(Kurzy.cz)
Cestování je pro Čechy stále omezené - Rakousko, Řecko, Tunisko i Finsko ještě přitvrdí
Cestovatelský semafor pro Čechy pořád svítí příliš červeně nebo oranžově a většina evropských zemí na nás pohlíží jako na zemi se zvýšeným rizikem. Cestování z České republiky (případně z Prahy) je proto omezeno, někde stačí negativní PCR test, někde je nutná karanténa.
Nyní mění podmínky vstupu na své území, případně nás nově zařazuje mezi rizikové země, Finsko, zřejmě Řecko, Rakousko a Tunisko.
Bezpečnou zemí nejsme v tuto chvíli pro mnohé další státy - karanténu po příjezdu od našich cestovatelů vyžaduje Estonsko, Lotyšsko, Nizozemí, Norsko, Švýcarsko, Velká Británie a Irsko, test požadují Slovensko, Řecko, Litva, Malta, portugalské zámořské destinace Madeira a Azory.
Některé země požadují test nebo karanténu (Německo, Island) a některé test i karanténu (Belgie, Slovinsko).
- Finsko sice od 19. 9. 2020 zmírňuje opatření pro vstup do země, ale ČR na limity nakažených (25 nových nakažených na 100 tis. obyvatel) nedosáhne, přicestovat do země je tedy možné pouze v odůvodněných případech (práce, rodina, škola) a po vstupu do Finska držet 14denní karanténu.
Od 1. 10. 2020 bude možné karanténu zkrátit tím, že se cestující z rizikových zemí (včetně Česka) nechají otestovat ihned po příjezdu do Finska a následně podruhé nejdříve za 72 hod po příjezdu a oba testy budou negativní.
A od 23. 11. bude povinné předložit negativní výsledek při vstupu z rizikové země včetně Česka ne starší než 72 hodin, a nechat si udělat nejméně po 72 hodinách od vstupu do země další test. Bude-li negativní, karanténa končí.
- Podobně do Dánska můžete z rizikové země včetně ČR přicestovat pouze, máte-li pádný důvod, nikoli jako turista
- Na Kypr, který nás také přeřadil mezi rizikové země, cestovatel z ČR nesmí od 18. 9. 2020 vůbec vstoupit
- Maďarsko zůstává pro cizince do 1. 10. 2020 uzavřeno s výjimkou tranzitu, projíždějící cizinec (i Čech) přes Maďarsko musí mít platné doklady pro vstup do schengenského prostoru (Čech platný OP nebo pas) a prokázat, že se jedná o tranzit přes Maďarsko do cílové země. Musí být možný průjezd ostatními zeměmi na trase.
Češi, Slováci a Poláci, kteří si před 1. 9. rezervovali alespoň jednodenní pobyt s datem po 1. 9. a nejpozději do 30. 9. a doloží to spolu s negativním testem PCR v angličtině nebo maďarštině, ne starším 5 dnů, do země přicestovat mohou, stejně tak sportovci na utkání / soutěž nebo umělci na vystoupení a diváci sportovní (mezinárodní) či kulturní události na pobyt do 72 hod. - doloží vstupenku a negativní test na Covid-19 s potvrzením v angličtině nebo maďarštině ne starší 3 dnů, rovněž pendleři mají výjimku apod. - Naopak takové červené Španělsko toho moc po cestovatelích nechce a vstup volně umožňuje - pouze při leteckém přicestování je třeba vyplnit registrační formulář. Naopak při návratu je třeba se ohlásit hygieně, absolvovat test a jeho výsledek také sdělit hygieně, nebo absolvovat 14denní karanténu
- Řecko nás na seznam rizikových zemí zařadí s velkou pravděpodobností od pondělí 28. 9. 2020, bude po nás vyžadovat po příjezdu negativní test (netýká se to dětí do 10 let). Je možné, že test bude nutný mít už při vstupu do letadla při letech přes třetí země.
- Německo už zařadilo mezi rizikové všechny kraje ČR, nejen Prahu - jako bezpečné vnímá už jen Ústecký a Moravskoslezský kraj). Každý, kdo od nás přijíždí do Německa, musí okamžitě do 14denní karantény, nebo mít negativní test ne starší 48 hodin před vstupem. Výjimku dostali pendleři, mezinárodní doprava i lidé, kteří se přes Německo potřebují dostat domů.
Od 1. 10. 2020 nastává změna a všichni cestující z rizikových oblastí budou muset do karantény, kterou budou moci opustit nejdříve po 5 dnech na základě negativního testu. - Rakousko dovoluje při přicestování z rizikové země (například při cestě z Chorvatska do ČR) tranzit (s dostatkem paliva) bez nutnosti předkládat negativní test, případně cestu na letiště a odlet. Pro Rakušany bude zřejmě od pondělí 28. 9. 2020 brána jako rizikový region Praha, pro pražské cestovatele to znamená povinnost předložit negativní test ne starší než 72 hodin.
- Podobně Tunisko chce od 28. 9. změnit podmínky pro cesty - v ohrožení je výjimka pro organizované zájezdy, jejichž účastníci aktuálně nemuseli předkládat po příletu do země negativní test. Ten byl naopak povinný pro individuální turisty, tato podmínka nadále v Tunisku platí.
- Pro Belgii už je v červené téměř celá ČR, a cestující přijíždějící do země ze státu mimo EU + nebo z červené zóny, musí prokázat nezbytnost cesty prostřednictvím podpůrných dokumentů. Pro červenou zónu jsou povinné 14denní karanténa a test provedený na území Belgie (po příjezdu). Nicméně v Belgii jsou karanténní opatření v gesci obcí, proto je třeba se před cestou konkrétně informovat.
- Nizozemská vláda označila Prahu za rizikový region. Osoby, které přijíždějí do Nizozemska a předtím pobývaly v Praze, by se měly neprodleně odebrat do desetidenní karantény, a to i když nemají žádné příznaky onemocnění nebo pokud měly negativní test na Covid-19.
- Švýcarsko od Čechů vyžaduje desetidenní karanténu (i s negativním testem). Neplatí to pouze pro lokální pendlery, pro pracující v důležitých oborech (zdravotnictví, bezpečnost, diplomacie...), pro tranzit, mezinárodní přepravu, pro osoby, které přijíždějí z neodkladných pracovních nebo medicínských důvodů a jejichž cestu nelze odložit
- Slovensko nás také řadí mezi rizikové země, vstoupit tedy můžete buď s čerstvým negativním testem, nebo se po příjezdu izolovat, zaregistrovat se a pátý den po příjezdu podstoupit test na Slovensku.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
?