Rozbřesk: ČNB zatím není pod tlakem, druhá vlna pandemie to však může změnit
Česká národní banka může být dnes možná na první pohled spokojená. Poslední čísla z ekonomiky ji na rozdíl od ECB rozhodně do ničeho netlačí. Oproti srpnové prognóze je jádrová inflace vyšší, koruna slabší a dosavadní čísla ukazují na rychlejší oživení ve třetím kvartále. Je tu jediná potíž. Při pohledu na rychle startující druhou vlnu pandemie jsou to všechno v zásadě staré zprávy.
O něco rychlejší oživení ve třetím kvartále nic neznamená ve chvíli, kdy reálně namísto pokračujícího růstu (optikou prognózy ČNB o 1-2 % mezikvartálně) hrozí ke konci roku opětovný pokles hospodářství. Negativní scénář, ve kterém by se hospodářství daleko delší dobu dostávalo z pandemických propadů, by pak dříve nebo později centrální bankéře mohlo znovu dostat pod tlak.
Klíčové v tomto ohledu bude sledovat dvě věci. Jak dobře si Česko a celá Evropa povedou při managementu druhé vlny pandemie – respektive jak vysoké škody nová karanténní opatření tentokrát přinesou. A za druhé, zda se bude směrem k roku 2021 rýsovat “trvalé” řešení pandemie. Takové, které by snížilo pravděpodobnost třetích, čtvrtých a dalších vln. To může být buď s nejvyšší pravděpodobností vakcína (dostupná do poloviny roku 2021) nebo výrazně efektivnější a rychlejší způsoby testování. V základním scénáři počítáme s tím, že rok 2021 finální řešení pandemie přinese a bude ve znamení oživení. Pokud se pleteme a pandemická nejistota bude dusit světovou ekonomiku dál, bude vše jinak…, uvidíme stagnaci českého hospodářství na velice nízkých úrovních produkce, sílící deflační tlaky a také rostoucí tlak na ČNB. Dnes ale čeští centrální bankéři zatím nic takového necítí a budou pravděpodobně “jen” akcentovat vysokou nejistotu. Míč při řešení krize zůstane čistě na straně vlády.
CZK a dluhopisy
Lepší nálada na globálních akciových trzích koruně pomohla smazat část předešlých ztrát a vrátit se do okolí 27,00 EUR/CZK. Vysoké přírůstky nakažených a strach z přísnějších opatřeních však bude držet v Evropě riziková aktiva pravděpodobně dál pod tlakem. Výraznější zisky koruny by proto byly spíše překvapivé. Zasedání centrální banky pravděpodobně vyzní z pohledu koruny neutrálně.
Zahraniční forex
Dolar dále rozšiřuje zisky, když je evidentní, že aktuální dynamika pandemie nabrala větší tempo v Evropě. To se ostatně může projevit již v dnes zveřejněných indexech podnikatelských nálad (PMI). Ty se v uplynulých měsících vrátily nad prorůstovou hladinu 50 bodů a trh počítá v další zisky. Další nárůst podnikatelského optimismu však nemusí nastat v situaci, kdy počty nakažených v některých zemích prudce rostou a politici jsou nuceni implementovat nová restriktivní opatření. Euro navíc nemusí být nadšeno ani z vývoje kolem brexitu, který zatím směřuje ke své tvrdší verzi.
Včera rovněž zasedala maďarská centrální banka, která vyslala dva protichůdné signály, což byl možná jeden z důvodů, proč forint na rozdíl od koruny či zlotého nebyl schopen posílit. MNB totiž na jednu stranu potvrdila svoje záměry dále agresivně nakupovat vládní dluhopisy a pomáhat tak státu financovat náklady pandemie a na straně druhé se v jejím komentáři na závěr objevuje, že banka bedlivě sleduje inflační vývoj v návaznosti na hospodářské oživení. Komentář končí tím, že MNB v případě potřeby použije všechny svoje nástroje, pokud by se ukázalo, že došlo k narušení dlouhodobého inflačního výhledu. To lze interpretovat jako lehce jestřábí závěr v kontextu toho, že maďarská inflace je stále vysoko (okolo 4 %).
Ropa
Severomořská ropa Brent se drží nad hranicí 42 dolarů za barel, kde vyčkává na dnešní oficiální data k zásobám. Ta předběžná z dílny Amerického petrolejářského institutu včera poukázala na překvapivý, byť nikterak dramatický růst zásob surové ropy, který částečně kompenzoval masivní pokles zásob benzínu v rozsahu 7,7 mil. barelů. Trh bude zároveň sledovat vývoj situace v Libyi, kde díky dojednanému příměří vše směřuje k obnovení produkce, a hlavně dodávek ropy na světové trhy.
Akcie
Americké akciové trhy uzavřely včerejší seanci v kladných hodnotách, kdy tak alespoň částečně zkorigovaly ztráty z posledních dní. Index S&P 500 zpevnil o rovné procento na 3315 bodů. Silný růst vykázaly tituly z technologického sektoru. Akcie Amazonu posílily o 5,7 %. Dařilo se rovněž Twitteru se ziskem 7,1 %, Microsoftu, který posílil o 2,4 % nebo Applu a Alphabetu, jejichž akcie zakončily seanci o dvě procenta výše. Podobně se vedlo i titulům z realitního sektoru, kdy D.R. Horton přidal 4,7 % a Lennar 4 % nebo maloobchodníkům v čele s L Brands, jejíž akcie zpevnily o 3,7 %. Výrobce sportovního oblečení Nike posílil o 3,1 %. Zcela opačně se vyvinulo obchodování pro Teslu, která odepsala 5,6 %. Index Dow Jones posílil o 0,5 %, S&P 500 o 1,1 % a Nasdaq o 1,7 %.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?