Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
Někde se říká, že „čím výš se vyšplháš, o to tvrdší bude pád“. U nás najdeme něco podobného: Co jde nahoru, musí také dolů. Je tomu ale skutečně tak? Ono asi záleží na tom, kam jsme se to vlastně šplhali. I na akciovém trhu, což vidíme i na příběhu ještě poměrně nedávno hodně populárních akcií malých společností. A proč se vlastně neříká „co jde dolů, musí zase nahoru“?
Vzestup a pád
Po roce 2014 ale upadly malé společnosti v nemilost, která se ještě znásobila v posledních týdnech. Celý příběh se tak vrací do bodu, kdy jejich návratnost od roku 2002 zhruba odpovídá návratnosti indexu S&P 500. Jinak řečeno, spadly tam, kde po prasknutí internetové bubliny začaly. Do roku 2014 bychom přitom mohli lehce tvrdit, že malé společnosti jsou obecně rizikovější, a tudíž není divu, že vynáší více. Následující roku ale tuto tezi moc nepodporují a spíše se nabízí ona úvaha “co jde nahoru...”. Podívejme se ještě trochu pod povrch.
Dluhový a ziskový cyklus
Následující graf z dílny BofA ukazuje míru zadlužení (čisté dluhy k EBITDA) u indexu S&P 500 a u Russellu. Obě skupiny někdy od roku 2010, 2011 opět míří svou zadlužeností nahoru, zadluženost větších společností z tohoto pohledu není na nijak konzervativních úrovních, o těch malých to platí dvojnásobek. Pozoruhodné je i to, že menší společnosti mají po téměř celou dobu znatelně vyšší sklon k zadlužování. A to, že co se týče dluhů ono “co jde nahoru...” platí, je zřejmé:
Druhý graf je také z dílny BofA a ukazuje, jak velký podíl firem z Russellu není ziskový. Opět vidíme celkem pravidelně se opakující vlny, které jsou (alespoň pro mě) trochu překvapivé svým konkrétním průběhem. Tedy tím, že podíl neziskových firem obvykle přestává klesat a začíná růst docela dlouho před příchodem recese.
Na dně?
Celý příběh je tedy takový, že do roku 2014 si akcie malých firem vedly absolutně i relativně mimořádně dobře. V tom období také snižovaly své zadlužení, které ale poté začalo výrazně růst. A nyní se podíl neziskovým malých firem dostal na historická maxima (měřeno od roku 1985). Celkově by to mohlo vyznívat jako slušný pád, úpadek segmentu trhu, který se předtím po dlouhou řadu let “šplhal nahoru”.
Obrázek je ale ještě pestřejší, a to se jasně ukáže, pokud se podíváme na valuaci, respektive na PE. To se totiž podle dat pana Yardeniho u Russellu nyní pohybuje na hodnotě kolem 35. Od roku 2002 se přitom PE doposud nedostalo ani k třiceti. Takže z tohoto pohledu o pádu nemůže být ani řeči a malé společnosti se naopak stále těší velké důvěřě a šplhají na nové rekordy.
Pokud se na výše uvedené podíváme pohledem kontrariána, neřkuli optimisty, tak vidíme určité opakování roku 2009 – dluhy na maximech, podíl neziskových firem na maximech, PE maximech. Co přišlo po roce 2009? Pokles zadluženosti, růst podílu ziskových firem, pokles PE a čtyřleté pokračování jízdy Russellu (relativně k SPX). Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace? Tak, že co jde nahoru, musí zase dolů? Nebo obráceně?
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?