Středověká monetární kapacita a záhadný rok 1971
Určitou pozornost si v poslední době získaly stránky wtfhappenedin1971.com. Jejich základem je velmi dlouhá řada grafů, povětšinou ekonomických, které mají mít společnou jednu pozoruhodnou věc: Ukazují nějaký významný zlom, ke kterému došlo kolem roku 1971. Na VoxEU byly zase nově zveřejněna studie pojednávající o středověké „monetární kapacitě“. Možná něco říká i o onom roku 1971.
Otázka jménem 1971
-kolem roku 1971 dochází k odtržení doposud společně rostoucích odměn ve výrobě a produktivity
-dochází k odtržení růstu příjmů bohatší a chudší části společnosti
-směrem dolů se otáčí podíl mezd na celkových příjmech
-zvedá se růst indexu spotřebitelských cen
-zvedá se počet kolabujících měn a bankovních krizí ve světě
-začíná trend růstu federálních deficitů
-začíná klesat míra úspor amerických domácností
-začíná prudce růst počet právníků, celkem i na hlavu (viz následující graf, který zároveň ukazuje, že onen rok 1971 je v podobných případech jen hodně hrubou aproximací)
-začíná prudce růst počet dokumentů ve federálním registru (regulace, zákony, vyhlášky...)
-začíná rostoucí trend v počtu uvězněných
-začíná rostoucí trend v počtu mladých lidí žijících se svými rodiči
Zdroj: wtfhappenedin1971.com
Neutralita, ale ne vždy
Pokud se snažíme popsané zlomy vysvětlit, v nejednom z případů se namísto měnového systému nabízí třeba téma ropného šoku. Podívejme se ale nyní na zmíněnou studii zaměřující se na „monetární kapacitu“. Obsahuje mimo jiné následující graf, který ukazuje, jak se mezi lety 1100 až 1800 změnila celková váha stříbrných mincí na obyvatele. Krátce řečeno, v řadě zemí přišel celkem znatelný monetární šok tažený těžbou v Novém světě:
Zdroj: Monetary capacity, VoxEU
Co onen šok způsobil? Teorie i selský rozum by napovídaly, že v dlouhém období nemá množství peněz v ekonomice na její reálnou produkci žádný dopad. V dokonalém světě by dokonce platilo, že pokud v ekonomice zvýšíme množství peněz třeba na dvojnásobek, vše (mzdy, ceny vstupů, ceny výstupů...) se hned skokově přecení na dvojnásobné ceny s nulovým reálným dopadem. V ekonomice s nedokonalými informacemi by toto přecenění mělo přechodné reálné důsledky, ale dlouhodobě by efekt byl stejný.
Takový výchozí pohled můžeme rozšířit o ekonomiku, která nejede na plné obrátky a je brzděna nedostatečným množstvím peněz v oběhu (třeba Friedmanův pohled na Velkou depresi). Výše uvedená studie ukazuje na určitou „středověkou“ a dlouhodobou variaci tohoto tématu: V nemalé části ekonomiky nebyly podle studie před oním stříbrným šokem k transakcím používány peníze, protože prostě nebyly. Zvýšení množství mincí v oběhu (viz graf) a monetizace předtím nemonetizovaných sektorů se tak dlouhodobě projevily i na produkci a podle studie i na výši fiskálních příjmů (zvýšená monetární kapacita se projevila na kapacitě fiskální).
Jinak řečeno, peníze nebyly za středověku krátkodobě ani dlouhodobě neutrální. Z tohoto pohledu bychom tedy neměli být překvapeni tím, kdyby onen přechod na nový monetární systém po roce 1971 vyvolal řadu dlouhodobých a třeba nečekaných změn. Pestrost názorů se ovšem naplno ukáže ve chvíli, kdy se budeme bavit o tehdejších alternativách, či případných řešení slabostí systému současného. U onoho zlomu v počtu právníků jsem pak úplně v koncích. Nějaký nápad?
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Odstupné pro rok 2020 - online kalkulačka. Na jaké odstupné máte nárok?
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 1 rok - měna USD
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory