zápis z posledního zasedání ČNB.
Pracovní místa v USA přibývají
Počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor by měl v září podle naší prognózy vzrůst o dalších 925 tisíc. To by mělo míru nezaměstnanosti stlačit o dalších 0,5 pb na 7,9 %. Tvorba nových pracovních míst je tak stále vysoká, ačkoli její tempo ve srovnání s prvními měsíci po otevření ekonomiky zpomaluje. Od začátku května bylo vytvořeno 10,6 miliónu pracovních pozic. Stále jich však, ve srovnání s obdobím před koronavirovou krizí, 11,5 miliónu chybí. Nejvíce míst zaniklo v maloobchodě, zdravotnictví, umění a zábavě a pohostinství. V pohostinství stále chybí 2,5 milionů pozic ve srovnání se situací s únorem a některé z nich budou zřejmě ztraceny definitivně. Zářijová data by však i tak mohla trhu přinést příjemné překvapení (konsenzus trhu počítá s poklesem nezaměstnanosti pouze na 8,2 %), což by hovořilo ve prospěch posílení amerického dolaru.
V Česku nás čeká zveřejnění třetího čtení HDP za druhý v kvartál. V něm ekonomika podle doposud zveřejněných informací poklesla o 7,9 % q/q. Zajímavý pohled bude na sektorové národní účty, které ukáží, jak se koronavirus odrazil ve vývoji ziskových marží firem, investic či míry úspor domácností. Zároveň dnes bude zveřejněn i zápis z posledního zasedání ČNB. Více jsme se této tématice věnovali zde: https://bit.ly/301AvUS.
Region včera výrazně v zeleném
Měny v celém regionu včera výrazně posilovaly, nahoru šly i úrokové sazby. Vítězem regionálního klání byl maďarský forint, který si připsal 0,9 % a posunul se na úroveň 360,3 HUF/EUR. Jeho posílení bylo pravděpodobně důvodem, proč maďarská centrální banka včera ponechala jednotýdenní depozitní sazbu beze změny na úrovni 0,75 %. Za forintem příliš nezaostal ani polský zlotý, který posílil na úroveň 4,492 PLN/EUR. Zisky si připisovala i česká koruna. Za relativně nízké likvidity zhodnotila o 0,7 % a v odpoledních hodinách se obchodovala za 26,89 CZK/EUR. Dnes ráno však již otevírá slabší (26,92 CZK/EUR) a skoro 3 500 nově nakažených jí náladu zřejmě moc nezvedne.
České ministerstvo financí zveřejnilo výsledky hospodaření státního rozpočtu za prvních devět měsíců tohoto roku. Rozpočet skončil s deficitem 252,7 mld. Kč, což oproti stejnému období minulého roku představuje zhoršení o 231,7 mld. Kč. I tak je ale vývoj státního rozpočtu lepší, než jsme očekávali. Celkově nás tak aktuální situace vede ke zlepšení naší prognózy schodku pro letošní rok z původních 400 mld. Kč na 350 mld. Kč. Více jsme se tomuto tématu věnovali zde: https://bit.ly/36tnTdn. Z dat byly zveřejněny zářijové indikátory PMI. Ten český se konečně poprvé od listopadu 2018 vyšplhal nad 50bodovou hranici, což značí, že podmínky v domácím průmyslu se zlepšují. Již třetí měsíc v řadě se nad padesátkou udržel i polský PMI. Ve srovnání s konsenzem ale zaostal. Pod hranici značící fázi expanze se naopak propadl maďarský index (48,3 bodů). Českému PMI jsme se více věnovali zde: https://bit.ly/33hAOg9. Polská inflace překvapila růstem ze srpnových 2,8 % na zářijová 3,2 % y/y, tedy výrazně nad 2,5% inflační cíl. I tak ale žádnou změnu v nastavení měnové politiky ani v holubičí rétorice tamní centrální banky příští týden nečekáme.
Pravidelná týdenní dávka dat z amerického trhu práce překvapila pozitivními výsledky. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti sice zůstaly nad 800 tisíci, ty probíhající ale o dalších 800 tisíc poklesly. To naznačuje, že by míra nezaměstnanosti mohla dále poklesnout, když už v srpnu potěšila snížením na 8,4 %, jak komentujeme výše. Ani tak ale dolar ze čtvrtečního obchodování mnoho nevytěžil, a ve srovnání s předchozím dnem skončil o 0,2 % slabší na 1,175 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?